Čeští florbalisté před semifinále MS. Foto: Barbora Reichová, Český florbal Čeští florbalisté před semifinále MS. Foto: Barbora Reichová, Český florbal
12. 11. 2022 Mistrovství světa (5) KOMENTÁŘŮ

Postup do finále! Spanilá jízda s jedenácti góly, po 18 letech čeká Čechy boj o zlato

Čeští florbalisté si podruhé v historii světových šampionátů zahrají o titul mistrů světa. Semifinálový duel se Švýcarskem vyhráli svěřenci Jaroslava Berky 11:3, když si rozhodující náskok vytvořili v průběhu druhé třetiny.

Češi do zápasu vstoupili velmi dobře. Reakcí na dvě zaváhání kapitána Ondřeje Němečka byla pohotová rána ze středu od Mikuláše Krbce, po níž zpytoval svědomí brankář Pascal Maier. Švýcaři ale rychle odpověděli a během pár minut otočili stav. Nejdříve zůstal před brankovištěm zcela osamocený Christoph Meier a bez rozpaků vyrovnal, aby vzápětí ukázali svou genialitu Maurer s Mendelinem a švýcarský veterán, na kterého se vybrali fanoušci v přepočtu 300 tisíc korun, z přední tyče skóroval podruhé.

Český tým se ale z direktu rychle oklepal a ještě do konce první třetiny znovu strl vedení na svou stranu. Úřadovala první formace – Beneš nejdříve našel krosem přes brankoviště Hemerku a ten pálil do poloodkryté brány, následně předvedli úspěšná kontr Langer s Němečkem a kapitán Čechů stanovil skóre 3:2, které vydrželo až do první sirény.

Do druhé třetiny překvapivě nastupil do švýcarské brány Patrick Eder, nebyl to ale šťastný tah. Češi během tří střídání dvakrát skorovali, přičemž nadchnul hlavně gól Besty, kdy třetí česká formace vyšachovala domácí tým na pět nahrávek do prázdné brány.

Další ránou do švýcarského sebevědomí byla využitá přesilovka, to se náramně trefil do šibenice Filip Forman. Zkoprnělí Švýcaři pak sledovali i další gólovou akci po ose Beneš – Hemerka. Naději domácím dal sice ještě Patrick Mendelin, hrozbu v podobě čtvrtého gólu ale Češi odvrátili poctivou prací v oslabení při vyloučení Mikuláše Krbce.

Švýcaři v poslední třetině hodně riskovali a jejich hru řídil z kraje střidačky Luan Misini, zatímco hlavní švédský kouč zůstával v pozadí. Hodně brzy se domácí tým pokusil o power play, to však byla jen příležitost pro Martina Tokoše, aby navýšil vedení znovu na pět branek. Švýcaři poté už rezignovali a nakonec inkasovali 11 branek. Dvacet sekund před koncem ještě náhradní brankář Martin Beneš vychytal nájezd Manuela Maurera.

Kotel Swiss Life arény se sice ještě chvílemi pokusil o podporu domácího týmu, Češi si ale postup do finále vzít nenechali. O zlato si zahrají po dlouhých 18 letech. Poslední finále hráli také ve Švýcarsku – v Klotenu roku 2004 a se Švédskem tehdy prohráli 4:6.

MS VE FLORBALE 2022 VE ŠVÝCARSKU:

Švýcarsko – Česko 3:11 (2:3, 1:4, 0:4)

Branky: 3. Ch. Meier, 7. Mendelin (Conrad), 37. Mendelin (Bürki) – 2. M. Krbec, 14. Hemerka (Marek Beneš), 16. Němeček (Langer), 21. Langer, 23. Besta, 33. F. Forman (Langer), 35. Hemerka (Marek Beneš), 49. Tokoš, 53. Marek Beneš (Němeček), 57. Forman (Krbec), 59. Besta (Kisugite).

Sestava Česka: Bauer (na nájezd v 60. minutě Martin Beneš) – Hemerka, Němeček, Punčochář, Rýpar, Kisugite, Šindler, Gruber – Marek Beneš, Langer, Havlas – Delong, F. Forman, M. Krbec – Tokoš, Jendrišák, Besta – Ondrušek, Kreysa. Trenér: Berka.