Martin Kisugite (5) se postaral o první branku utkání s Německem. Foto: Barbora Reichová, Český florbal Martin Kisugite (5) se postaral o první branku utkání s Německem. Foto: Barbora Reichová, Český florbal
6. 11. 2022 Mistrovství světa (20) KOMENTÁŘŮ

Splněná povinnost i varování. Češi i přes nepovedenou třetí třetinu porazili Německo

 Češi si mohou odškrtnout i druhý zápas na světovém šampionátu ve Švýcarsku, i když s kaňkou. Němce porazili i přes nepovedenou třetí třetinu 8:6 a po dvou zápasech mají plný počet bodů. K výhře nad západními sousedy je nasměrovala zdařilá první část, v té druhé pak Češi navýšili skóre o dalších pět zásahů a nakonec duel i přes slabý výkon ve závěrečném dějství dovedli k triumfu. Čtyřmi kanadskými body se o to zasloužil Adam Delong (1+3).

Po křížné přihrávce Matyáše Šindlera se ve třetí minutě prosadil střelou od mantinelu Martin Kisugite. O deset minut později si Josef Rýpar seběhl na střed hřiště, potáhl míček a přesně zamířil. Česká reprezentace tak vedla po úvodních dvaceti minutách 2:0. Hned v úvodu prostředního dějství náskok navýšil Adam Delong a ještě více uklidnil české hráče.

Svěřenci trenéra Berky pak museli čelit několika nepříjemným momentům. Nejprve Němcům nebyla uznána kvůli zásahu vysokou holí branka Jánose Bröckera a následně šli po faulu Kreysy do oslabení. To ale sehráli velmi dobře a odměnou byla branka Jiřího Besty, který se dostal k odraženému míčku a zvýšil už na 4:0. Až na jednu inkasovanou branku zbytek druhé třetiny Čechům vyšel výborně a byly z toho další čtyři přesné zásahy.

Adam Delong. Foto: Barbora Reichová, Český florbal

Adam Delong v zápase zapsal čtyři kanadské body (1+3). Foto: Barbora Reichová, Český florbal

Poslední třetina se z pohledu českého výběru povedla nejméně a Němci dokázali duel výrazně zkorigovat. Nejprve snížili Nihlen s Heinsem. Následně byl za tvrdý zákrok na 2+2 minuty vyloučen Jakub Gruber a německý národní tým dlouhou přesilovku zužitkoval dvěma góly. Německý tým pak ještě dokázal skórovat při závěrečné hře bez brankáře a konečný rozdíl ve skóre tak činil pouze dvě branky.

Závěrečná dvacetiminutovka nedělního duelu může Němečkovi a spol. posloužit jako velké varování pro další duely. Základní skupinu zakončí pondělním duelem se Švédskem. Ten je na programu od 18 hodin.

MS VE FLORBALE 2022 VE ŠVÝCARSKU:

Německo – Česko 6:8 (0:2, 1:6, 6:0)

Branky: 32. Nihlen (Hofferbert), 46. Heins (J. Bröker), 50. Heins (N. Bröker), 55. Hoppe (Heins), 56. Wöcke (Heins), 60. Nihlen (Heins) – 3. Kisugite (Šindler), 13. Rýpar (Delong), 21. Delong (Langer), 28. Besta, 32. Krbec, 33. Kreysa (Langer), 33. Rýpar (Delong), 39. Langer (Delong).

Sestava Česka: Martin Beneš – Němeček, Hemerka, Rýpar, Punčochář, Gruber, Kisugite – Havlas, Langer, Marek Beneš – Krbec, Forman, Delong – Besta, Šindler, Kreysa – Ondrušek, Jendrišák, Tokoš. Trenér: Berka.


Autor: Gustav OndrejčíkKOMENTÁŘE

 • MS napsal:

  Musím říct že se mi líbil Kreysa, jeho dravost, pořád se snažil střílet. Naopak spoustu hráčů teda zklamání, bez první lajny nejsme schopni vymyslet vůbec nic. Krbec a trojka starších zatím vůbec nic. Ale hlavně že Stránský nebo Majer sedí doma.

 • Bootham napsal:

  Výhra se počítá, třetí třetina bohužel nekoukatelná. Borci byli hlavama asi už na hotelu…že si to ke konci zápasu budeme přihrávat na polovině a tahat čas jsem nečekal. Kreysa skvělý. Jeho nominace se mi líbila. Proč chybí Majer je mi ale záhadou. A že vynechal jeden kemp…doufám že v příštím cyklu ho uvidíme. Dneska podal slušný výkon i Delong, který se dostával do hodně šancí. První lajna je výkonnostně hodně odskočená, což jsme viděli už na minulém šampionátu.

 • Luky napsal:

  Já jsem tedy naprosto zklamaný ze „zkušených mentorů“. Ondruška, pokud mě nepřekvapí, nemohu pochopit už vůbec. Jestli jel kvůli tomu, aby povzbuzoval kabinu, tak to je síla, protože výkonnostně už na to neměl minulé MS, ale tam aspoň jako plnil funkci kapitána.
  Krbec tam taky zatím tak nějak „vlaje“. Langer s Formanem se snad ještě chytí.
  Punčochář pod tlakem chyby.
  Jinak první lajna v čele s Němečkem výborná.

 • Mladý napsal:

  Nominuješ tři “zkušené” hráče, kteří na to vůbec nemají. V prvním zápase to zjistíš a ve druhém zápase je necháš sedět. Hraje se dobře. Pak nechceš vypadat jako kretén, koho jsi to nominoval, tak ty tři potichu zapojíš. Hra se úplně rozpadne. Ne, opravdu Tokoš, Jendrišák a Ondrůšek jsou v nominaci omylem a musí zůstat sedět.

 • Pan M. napsal:

  Tady je vidět, jak je psychické nastavení důležité. Ve třetí třetině byli naši hlavou v oblacích, Němci ucítili příležitost a dokázali nás zatlačit. Podobně Slováci, kdy včera proti Finům si nevěřili, udělali několik hloupých chyb a bylo po první třetině hotovo. Dnes proti Norům s úplně jiným nastavením, že si půjdou prostě za výhrou, za stavu 0:3 hráli pořád stejně sebevědomě a otočili. Tím neříkám, že by Finy nějak výrazněji potrápili, ale když už do toho zápasu jdeš s bojácným přístupem, tak pravděpodobně uděláš víc chyb než když si budeš věřit. V tom je celková výhoda Švédů, ti za jakéhokoliv stavu prostě do toho jdou s jasným cílem rozdrtit soupeře a je jim vcelku jedno, jestli to je 2:0 nebo 0:3.

  • Pan P napsal:

   Žádná hlava v oblacích, spočítej si počet doteků balonu u Tokyho a Ondrucha a porovnej je s počtem ztrát a zjistíš, že ta čísla jsou stejná. Takhle to prostě nejde hrát.

 • KARLOS napsal:

  Mates obrovské zklamání. Florbal z minulého tisíciletí. Ve Švédsku asi hrají ti čtyři ostatní a on jenom doráží v brankovišti, protože zapojit se do kombinace zjevně schopen není. Jeho přínos nula. Škoda mohl, odejít se ctí, takhle z toho bude ostuda.

 • Peter napsal:

  Staří páni teda zatím nic moc. Doufám že zítra budou zase koukat jen ze střídačky a bude tam jezdit Kreysa protože to bylo úplně o něčem jiným. Škoda že tam nevzali Gattnara, Majera nebo Stránského. Treba by pak trenéři měli i víc variant. Ale tak nezbývá doufat než že to první lajna urve

 • PP napsal:

  Já myslím, že z toho nakonec bude zlato, Beneš s Němečkem, to jsou TOP hráči a Bauer je také jistota. A nakonec i účastníci zájezdu za odměnu, za přátelství a nevím za co, se s tím svezou. Přitom tam ve třetí lajně mohl odvézt spoustu práce Majer, a v brance si mohl dnes vyzkoušet MS Kříž.

 • hudino napsal:

  Tokoš ještě dejme tomu, ale běhat tam mohl stejně Matejčík, který má navíc oproti Tokymu pár věcí, no to by nemohl být Brus jaký je 🙂
  To že je Majer ve Finsku a na hřišti se plouží Ondrušek je masakr.
  O tom, že Jendrišák hraje oldschool florbal který už nemá co dělat na TOP úrovni jsem psal již před minulým MS, tehdy jsem dostal bídu, letos se to ale hrozivě potvrzuje… Hanák ve dvaceti se dá použít na podobné situace a ještě stihá moderní florbal.

  Punčochář před MS v +- v Boleslavi -7, i tady velký špatný a to pod tlakem bude až v zápasech do příjdou.
  Beneš v kase – vzhledem k věku Bauera by výchova nástupce dávala větší smysl než příprava na důchod, ne?

  Hraje jen 1 lajna, čekalo se že i dvojka bude OK, bohužel to tak zatím není.

  Na druhou stranu je MS ve florbale o jednom zápase, stačí když se povede semíčko a je vše cajk, tak se uvidí 🙂

  No a taky pochvala před Němci, na to často hrají doma v dost špatné BL, neodešli fyzicky a technicky to nebyla špatná úroveň.

  • Petr 2 napsal:

   Beneše bych neřešil, odchytal si spolehlivě včera své, dost pomohl a na rozhodující zápasy stejně půjde Bauer. Jendrišák a Ondrušek opravdu nezapadají do současného pojetí hry. Jendrišák měl jednu šanci, Ondrušek snad ani nevystřelil, i když to umí. Tokoš je hráč s neustále jednou nohou na trestné lavici, herní styl s neustálými fauly je pro tým rizikem, včera to jen potvrdil. Zarážející byl fakt, že po posazení části první pětky ve třetí třetině se koncepce hry rozpadla, nejen této formace, ale mělo to vliv na pohodu celého týmu. Tento experiment je už v další fázi turnaje nemožný. Efektivita bránění oslabení v podstatě minimální, nechápal jsem rozestavení hráčů při oslabení, vůbec nebyly pokryty prostory proti krajovým hráčům u mantinelů, odkud pak po střelách padaly branky. Čekal jsem udržení kontroly nad vývojem hry po celý zápas a ne tolik chyb.

 • Goalkeeper napsal:

  Počkejme se soudy po MS. Zápas s Německem by podobně zvládlo 60% hráčů Superligy. Reálně se může stát, že se Švédy prohrajeme, v semíčku potkáme Švýcary, porazíme je a všichni budou slavní.

  Dost se kritizují starší hráči, kteří včera hráli jednu třetinu, ale kde byl včera první formace?

  • Janouškovec napsal:

   Samozřejmě se bude hodnotit až konečný výsledek a pokud to bude zlatá nebo jakákoliv medaile, tak bude vše zapomenuto a všichni budou oslavováni. Pokud se rozehraje Langer a chytí Forman, a asi bych vyměnil i Punčocháře, tak ty první 2 lajny mají potenciál porazit každého.
   Starší hráči, ano, včera nehráli celý zápas (možná dobře), ale hráli ho s Lotyškem dokud nebyli posazeni, a tam tedy taky nic úchvytného nepřevedli. Takže souhlasím s kolegy, že ti měli již koukat na toto MS jen jako diváci a mohli být nahrazeni jinými, myslím, že Berka a spol. měli z čeho vybírat, když by chtěli.

   • Goalkeeper napsal:

    Já myslím, že starší hráči přijeli se specifickými úkoly. Někde to bylo i řečeno. Třeba budou bránit nejsilnější formace soupeřů, šetřit síly pro první pětku. Asi už dnes budeme moudřejší. Větším problémem může být forma Formana nebo absence praváka ve druhé lajně. Večer napoví..

    • Petr napsal:

     Proč myslíš, že tam hraje Rýpar? Aby byl připravený na cross od Formana popř. Delonga. Ta Situace se tam objevila několikrát. Krbec vytváří tlak do brány.

     • Goalkeeper napsal:

      Uvidíme. Proti Lotyšsku to nefungovalo, s Německem jo. Já se obávám, že s elitními týmy bude Rýpar rád, že bude stíhat bránit.

     • frc napsal:

      Cože děla Krbec ?Tlak do brány ? tak to se asi díváme každý na jiný zápas 😀 😀

    • oldflorbalman napsal:

     Souhlas s goalkeeperem. Ty nesmyslné útoky proti trojce starších hráčů, je za mne buď dobře plánovaná a cílená propaganda, nebudu raději rozvíjet od koho, nebo ty příspěvky píšou hodně jednoduší lidé co florbalů nerozumí a už vůbec neví, co se v reprezentaci děje a kdo tam má jakou roli. To by se taky dalo ptát, kde nechali formu mláďata Langer, Forman, Šindler, atd. Proto jsem rád, že se ozve i člověk jako goalkeeper, který oponuje těmto mentálním adolescentům. Je vidět, že hru podrobně sleduje a klade si otázky a který florbal rozumí. Jak tvrdí i trenéři, dvě pětky jsou dané, máme zde dále osm lidí na pět míst ve třetí lajně. A trenéři s něma neustále točí, což je špatně a přiznal to včera i trenér Brus. Neúspěch může přinést i to, že trenéři nadměrně vsadili na mladou generaci, a také to, že pořád šachují se složením třetí pětky. Mám smutný dojem, že tito tři starší hráči byli trenéry už dopředu pasování za outsaidry a jejich role dehonestovaná. Tak doufejme, že to ta naše „nová zlatá florbalová“ mládež zachrání.

 • Janouškovec napsal:

  Úplně něchápu, proč to nazýváte propagandou nebo máte potřebu někoho označovat jednodnoduší osobou, když vyjádří svůj názor. A pokud jste uznávaný znalec florbalu, předpokládám jste i obeznámen s chodem reprezentace a myšlením trenérů, tak se podepište, ať tady víme, kdo tady ostatní pasuje do role mentálních adolescentů.
  Souhlasím s tím, že není úplně šťastné, že pokud se trenéři rozhodli vzít budeme říkat zkušené hráče, tak tím, že je pasovali do lajny, která nemá stálé složení, nebo-li třetí lajny, kdy si nezahráli ani jednou celé utkání v obou případech s „lehčím“ soupeřem, pak to navenek vypadá, že úplně jim nějakou silnější pozici zatím nesvěřují. A zatím v těchto 2 zápasech ani nezahráli přesvědčivě. Za mě Kreysa tam předvedl lepší výkon (v současné době). A vzhledem k tomu, jakou pozici zatím jim trenéři dávají, tak logicky se nabízí, že mohli v těchto pozicích sbírat zkušenosti jiný hráči. Pořád je to ale o výběru daného trenéra a jeho představě fungování týmu a kdyby tam byl jiný, tak jede určitě jiná sestava.
  Já jsem třeba byl hodně rád, že se vrátil Jendrišák, a doufám, že v zápasech s těžkými soupeři se jeho zkušenost projeví, ale zatím to teď tam prostě nevidím. A v ostatních 2 případech si opravdu myslím, že mohli nabírat zkušenosti jiní/mladší hráči, ale zase byla by to sázka do loterie, jak by to dopadlo.
  Hezký den všem a snad dnešní zápas se Švédskem bude reklama na florbal a třeba nám zase napoví, jak tým funguje.

 • Petr 2 napsal:

  Po včerejším zápase musím uznat, jak jsem se mýlil. A jsem rád. Kritizovaní hráči byli včera hlavními strůjci výsledku a prokázali svou důležitost pro tým.

Napsat komentář

*