20. 2. 2012 Extraliga žen (1) KOMENTÁŘŮ

Ostrava je v play off, Chodov na 4. místě a Herbadent vítězem základní části

Dvě kola před koncem dlouhodobé fáze extraligy je o mnohém jasno: o 7 týmech pro play off, o vítězi základní části, o dvou ze tří klubů, které si budou volit soupeře pro vyřazovací část. Přesto bude poslední hrací víkend mimořádně napínavý: i po 20 kolech je totiž pořád ve hvězdách to, kdo se stane osmým postupujícím do bitvy o titul.

Takové starosti vůbec netrápí mistrovský Herbadent, který zvládl těžký víkend v Ostravě a ziskem 6 bodů se stal vítězem základní části. Což znamená, že si bude jako první volit soupeře pro čtvrtfinále. Na výhry nad Vítkovicemi a nad Ostravou se ale nadřel.

Ve šlágru víkendu proti prvnímu z nich rozhodl o svém úspěchu až v závěru: 7 minut před koncem totiž Zuzana Macurová vyrovnala na 2:2, ale na body to nestačilo. Zápas proti bývalému klubu zlomila Tereza Urbánková trefou 152 vteřin před koncem. „Za třetí třetinu si zasloužily vyhrát Vítkovice, náš výkon byl špatný,“ podotkl však jeden z trenérů Herbadentu Martin Klein. Po Anet Jarolímové, která pečetila do prázdné branky na konečných 5:2, se druhou nejproduktivnější hráčkou zápasu stala brankářka (!) vítězek Lenka Suková se dvěma asistencemi.

V neděli proti FBC Ostrava ovšem ze začátku její tým pouze inkasoval a prohrával už 0:3. Do hry jej vrátila využitá přesilovka, Jarolímová za 9 minut zkompletovala hattrick, mezitím Urbánková vyrovnala v oslabení na 3:3 a Herbadent 5 góly za necelých 13 minut skóre otočil. FBC se nevzdalo ani za stavu 4:8, dotáhlo na rozdíl 2 branek, ale víc už nesvedlo. „Nevyšla nám druhá třetina, to zápas rozhodlo. Ale s výkonem děvčat jsem spokojen, předvedly luxusní florbal,“ chválil ostravský kouč Dušan Dudešek.

Radost mohl mít i z toho, že si jeho tým zajistil místo v play off. V přímém souboji o něj přitom Děkanku dlouho nemohl udolat, Pražanky ještě 15 minut před koncem vedly. Jenže pak dvakrát nabila obávaná střelkyně Denisa Ratajová a urvala svému týmu klíčovou výhru.

Což soupeř těžce nesl. „Z naší strany to bylo druhé nejhorší utkání v sezoně. Za soupeřem jsme zaostávali v nasazení, důrazu, v kontrole míčku. Předvedli jsme výkon hodný týmu, který si zaslouží souboje v play down,“ lamentoval kouč Děkanky Tomáš Pecha. Nazítří jeho klub prohrál s Vítkovicemi 1:14… Zuzana Macurová v duelu posbírala 6 bodů, Tamara Hašová se zaskvěla 5 góly.

Ale Děkanka ještě vůbec není odepsaná. Sezona vygraduje za dva týdny na jejím hřišti přímým soubojem o 8. místo s jeho momentálními obyvatelkami ze Židenice, na něž ztrácí 4 body. Brňanky však hrají druhý zápas víkendu proti Herbadentu, zatímco Děkanka s Olomoucí…

Židenice si nyní připsaly cenný bod za prohru s ELITE 5:6 po nájezdech. V sobotu podlehly Chodovu stejným výsledkem už po 60 minutách. „Prospali jsme 15 minut a potom jsme předvedli herně nejlepší výkon celé sezony. Chybělo jen kvalitnější zakončení, abychom se mohli radovat z bodů ,“ hodnotil trenér Židenic Marek Loskot.

Proti ELITE jeho svěřenkyně odvrátily hrozící prohru, když 23 vteřin před koncem vyrovnala na 5:5 Martina Valehrachová a Židenicím tak může proti Děkance stačit i prohra v prodloužení, jinými slovy remíza.

Teoretickou naději na play off má i Jihlava, která udolala poslední Trutnov těsně 3:2 a v neděli trápila Liberec. Ještě na začátku 3. třetiny to bylo 2:2, jenže Severočešky mají v týmu Danu Nesměrákovou, která po návratu k florbalu předvádí úžasné kousky. Jihlavu zničila čtyřmi góly! Klíčové byly trefy na 3:2 a 4:2… Jihlavský kouč Roman Komenda byl přesto spokojen. „Byl to výborný výkon týmu. Škoda tří minut ve třetí třetině,“ uvedl.

Jihlava má ovšem těžký los: poslední víkend hraje na půdě ostravských celků, k postupu do play off by potřebovala 6 bodů, dvě prohry Židenic a vítězství Olomouce nad Děkankou… Pravděpodobněji nyní vypadá její souboj s Olomoucí v play down.

Moravankám se nedaří: prohrály už 4x za sebou, k tomu všechno doma. Neproměňují totiž šance. Zapisovatel jim v neděli v zápase proti Chodovu napočítal 51 střel. Z úspěchu 5:2 se však radovaly hráčky pražského klubu, který tak triumfoval už podeváté v řadě.

A dostal se už na 4. místo v tabulce před Liberec. Ten totiž v jednom z magnetů víkendu podlehl Bohemians jednoznačně 2:8. „Vyvarovali jsme se chyb v útočné fázi, nenahrávali soupeři, proměňovali vyložené šance a podali jsme celkově soustředěný výkon,“ liboval si kouč vítězek Jakub Doubrava. V neděli pak jeho tým rozstřílel Trutnov 12:2, přičemž Eliška Křížová se čtyřmi body vyhoupla do čela produktivity o bod před Adélu Bočanovou a Zuzanu Macurovou.

Autor: Pavel Křiklan