Ženy Startu98 skončí v Extralize žen. Foto: Matěj Pašek, Start98 Ženy Startu98 skončí v Extralize žen. Foto: Matěj Pašek, Start98
8. 5. 2023 Extraliga žen (21) KOMENTÁŘŮ

Ženy Startu98 jdou do 1. ligy a v Extralize skončí. Cílem je celková stabilizace, zní z klubu

 Extraligu žen po třech letech opustí tým Startu98, pokračovatel legendárních Tigers. Informaci, která již několik týdnů zněla florbalovým prostředím, v pondělí potvrdila tisková zpráva oddílu. Ten současně deklaroval, že se tak děje především s ohledem na stabilitu celého oddílu a jeho zájmem je ženskou složku nadále rozvíjet.

Tři sezóny, dvě účasti v play off. Poté, co Start98 vlastně převzal pod svá křídla elitní tým Tigers a vsadil na práci s mladými a talentovanými hráčkami, pohyboval se vždy na hraně postupu do play off.

Po třech letech ale tento projekt v Extralize žen skončí. „Ve své třetí sezoně 2022/2023 stál tým od začátku před jasně definovaným klubovým úkolem – tedy dokázat smysluplnost projektu. Cílem byl další a výrazný progres po stránce výsledkové, ale především výkonností, na níž má být postavena sportovní logika týmu, účast v Extralize žen i unikátní forma spolupráce, preferující koncepční nastavení chybějící kategorie U23. I když hodnocení sezony a konečné 8. místo je v mnoha bodech pozitivní, v součtu pohledem vedení klubu stále převládají značná negativa a především rizika, ohrožující stabilitu kádru, nastavených procesů, a tedy i hlavní nosnou myšlenku, pro níž byl tým od začátku budován,“ uvádí Start98 ve svém tiskovém prohlášení.

Cílem oddílu je pak nadále pracovat na rozvoji ženské složky, bude se tak ale dít ve druhé nejvyšší soutěži. „Tato geneze týmu a vývoj v klubu vedly k důkladnému vyhodnocení a rozhodnutí, že po 3 letech ženy Start98 opustí Extraligu žen a budou se účastnit 1.ligy žen. Děje se tak s jasným záměrem o dosažení celkové stability týmu a ženské složky jak po stránce organizační a ekonomické, tak především sportovní, a to z pohledu koncepčního budování kádru a rozvoje projektu U23. Kompletní ženská struktura od elévek až po ženy zůstane zachována a klub dále deklaruje zájem plnohodnotně jí rozvíjet,“ pokračuje tiskové prohlášení.

Konec žen Startu98 v Extralize žen obsáhle komentoval také prezident oddílu Václav Buček. „I když nás situace mrzí, stavíme se k celé věci čelem a naprosto racionálně. Zažili jsme si za posledních 10 let budování klubu (primárně mužské složky), kdy jsme v jeden moment byli krůček od Superligy mužů a následně jsme se během 3-4 let dostali do situace, kdy jsme zvažovali ukončení činnosti. Nechceme podobný příběh zažít u žen, víme, jak silnou značku jsme vzali pod svou záštitu po fúzi s Tigers,“ uvědomuje si svůj historický závazek.

Také proto ovšem nyní míří do 1. ligy. „Ale součástí gentlemanské dohody bylo právě to, že Tigers nezmizí z mapy. My jsme tento závazek se vší vážností na sebe vzali, a to jsme ani netušili, že nás v prvních 3 letech potká COVID, válka, ekonomicko-energetická krize s inflací v čele a neodvažuji se raději dnes už odhadovat, co ještě nás potká,“ vypočítává problémy, se kterými se potýká.

Pozdější návrat do Extraligy žen přitom nevylučuje. „A to nechci vůbec mluvit o tom, jakým tlakům jsme jako klub často čelili ze všech stran jen proto, že jsme chtěli udržet kvalitní ženský Extraligový tým, a veřejně jsme deklarovali naprosto otevřenou spolupráci s Chodovem. Proto jsme po zralé úvaze a dlouhých debatách rozhodli, že se musíme opravdu chovat hospodárně a zodpovědně a dále pracovat s tolika riziky. Věříme, že tento „úkrok“ bude nyní správným řešením a necháme pak zcela volný průchod tomu, co se stane v budoucnu. Pokud se podaří vrátit do Extraligy žen, pak musíme být přesvědčeni, že se vrátíme jako silnější, zkušenější a správně nastavený klub a tým po všech směrech,“ uzavřel Václav Buček.


Autor: Michal DannhoferKOMENTÁŘE

 • Extraliga napsal:

  A najdou se v 1.lize vůbec 2 týmy, které budou mít o Extraligu zájem?

 • Jakub napsal:

  Tak tednje to jednoduche zbyva 8 tymu. Zuzit soutez, prilezitost jako blazen.

 • RB napsal:

  Takže nehraje Jičín, Start, Třinec taky nemá 5 mládežnických týmů, takže kdo vůbec bude hrát tu extraligu?

  • Tomaso napsal:

   Koupí to Sparta, Black Angels a pokud ne první dva, budou mít zájem FA MB a Panthers.

   • Honza napsal:

    Nemají to koupit jak, protože prodávat licenci je zakázáno 🙂 Bylo to schváleno v prosinci na vedení ČF

   • napsal:

    Nejsem si jistej, zda by to schválili. Aby se vlastně FA MB a Panthers udrželi,(postoupili zpátky, místo Jičína a Startu) když prohráli play down a baráž.

  • napsal:

   Neplatí náhodou u nováčka,který je 1.rok, že tuhle povinnost nemusí mít. Co se týká těch mládežnických týmů? Dřív to tak bylo, ale možná se to změnilo.

 • Pavel napsal:

  Zničení nejlepšího ženského týmu v ČR po třech letech dokonáno.
  Peníze hýbou světem. Snad jsou dotyční jako Šteglovi spokojeni.

  R.I.P. Herbadent

 • bonzado napsal:

  Výborná příležitost konečně zúžit extraligu žen !!!!!
  A vykašlat se na ten 12 – ti týmový nesmysl !!!

 • Hugo napsal:

  10 týmů je ideál,po kterém všichni v ženském florbale volají. Příležitost tu je. Ale očekávám, že Mlčoušek vytvoří dvanáct i kdyby si ty týmy měl vymyslet.

 • BossKoss napsal:

  Sociální inženýr Z. M. něco vymyslí. Dosazovat týmy do soutěží na základě (svých) předpisů mu jde na jedničku. My si prostě s těmi postupy i sestupy poradíme.

 • Kritik napsal:

  Tak myslim 8 tymu trikolove, aby bylo o co hrat, tak v tretim kole vyhodu domaciho prostredi lepe umistneny tym po dvou kolech. Nevim do jake miry by to bylo realizovatelne(haly a pod.) ale mozna by to zvedlo uroven, o to urcite jde vsem cinovnikum 🤣

  • PJ napsal:

   To je naprostá kravina. V tuto chvíli splnilo podmínky pro účast v lize 10 týmů, nelze 2 týmům říct Máte smolíka.

 • PJ napsal:

  Tak liga bude doplněna o 2 týmy, pořadí je Panthers, BA, Nehvizdy. Příležitost zúžit ligu na 10 týmů nevyužita.

  • Jan napsal:

   To bude, ještě komedie… Panthers se chtěli spojit s BA a ty řekli „ne“, Nehvizdy to vzít nechtějí

Napsat komentář

*