13. 11. 2022 Mistrovství světa (30) KOMENTÁŘŮ

Češi na Švédy ve finále nestačili. Z MS si odvážejí stříbro

V neděli odpoledne se odehrálo poslední utkání mistrovství světa ve Švýcarsku. Česká republika se ve finále střetla s výběrem Švédska. Tyto dva týmy se přitom již během mistrovství potkali. Konkrétně ve skupinové fázi, kdy utkání skončilo nerozhodně 3:3.

Papírově domácí Švédové do zápasu vlítli s velkou chutí a dalo by se říct, že českou reprezentaci poněkud zaskočili. V šesté minutě byl vyloučen Matěj Jendrišák za nedovolené vrážení. Češi sice oslabení zvládli ubránit, brzy na to ale následovala gólová smršť seveřanů. Za necelých šest minut stihli do české branky nasázet 3 góly a proměnili tak svůj tlak v značné vedení. Ke konci třetiny dokonce přidali i čtvrtý gól a českou reprezentaci čekalo dohánění čtyř gólového manka. 4 sekundy před koncem ovšem Matyáš Šindler zařídil alespoň snížení na 4:1 a do šaten se odcházelo za třígólového rozdílu ve skóre.

Češi nezachytili dobrý nástup Švédů do zápasu. Foto: Martin Flousek, Český florbal

Do druhé třetiny nastoupili Češi rozhodně o dost lépe. Hra se zdála více vyrovnaná a česká reprezentace si začala vytvářet více šancí. Stejně jako v první části ale první udeřili Švédové a zvýšili svůj náskok na 5:1. 4 minuty na to Martin Tokoš trefil břevno švédské branky. Zdálo se, že české ofenzivě prostě chybí štěstí. Naopak Švédové se gólově činili a do konce třetiny přidali ještě šestý gól. Skóre po druhé třetině bylo 6:1.

Třetí třetina začala dvěma rychlými šancemi na obou stranách. Češi se snažili vytvářet tlak ale opět je předběhli Švédové, kteří stihli skórovat už ve druhé minutě a zvýšili náskok na 7:1. 2 minuty na to dokonce na 8:1 a hosté již neměli jinou možnost, než jít do power-play a odvolat na střídačku gólmana Lukáše Bauera. Hra v šesti české reprezentaci pomohla a v polovině třetiny snížil Matěj Havlas na 8:2. Chvíli na to dorazil Matěj Jendrišák Langerovu střelu z vytočení a brankový rozdíl se stal pětigólovým. Chvíli na to ale využil prázdnou českou branku Alexander Galante Carlström a vstřelil tak devátý gól Švédů. To se již jednalo o kosmetickou úpravu skóre a výběr České republiky tak finále proti Švédsku prohrál 9:3. Veze si tedy z mistrovství světa stříbrnou medaili.

MS VE FLORBALE 2022 VE ŠVÝCARSKU:

Švédsko – Česko 9:3 (4:1, 2:0, 3:2)

Branky: 8. Lundmark (Ahrén), 10. Johannson (Samuelsson), 14. Sankell (Nordgren), 17. Johannson (Ahrén), 25. Lundmark (Samuelsson), 36. Carlström (Lundmark), 42. Nordgren (Sankell), 46. Haglund (Nordgren), 59. Carlström (Ahrén) – 20. Šindler (Havlas), 52. Havlas (Beneš), 57. Jendrišák (Langer).

Sestava Česka: Němeček, Hemerka, Rýpar, Punčochář, Šindler, Kisugite, Gruber – Havlas, Langer, Marek Beneš – Krbec, Forman, Delong – Besta, Jendrišák, Kreysa – Ondrušek, Tokoš. Trenér: Berka.

Autor: Pavel Klepetko

• soda napsal:

To bylo zbytečného nadšení. Odjíždíme s lekcí jako prase. Kdyby jsme hráli od začátku v 6ti, máme aspoň naději.

• Kolins napsal:

Hodnotil bych turnaj i pozitivně. Ovšem po semíčku, kdy jsme zkloubili dobrou hru se švýcarskou nervozitou až křečí a nezvládnutím tíhy zápasu doma, se spustili marketingovým oddělením Českého florbalu takové salvy a ovace, že to bohužel nakonec i klukům chtě nechtě do hlavy nalezlo a první třetinou vše skončilo.

• Jirka napsal:

Včera žádný koment a teď už dva. Aby tu jela diskuze, tak se musí prohrávat. Jinak není co řešit.
    Btw. Ne, dneska to na zlato nebylo. Příště může být.

Na výhře nad švýcary byla zajímavá jen výše. Vše ostatní povinnost (vzhledem ke kvalitě, výsledkům eft a i základně z mládeže).

• Pan M. napsal:

Na jednu top lajnu se mistrovství vyhrává těžko. Dnešní start byl od nás nervózní, navíc dvě vyloučení, kterých jsme se měli vyvarovat… Rozhodčí za mě teda zápas nezvládli a druhým vyloučením velmi nešikovně ovlivnili jeho průběh. Od druhé třetiny už pak šla vidět pohoda na straně Švédů, kterým stačilo dobře bránit a čekat na brejky. Do příštího MS by to chtělo najít ideální složení druhé pětky, trochu víc s ohledem na kombinační vlastnosti hráčů. Osobně bych ji postavil kolem Formana, který však musí ještě trochu dorůst do elitního mužského florbalu. Budoucnost je nicméně slibná! 🙂

• trener napsal:

tak jsme si opět sedli na zadky…moc jsem to klukům přál, zlato by jim slušelo a švédům by prospěla trocha pokory. dnes to bylo poprvé co jsem si myslel, že je dáme, že na to konečně máme herně, ale něco se přihodilo a mám pocit, že v hlavách hráčů, a dostali jsme lekci – výchovnou. přehnaný optimismus, řečičky o tom, jak jsme skvěle připraveni, jak 1lajna je top a další a další. na hřišti to ale vypadalo jinak. stříbro je stříbro, fakticky ale stále zůstáváme na 3 štoku, fini by nás udělali taky a stříbro bereme jenom díky nastavení herního systému. moc bych proto prosil kluky, aby vydrželi další dva roky makat a potom konečně ty namistrované švédy udělali.

• dudacek napsal:

A jak to víš ty tréňo, že by nás Fini udělali, kecy, prdy, beďary ty chytráku. Raduj se mi trochu

• Ota napsal:

No jo, neda se nic delat. Ve finale na ne nemeli, ale i tak to byl super vykon. To 2.misto snad za nejakou dobu preboli a bude to slouzit jako motivace do dalsi prace.

• znalec napsal:

Male hodnoceni MS:

celkove nase vykony az na finale a posledni tretinu s Nemeckem velmi slusne. Vrchol v semifinale, kdy jsme zahrali dokonce vyborne, celkove velke zklamani domaci Svycari a „ostatni“ tymy napr. Noru nebo Slovaku je na urovni nasich tymu typu Otrokovice nebo Liberec. Nas kadr je hrozne nevyrovnany (vynikajici Nemecek, Benes nebo Jendrisak), otresni (Punčochář, ve finale Krbec nebo treba
    Ondrušek) a pak moc mladi a namistrovani (Forman, Langer nebo Hemereka). Takze za mne gratulace a snad to bude priste lepsi. Plus velky kredit Svedum – ve finale skveli!

• Král Franta napsal:

To je nějaký vtip? Jendrišák byl otřesný. Centr, který se bojí hrát.
      U většiny střídání svoji lajny nebyl ani jednou balonu. I v té jedné věci co by měl umět, hra před brankou, selhal. V přesile ani v šesti skoro nic. Jeden gól z mnoha a mnoha možností. Jenom se tam těžkopádně motal. A zjevně si svojí herní úrovně byl vědom, proto se bál hrát. Opravdu nedůstojné. A ještě se nechá vyloučit a tím načne prohru. Hrůza a děs.

• Ramirez napsal:

Myslím, že vysoká (ale zasloužená) výhra proti Švýcarům se nakonec ukázala jako kontraproduktivní.

V českých hlavách hráčů, komentátorů i fanoušků už svítila na 90% zlatá medaile, nicméně Švédové nejsou žádní juniorští nazdárci.

A k Jendrišákovi resp. Ondruškovi ?
        Jejich čísla a dresy už někde vyvěste za dosažené florbalové zásluhy ve sportovních halách a nechte hrát novou generaci hráčů.

• Bootham napsal:

Já byl překvapený, že je to asi po hodně letech co na mistrovství nejel žádný český reprezentant hrající ve Švýcarsku. Netuším v jaké formě hraje Veltšmíd anebo třeba Pražan. Věřím že Natov, Tomašík, Dóža a Suchánek by se na MS asi neztratili, ale teď je třeba dávat prostor mladším hráčům. Loni se mi hodně líbil Piskáček, ale nevím proč teď nastupuje ve třetí lajně Tatranu. Jirka Bauer taky nebyl loni úplně špatný, hodně silový hráč s dobrou technikou, až teda na Ty zbytečná vyloučení. Letos se nejlepší hráč MS vybírá těžko, jelikož jsem tam neviděl nikoho, že by úplně dominoval a byl ustřelený od ostatních. Nilsberth se nenechal rozhodit bučíčí arénou a dal Švédům naději na finále. Rozhodně jsem nečekal, že zrovna on půjde na rozhodující nájezd. Překvapil i svým přestupem do Zugu, jelikož Švýcarští fanoušci jej nemají zrovna v lásce.

• Odborník napsal:

Je to tak. Ať se přihlásí, kdo viděl Matese se sprintu. Přemisťuje se po hřišti svým standardním tempem. Toky promachuje prázdné brány. Legendy se prostě nemají oživovat 🙁

• Pokorný napsal:

Stříbrná medaile se počítá. Jenom poučení pro trenéry, musejí hrát pouze hráči co na to mají. Jiné důvody nesmějí rozhodovat, například zásluhy….

• Tomáš Krásný napsal:

Jako pardon. První střídání: jsem pomalý a pošlu hráče přes mantinel. Druhé střídání: jsem pomalý a pošlu dalšího hráče přes mantinel. Jsem vyloučený a dostaneme zkraje takhle důležitého zápasu gól. To je zralé na veřejnou omluvu celému týmu a letenku do Švédska bez možnosti návratu.

Poznámka Florbal.cz: Autorem komentáře není prezident a předseda správní rady Vítkovic Mgr. Tomáš Krásný

• Janouškovec napsal:

A nemyslíte, že kromě Jendrišáka tam takových nebylo více, kteří do vlaku směrem MS vůbec nastupovat neměli?
      Gratulace ke stříbru! Je to úspěch, ale za mě s vykřičníkem a za který mohou hráči především poděkovat fantastickému Bauerovi a tomu, že v semifinále měli Švýcary. Myslím si, že i když Finové nepředváděli závratné výkony, tak my bychom je nedali. Ale to je kdyby….
      Marek Beneš s Němečkem jsou opravdu odskočení, radost se na ně dívat. Langer mě trochu zklamal, zatím se v sezóně trápí a ani tady se úplně nedokázal nastartovat, jako kdyby úplně nebyl v pohodě.

Omlouvám se, ale tohle nebyl můj komentář. Jen se za mě zase někdo trapně vydává. Já totiž považuji nominaci Matěje za správnou. Prosím administrátora, aby falešný komentář smazal. Děkuji

Švédsko – špatně

Takže dohromady celkem fajn s tím, že SUI nám od zápasu s nimi o bronz pomohli překvapením v základní skupině.

Jendrišák, Ondrušek – ne, díky. Omluva Tokošovi, ten byl v určitých částech hry opravdu platný. Krbec, Punčochář – ne , díky.
    Hráči byli včera nervozní, Kisugite snad ani po deseti pivech za Bohemku neudělá to, že 2x nezpracuje jednoduchou nahrávku v prvním střídání.
    Potenciál ale obrovský, vzhledem k průměrnému věku TOP4 a několika dalším vlčákům co asi mohli hrát klidně už toto MS.

A paradoxně během našeho prvního finále jsme hráli daleko vyrovnanější zápas s tehdy opravdu odskočenými Švédy.

• drbna napsal:

Vážení diskutující v této chvíli je myslím na místě všem klukům na hřišti i realizačního týmu poděkovat a pogratulovat za famózní úspěch a popřát hodně síly na práci aby to příště klaplo i na zlato. Hoši děkujeme!!! Máme na ně!!!

• frk napsal:

Gratulace ke stříbru
    nominovaní si zaslouží pochvalu ale opravdu Ondrůšek Krbec Punčochář neee
    Mates dík odehrál si své Toku super momenty a Besta výborný na všech postech
    První lajna bez debat top
    Šindlerová kde hrál nic nezkazil
    Kisugite odehrál co se asi ani nečekalo Forman namyšlený létající fracek snad dospěje Havlas dobrý ale proti švédům nic
    A gólman velké plus pro Bauera opravdu nej gólman světa a Beneš nehodnotím byl za odměnu měl tam sedět někdo mladý z Tatranu
    A hurá ve čtvrtek na Superligu 😀 😀

• Michal napsal:

Bauer byl výborný. Ale jasná jednička tohohle MS byl Hedlund. Chytal s naprostou jistotou, vychytal nájezdy a v klíčových chvílích kdy se lámaly zápasy to zavřel.

Co dela Punčochář v repre? Borec se má ještě co učit, proč tam nené třeba Křenek, Veltšmíd nebo třeba Hubálek? Jinak Jendrišák je pořád super hráč, ale když mu trenér nevěří, nemá kolem sebe vhodné spoluhráče a vše se hraje na šablony trenérů je to těžké. Jinak jim asi videokouči, psychokouči, zahraniční kouči atd. před finále nedeali správný matroš. Jinak kluci díky a makejte dále! Nejelpší hráč MS: Nilsberth. Skutečná osobnost. Komentář Zamazal a Jakůbek ve finále = tendenční!

• Dave napsal:

Souhlas, že Punčochář fakt ne. Ale ty jména co jste nabídl…Křenek je ofenzivní, ale dozadu už nestíhá, Veltšmíd nechce jezdit na srazy kvůli práci a Hubálek nemá tréninkový přístup. Za mě leda Suchánek.

• Kouč napsal:

Jak je to vůbec se Suchošem, ten už ukončil nějak oficiálně repre kariéru? Spousta hráčů co nechtěla hrát pod Kettunenem se najednou začala vracet, ale on ne. Přitom je to po Nemeckovi za mě druhý nejlepší obránce v lize

• Jerec napsal:

Zamazal byl celkem v klidu, ale ten Jakůbek, to je neskutečná ubrečená tragédie, proč tam toho zoufalce pořád cpou? Raději bych někoho, jako je Zahálka, který nemá tendence pořád něco házet na soupeře či rozhodčí, a už vůbec mazat našim med kolem úst.

Gratulace klukům k historickému stříbru! Výborný šampionát a první prohra na turnaji přišla až ve finále proti v pohodě hrajícím Švédům. Nejlepší výkon jsme podali asi v semifinále se Švýcary, to byla radost se koukat a zápas skvěle řídili Švédští rozhodčí, kteří byli suverénně nejlepší na turnaji. Švýcarskému páru se turnaj bohužel moc nepovedl a pro hráče bylo složité vyznat se v nastaveném metru pískání. Zápasy díky tomu přicházely o tvrdost, emoce a férovost. Vyloučení Filipa Langera bylo necitlivé vzhledem k důležitosti utkání a zkritizoval ho i Sasha Rhyner ve studiu. V semifinále mě překvapil Kisugite, který si tam motal Švýcary a kolikrát vyvezl míček v pohodě na útočnou polovinu a spolu s Bestou drželi 3 lajnu, kde hlavně Šindler byl extrémně tragický a jenom odevzdával míčky. Filip Forman taky překvapil a byl to asi jeho nejlepší výkon na turnaji. Výhra v suchým triku a finále proti obhájcům titulu. Švédi v semi byli lepší než Finové a po zásluze šli do finále. Přemotivovaný Mates a zbytečná dvojka, nesmyslné vyloučení Langera, kvalita Švédů a už jsme se vezli. Výborný nástup do druhé třetiny, obrovský tlak ale Švédský gól na 5:1 nás bohužel dostal dolů. Tady bych souhlasil s Petrim Kettunenem, že bude obrovský rozdíl zda to bude 4:2 anebo 5:1…bohužel jsme asi zaplatili nováčkovskou daň, Hlavlas tam zahodil několik slibných šancí na začátku a celkově dost ustrašený výkon v první třetině posouval Švédy k titulu. Kdybychom podali výkon jako v semifinále, tak byli Švédi rozhodně hratelní. Za dva roky v Malmö snad budeme zase o stupínek výš. Výborný Bauer, který naladil formu, první lajna odskočená od zbytku. Někteří hráči zbytečně navíc. Myslím že přes Ondruška šly oba přesilovkové góly Švédů a při hře 6 na 5 taky zrovna nezářil, když tam rozdával žabky do ohně. Viděl bych tam radši Majera atd. nicméně příslib do budoucna máme obrovský a ještě jednou se sluší klukům pogratulovat za skvělou reprezentaci na mistrovství.

Díky za tento komentář. Kluci si zaslouží poděkovaní a respekt a nikoli kritické řeči, které se tu vedou. I když se konec úplně nevyved jak by chtěli, věřím že to zvládnou příště. Upřímně řečeno slovy klasika „kdo to z nás má“.Hlavu vzhůru a jede se dál. Jste borci a díky.