Blíží se první draft F-Liigy. Foto: F-Liiga Blíží se první draft F-Liigy. Foto: F-Liiga
16. 5. 2023 Finsko (5) KOMENTÁŘŮ

Draft finské F-Liigy je na programu již ve středu. Co se vlastně bude dít?

 Finská nejvyšší soutěž připravila novinku v podobě draftu, který má za cíl přivést do soutěže mladé a talentované hráče. O tom, co se vlastně bude dít a jaké to bude mít dopady na ostatní soutěže pojednává následující článek.

Na úplný úvod je třeba uvést zásadní věc: fakt, že hráč bude draftován neznamená, že musí za tým hrát a neznamená to tedy automaticky jeho odchod ze současného působiště. „Draft je validní pro F-Liigu a současný platný kontrakt hráče není překážkou. Hráč může být draftován a sám se rozhodne, jestli bude jednoho dne bude hrát F-Liigu. Akt draftu a podpis kontraktu jsou dvě rozdílné věci,“ potvrdil Florbal.cz šéf soutěže Kimmo Nurminen.

Draft bude mít celkem tři kola, draftováno tak bude 36 florbalistů. Platí ovšem několik omezujících podmínek: tou nejzásadnější je věk hráče. Draftován může být pouze hráč, kterému je v den draftu osmnáct let, anebo v kalendářním roce draftu dosáhne maximálně věku 22 let. Lze tedy draftovat hráče narozené mezi 1. 1. 2001 – 17. 5. 2005.

Pokud již hráč v sezóně předcházející draftu působil ve finské nejvyšší soutěži, druhé nejvyšší soutěži anebo nejvyšší juniorské soutěži, respektive v ní odehrál 10 a více zápasů, tak se draftu nemůže účastnit. Stejně tak, pokud draftovaný hráč odehraje v F-Liize 10 a více utkání, obdrží tým finanční odměnu, dle webu soutěže.

Pořadí týmů bude od nejhůře umístěného po mistra Finska, a to v každém kole. Kluby si také odhlasovaly pravidlo, že minimálně jeden draftovaný hráč musí být ze zemí mimo TOP 4, pokud ovšem má hráč dvojí občanství, například TOP 4 a Polsko, tuto podmínku rovněž splní.

Samotná volba je validní po dobu čtyř let od data draftu, zaniká ovšem v den 24. narozenin hráče. Kluby mezi sebou mohly vyjednávat také o postoupení voleb v draftu, omezující podmínkou je, že týmu musí zůstat minimálně jedna volba.

Liga také vyřešila, jakým způsobem se bude postupovat v případě sestupu daného a je určena také finanční kompenzace, pokud draftovaný hráč jedním týmem nakonec uzavře smlouvu s jiným celkem.

V posledních dnech informovali o odchodu do Finska tři čeští florbalisté: Adam Hemerka, Matěj Pěnička a Šimon Stránský, s ohledem na draft ale svůj nový klub neoznámili. Hemerka s Pěničkou se narodili v roce 2002, Stránský o rok později, tedy mohou být draftováni.

Jejich situace je ale odlišná: s pravděpodobností hraničící s jistotou totiž jejich nové kluby využily podmínky, že pokud uzavřou hráči, které je možné draftovat, smlouvu s finským týmem do 30. dubna a tým současně informuje vedení F-Liigy, tak na takového hráče získá výlučné právo.

Draft se v premiérovém roce odehraje pouze v mužské kategorii, ženský draft je v plánu poprvé až v příštím roce.

Trenéři finských národních týmů U19 a U23 sestavili žebříček dvanácti největších talentů:

1. Filip Forman
2. Matěj Havlas
3. Adam Hemerka
4. Jakob Heins (Německo)
5. Lukáš Punčochář
6. Tomáš Kvasnica (Slovensko)
7. Oscar Johansson (Švédsko)
8. Tomáš Jurco
9. Kim Guillote (Švédsko)
10. Hannes Nyström (Švédsko)
11. Daniel Chatrný
12. Adam Palčinský

Kromě Heinse s Kvasnicou byli ze zemí TOP 4 zmíněni také Lotyš Kevins Smits a Filipínec se švédským občanstvím Kim Varga.


Autor: Michal DannhoferKOMENTÁŘE

 • Petr napsal:

  Doufám, že další sezónu se bude týkat draft jen 06 jako v hokeji. Ne tento nesmysl, ale chápu, nějak se začít muselo. Dle čeho je budou hodnotit nevím.

 • Honza napsal:

  Za mě je to naprostá šaškárna, „draft“ asi tak 10x „ohnutý“ – imaginární rezervace hráčů, kteří možná ani neuvažují jít do Finska, dopředu podepsané smlouvy, takže není možné, aby si je vybral jiný klub atd.

 • zbysek napsal:

  Nikde nejsou uvedeny castky za hrace, stejne tak podminky kontraktu. Takto si tu muzu napsat cokoliv a vypada to dobre. Meli by byt uvedeny vsechny nalezitosti jako v NHL, tzn. vyse kontraktu a odstupne. Myslim, ze takova informace nemuze nikomu uskodit.

  • Rampa McQuack napsal:

   Například v článku MB ohledně odchodu Hemerky je zmíněno, že se bude jednat o roční angažmá ve Finsku a poté se vrátí zpět do MB, plus tam bude v rámci Erasmus+ také studovat. U Pěničky to vypadá, soudě dle vyjádření obou stran, že buď došlo k rozvázání současné smlouvy nebo k jejímu vypršení.
   U dalších hráčů jsem bližší informace nepostřehl…

 • Zbynek Kordula napsal:

  Celé tohle je komedie. Dostane snad nováčkovskou smlouvu s minimálním platem 750 000 dolarů? Asi těžko, tímto způsobem nikdy nezůstanou ve sportu špičkový hráči… proč by to dělali? Tento sport se posunul maximálně tím, že vytvořil PDFko, jak vychovávat hráče. Ale, když se tě rodič zeptá, jestli má jejich talentovaný syn větší budoucnost v hokeji nebo ve fotbale… budeš lhát? Pokud nebude tento sport plných příživníků, nikam se to neposune a nikoho to nebude zajímat… takže tento sport je konečná pro všechny.

Napsat komentář

*