Kapitán Ondřej Němeček dovedl reprezentaci až ke stříbru na MS. Foto: Martin Flousek, Český florbal Kapitán Ondřej Němeček dovedl reprezentaci až ke stříbru na MS. Foto: Martin Flousek, Český florbal
4. 1. 2023 Ostatní (7) KOMENTÁŘŮ

Kapitán stříbrného týmu! Ondřej Němeček ovládl žebříček TOP 10 českých florbalistů

 Po roce je tu opět žebříček top deseti českých florbalistů, který vybrala redakce Florbal.cz. Nejvíce nás v roce 2022 zaujal kapitán stříbrné reprezentace na posledním světovém šampionátu Ondřej Němeček, který svými výkony strhl celý tým a dominantní roli mezi obránci má také v Livesport Superlize v barvách střešovického Tatranu. Loňský vítěz Marek Beneš se umístil hned za svým parťákem Němečkem. Bronzový stupínek podle nás obsadil brankář Lukáš Bauer, jenž svou výbornou výkonnost prokazuje dlouhodobě. A jaké je další pořadí?

1. ONDŘEJ NĚMEČEK (TATRAN STŘEŠOVICE)
LONI: 4. MÍSTO

Foto: Martin Flousek, Český florbal

Foto: Martin Flousek, Český florbal

V letošní sezoně Livesport Superligy opět vládne produktivitě obránců. V 16 zápasech zapsal 30 bodů. Na světovém šampionátu byl tím pravým kapitánem a oporou. Soupeři, i ti nejvěhlasnější, si na něj v souboji jeden na jednoho jen tak netroufnou. Během českého tažení za stříbrem byl klíčovou osobností a roli lídra zvládl skvěle. Na hřišti působil velmi dominantně. V uplynulém roce tomu z pohledu Němečka chybělo jen vítězství v superfinále, kde Tatran padl v prodloužení s Mladou Boleslaví.

2. MAREK BENEŠ (TATRAN STŘEŠOVICE)
LONI: 1. MÍSTO

Marek Beneš. Foto: Matyáš Klápa, Český florbal

Marek Beneš. Foto: Matyáš Klápa, Český florbal

Loňský vítěz ankety byl i v uplynulém kalendářním roce hodně rozdílovým hráčem, přestože ho v jeho první polovině znovu trápilo koleno. Na světovém šampionátu v listopadu byl podruhé za sebou nejproduktivnějším hráčem Česka (v obou případech s 11 body v šesti duelech). V neúspěšném superfinále byl takřka jediným ofenzivním hráčem Tatranu, který se snažil s výsledkem něco udělat. Bral odpovědnost na svá bedra a vymýšlel útočné výpady, často proti boleslavské přesile. V play off 2022 nasbíral nejvíc bodů. Stejně jako u Němečka tomu chyběla pouze zlatá superligová tečka.

3. LUKÁŠ BAUER (FLORBAL MLADÁ BOLESLAV)
LONI: 3. MÍSTO

Lukáš Bauer. Foto: Barbora Reichová, Český florbal

Lukáš Bauer. Foto: Barbora Reichová, Český florbal

Jeden z klíčových mužů dalšího mistrovského tažení Mladé Boleslavi. V superfinále a vůbec v celém play off zapsal řadu důležitých zákroků. V listopadu se velkou měrou zasloužil také o zisk stříbrných medailí na světovém šampionátu. Je jistotou a v brance oplývá klidem. Některé ze svých zásahů se nebojí náležitě oslavit. Je téměř vždy na svém místě a málokdy si vybere slabší chvilku. Suverénně nejlepší český brankář.

4. FILIP LANGER (FBC KALMARSUND, ŠVÉD.)
LONI: 2. MÍSTO

Filip Langer. Foto: Barbora Reichová, Český florbal

Filip Langer. Foto: Barbora Reichová, Český florbal

Prosazuje se ve švédské superlize, což je zárukou kvality. V minulém ročníku končil základní část SSL se 43 body na svém kontě a propracoval se díky tomu do elitní patnáctky kanadského bodování nejprestižnější soutěže na světě. Skvělý počin! V play off pak při senzační cestě Kalmarsundu do superfinále přidal dalších devět zápisů do statistik. V aktuální sezoně takové tempo nemá (14 zápasů, 11 bodů), přesto pomáhá celku z Kalmaru dobývat vrchní příčky tabulky. Na MS patřil ke spolehlivým hráčům, kteří v klíčových okamžicích pomáhali. Bodově se prosadil ve čtvrtfinále (1+1), v semifinále (1+2) i ve finále (0+1).

5. MATĚJ HAVLAS (TATRAN STŘEŠOVICE)
LONI: 6. MÍSTO

Matěj Havlas. Foto: Martin Flousek, Český florbal

Matěj Havlas. Foto: Martin Flousek, Český florbal

Je mu 20 let, přesto už má na svém kontě pěknou řádku úspěchů. Je dvojnásobným juniorským mistrem světa a dvakrát už nastoupil také na seniorském šampionátu, ze kterého má bronz a čerstvě i stříbro. Zatímco na konci roku 2021 byl v reprezentaci žolíkem Petriho Kettunena, teď už nebylo o pozici levého křídla číslo jedna pochyb. Na mistrovství zaznamenal sedm kanadských bodů, dva z nich zapsal ve finále, které se zbytku týmu nevydařilo. Jeho vyspělý herní projev, hbitost a skvělé zakončení z něj dělají komplexního hráče a nespornou oporu Tatranu. Kromě hraní na top úrovni zvládá i náročné studium medicíny.

6. FILIP FORMAN (FBŠ BOHEMIANS)
LONI: 5. MÍSTO

Filip Forman. Foto: Martin Flousek, Český florbal

Filip Forman. Foto: Martin Flousek, Český florbal

Přestup do zahraničí a další posun v kariéře dvojnásobného juniorského mistra světa visí ve vzduchu. Aktuální lídr kanadského bodování Livesport Superligy je už několik sezon nadstandardním hráčem pro českou nejvyšší soutěž. Bohemians se i díky výkonům svého kapitána nebývale daří – postoupili do finále českého poháru (přes Tatran) a v superlize prohánějí i Mladou Boleslav s Vítkovicemi. Na tom všem se velkou měrou podílí šikovný playmaker. Na světovém šampionátu tvořil hru ve druhé formaci. V klíčové semifinálové bitvě se Švýcarskem dva góly dal a na jeden přihrál.

7. ADAM HEMERKA (FLORBAL MLADÁ BOLESLAV)
LONI: –

Adam Hemerka. Foto: Martin Flousek

Adam Hemerka. Foto: Martin Flousek

Podobně jako Matěj Havlas dokáže také Adam Hemerka působit na hřišti i přes svůj mladý věk (20) velmi vyspěle. Těží ze své výšky a rychlosti. Těžko se přes něj přechází a směrem do ofenzivy dokáže Hemerka bez problémů vyvézt míček na útočnou polovinu. V reprezentaci dobře zapadl do první formace k Ondřeji Němečkovi. Na šampionátu vsítil dvě trefy a obě proti Švýcarsku ve veledůležitém semifinále. V Mladé Boleslavi je základním stavebním kamenem defenzivní řady. Společně s Lukášem Bauerem a Milanem Tomašíkem se podílel na obhajobě mistrovské trofeje.

8. ADAM DELONG (1. SC VÍTKOVICE)
LONI: –

Adam Delong. Foto: Martin Flousek, Český florbal

Adam Delong. Foto: Martin Flousek, Český florbal

Adam Delong stabilně prokazuje vysokou křivku výkonnosti, a to přesto, že Vítkovice v minulém ročníku neprošly do superfinále. Delong je nadále skvělým střelcem, který je pro Vítkovice nepostradatelný, a svou důležitost má také pro národní tým. Na stříbrném mistrovství světa zaznamenal v šesti zápasech šest bodů a byl stabilním členem druhé formace. V minulém ročníku i v tom aktuálním je nejproduktivnějším hráčem Vítkovic.

9. MILAN TOMAŠÍK (FLORBAL MLADÁ BOLESLAV)
LONI: 10. MÍSTO

Milan Tomašík. Foto: Matyáš Klápa, Florbal Mladá Boleslav

Milan Tomašík. Foto: Matyáš Klápa, Florbal Mladá Boleslav

Opět byl stěžejní postavou Mladé Boleslavi při obhajobě superligového primátu. V 11 duelech play off nasbíral 11 bodů. Navíc asistoval u rozhodující trefy Daniela Šebka v prodloužení superfinále. Válí i v aktuálním ročníku, se 32 body je druhým nejproduktivnějším hráčem Mladé Boleslavi za Janem Natovem, se kterým často nastupuje v první formaci ještě spolu s dalším zkušeným hráčem Martinem Tokošem. Na rozdíl právě od Tokoše si na uplynulém MS nezahrál.

10. ŠIMON STRÁNSKÝ (FBC LIBEREC)
LONI: –

Šimon Stránský. Foto: Jaroslav Appletauer

Šimon Stránský. Foto: Jaroslav Appletauer

Liberec táhne mládí! V lídra severočeského klubu vyrostl vytáhlý forvard Šimon Stránský, juniorský mistr světa z roku 2021. V nynějším ročníku má impozantní statistiky, v 16 zápasech nastřádal hezkou porci 41 kanadských bodů a patří do elitní pětky kanadského bodování soutěže. Nebýt zranění, byl by na tom podobně i jeho parťák Vojtěch Wiener. Loni se Wiener společně s Filipem Smutným stali kometami Liberce. Jenže teď je Wiener na marodce a Stránský je na dost věcí sám. Nebýt jeho, Liberec by určitě nefiguroval na osmé příčce Livesport Superligy.

HISTORIE ANKETY:

2021:
1. Marek Beneš
2. Filip Langer
3. Lukáš Bauer
4. Ondřej Němeček
5. Filip Forman
6. Matěj Havlas
7. Jiří Besta
8. Matěj Jendrišák
9. Josef Rýpar
10. Milan Tomašík

2020:
1. Matěj Jendrišák
2. Filip Forman
3. Ondřej Němeček
4. Jiří Curney
5. Jan Natov
6. Marek Beneš
7. Filip Langer
8. Adam Delong
9. Lukáš Bauer
10. Matyáš Šindler

2019:
1. Jan Natov
2. Marek Beneš
3. Jiří Curney
4. Matěj Jendrišák
5. Lukáš Veltšmíd
6. Patrik Dóža
7. Lukáš Souček
8. Lukáš Hájek
9. Filip Forman
10. David Šimek

2018:
1. Patrik Dóža
2. Matěj Jendrišák
3. Marek Beneš
4. Tom Ondrušek
5. Jiří Curney
6. Jan Natov
7. Daniel Šebek
8. Lukáš Hájek
9. Adam Delong
10. Lukáš Veltšmíd

2017:
1. Matěj Jendrišák
2. Patrik Suchánek
3. Marek Beneš
4. Jiří Curney
5. Patrik Dóža
6. Martin Tokoš
7. Daniel Šebek
8. Lukáš Veltšmíd
9. Tomáš Sýkora
10. Lukáš Hájek

2016:
1. Matěj Jendrišák
2. Tom Ondrušek
3. Patrik Suchánek
4. Jiří Curney
5. Patrik Dóža
6. Martin Tokoš
7. Daniel Šebek
8. Marek Beneš
9. Milan Tomašík
10. Lukáš Souček

2015:
1. Matěj Jendrišák
2. Martin Tokoš
3. Jiří Curney
4. Patrik Suchánek
5. Patrik Dóža
6. Ondřej Mikeš
7. Jan Jelínek
8. Marek Beneš
9. Tom Ondrušek
10. Milan Fridrich

2014:
1. Matěj Jendrišák
2. Patrik Suchánek
3. Jiří Curney
4. Martin Tokoš
5. Patrik Dóža
6. Ondřej Mikeš
7. Michal Podhráský
8. Tomáš Kafka
9. Lukáš Hájek
10. Martin Richter

2013:
1. Martin Tokoš
2. Vojtěch Skalík
3. Patrik Suchánek
4. Milan Tomašík
5. Martin Ostřanský
6. Matěj Jendrišák
7. Martin Zozulák
8. Patrik Dóža
9. Michal Podhráský
10. Petr Novotný

2012:
1. Milan Tomašík
2. Martin Tokoš
3. Tomáš Kafka
4. Jan Jelínek
5. Matěj Jendrišák
6. Martin Richter
7. Petr Kološ
8. Vojtěch Skalík
9. Aleš Zálesný
10. Michal Podhráský

2011:
1. David Rytych
2. Matěj Jendrišák
3. Milan Tomašík
4. Vojtěch Skalík
5. Jan Jelínek
6. Milan Garčar
7. Petr Skácel
8. Tomáš Kafka
9. Tom Ondrušek
10. Jiří Curney


Autor: redakceKOMENTÁŘE

 • Petra napsal:

  …tak v ženské kategorii totální úlet,ale tady to dává smysl.Pro mě je sice TOP Beneš,velice mě mrzí, že se nemohl v plné parádě předvést ve Švédském.Ale tuším, že před zraněním vedl dokonce kanadské bodování.A korona pak zamávala úplně se vším a se všemi.
  Němeček a následné pořadí ovšem také dobrá volba.
  A fandím Tatranu ať vyhrají titul🤘

 • Honza napsal:

  Adam Delong a Šimon Stránský momentálně za mě ne.

 • Taky myslim napsal:

  Souhlasim Delong zadny ultrasuper vykony nepredvadel a Stransky to ma jeste pred sebou. Mne osobne prijde, ze se bere zretel jen na hrace pusobici v reprezentaci. Je skoda, ze Suchanek nechce reprezentovat, jinak ale za me porad po Nemeckovi nejlepsi bek v lize top svetove kvality. Doza vede kanadske bodovani NLA o parnik, to se snad jeste nikomu z Cechu nepodarilo. Nereprezentuje, tak nebyl zarazen do top 10 🤷‍♂️

  • Petra napsal:

   Svatá pravda a ještě může být problém v tom, že Dóža nehraje ve Švédsku,na to se u našich florbalových odborníků taky hodně hraje🤔🙄

 • fbc napsal:

  Za mne souhlas přeceňování reprezentantů je zase opět lhaní si do kapsy a zapomínat na Suchoše Dobu a ostatní je trapné

 • Tatran napsal:

  Za mě rozhodne Beneš ma byt první. A chybí tam tatransky brankari namisto Delonga a tehle seniorů, kteri tezi z jedne sve uspesne sezony dalsich 5 let

 • Pep napsal:

  Nevím no, Delong sice nějaký body dělá ale mě ten hráč prostě nebaví sledovat a přijde mi že má větší hype než by si zasloužil. Hlavně, že pořád žijeme v přesvědčení jak se bez něj repre neobejde, když poslední repre akce co se mu povedla bylo MS v Praze

Napsat komentář

*