Florbalistky Třince Extraligu žen hrát nebudou. Foto: Martin Šteglík, FBC Třinec Florbalistky Třince Extraligu žen hrát nebudou. Foto: Martin Šteglík, FBC Třinec
17. 5. 2023 Extraliga žen (27) KOMENTÁŘŮ

AKTUALIZOVÁNO: Třinec Extraligu žen hrát nebude, Český florbal bude hledat dál

 Florbalistky Třince, vítězky Baráže o Extraligu žen, nejvyšší soutěž hrát nebudou. Vedení klubu to oznámilo ve středu večer v obsáhlé tiskové zprávě, ve které zdůvodnilo, že kvůli chybějící dívčí mládežnické struktuře se nebude moci soutěže zúčastnit, jelikož nedostalo výjimku. O postup chce již „kompletní“ oddíl zabojovat v horizontu tří let. Český florbal později upřesnil, že Třinec oficiální žádost nepodal a bude tak pokračovat hledání týmů pro nejvyšší soutěže. 

Třinecké florbalistky porazily v baráži Panthers Praha, nakonec ale do nejvyšší soutěže nenastoupí. „Uplynulá sezóna 2022/2023 se dá hodnotit z pohledu celého klubu jednoznačně jako nejúspěšnější sezóna v historii. Úspěchy a progres jsme zaznamenávali ve všech kategoriích od nejmladších dětí až po týmy mužů a žen. Vyvrcholením celé sezóny pak byly postupy elitních týmů do vyšších soutěží. Muži postoupili do Národní ligy, ženy do Extraligy.

Již před sezónou byl cíl žen postup do nejvyšší soutěže. S ohledem na četnost náročných požadavků ze strany Českého florbalu pro přihlášení do Extraligy žen jsme již v roce 2022 začali pracovat na splnění jednotlivých podmínek,“ píše se v tiskovém prohlášení slezského týmu.

Chybí mu totiž mládežnická struktura. „Největší rizika jsme celou dobu pociťovali ve finančním zaopatření soutěže a ve vybudování kompletní dívčí mládežnické struktury (Elévkyně, Mladší žákyně, Starší žákyně, Dorostenky, Juniorky), která je podmínkou pro vstup do Extraligy žen. V sezóně 2022/2023 jsme měli přihlášené pouze týmy Starších žákyň a Juniorek. Podnikli jsme celou řadu náborových akcí, vedení hodin tělocviků na ZŠ, zorganizovali turnaj škol atd. Velké úsilí v tomto směru vynaložily také samotné hráčky ženského týmu včetně trenéra. Bohužel očekávaný výsledek našeho snažení nebyl takový, jaký bychom potřebovali. Pro novou sezónu máme dostatečné kapacity hráček pro otevření mládežnických kategorií Mladších žákyň, Dorostenek a Juniorek. Bohužel pro chybějící dvě kategorie nemáme dostatečný počet dívek. Žádali jsme také Český florbal o udělení výjimky pro první sezónu v Extralize. Bohužel nám nebylo vyhověno,“ píše Třinec.

Výsledek je tak jednoznačný: „Z důvodu neúplné dívčí mládežnické struktury nám tak nebude umožněno v sezóně 2023/2024 nastoupit v Extralize žen.“

Třinec by přitom zřejmě do soutěže s požehnáním Českého florbalu nastoupil. „Řešili jsme také celou řadu dalších velmi složitých otázek a náležitosti jako např. finanční zaopatření soutěže, již dříve avizovaný konec kariéry 5 klíčových hráček týmu včetně těch nejvýraznějších, trenér s licencí B, trenérské zaopatření nových mládežnických kategorií, haly pro nově vzniklé kategorie, požadovaný počet dívčích rozhodčích, dostatečný počet kvalitních hráček týmu žen atd. Vyřešení všech těchto a mnoho dalších věcí by bylo sice velmi náročné, ale v případě kompletní struktury mládeže bychom i tyto otázky pravděpodobně vyřešili, abychom mohli do Extraligy nastoupit,“ říká vedení Třince.

Nabízí se tak otázka, co bude s ženským florbalem v Třinci nadále. „Po tomto rozhodnutí stojíme před zcela zásadní otázkou, co bude s ženskou složkou našeho klubu dál. Naší aktuální vizí je intenzivní zapracování mladých hráček z vlastních řad do týmu žen. Mladší hráčky budou mít v týmu výraznější roli než doposud. Od zkušenějších hráček očekáváme, že se stanou novými lídry a mentory pro mladší hráčky. Zároveň všechny hráčky budou dále pracovat pod vedením trenéra Laštůvky na svém individuálním rozvoji, aby za pár let po případném postupu do Extraligy byly schopné tým herně táhnout a být rozdílovými hráčkami. Jsme přesvědčení, že za 2-3 roky bychom se o postup do Extraligy mohli pokusit znovu. V té době by mohl být tým už doplněn také o hráčky ročníku 2008, což je momentálně náš nejpočetnější ročník,“ uvádí Výkonný výbor oddílu, který je pod prohlášením podepsán.

Ženský tým bude pokračovat ve druhé nejvyšší soutěži. „Současně za pomocí hráček budeme pracovat na postupném vybudování kompletní dívčí struktury tak, jak se nám to daří u chlapců. Kompletní strukturu budeme budovat nejen kvůli podmínce pro přihlášení Extraligy, ale také kvůli tomu, abychom si zajistili zdravé stabilní doplňování vlastních odchovankyň do týmu žen. Třinecká vize už od založení klubu je budovat úspěchy, které jsou postavené především na naších odchovancích.

I nadále budeme působit v 1.lize žen. Je nám jasné, že vlivem ukončení kariéry nebo odchodů některých klíčových hráček se tato „generační obměna“ odrazí také na výsledcích. Vnímáme ale, že tento krok zpátky musíme udělat, abychom mohli následně udělat 2 kroky vpřed,“ končí faktickou část prohlášení vedení klubu.

Na závěr ještě poděkovalo za přízeň. „Věříme, že společně zvládneme nejen to úspěšné, ale i toto složitější období. Děkujeme všem hráčkám a fanouškům za podporu,“ končí prohlášení vedení klubu.

Bude velmi zajímavé sledovat, jak se třinecký precedens ohledně případné výjimky pro chybějící mládežnickou strukturu odrazí v doplňování Extraligy žen. Ta má nyní pouze devět členů, už dříve totiž vešlo ve známost, že v ní nebudou pokračovat celky Jičína a Startu98.

Český florbal později upřesnil, že oficiální žádost od Třince neeviduje. „Český florbal se zástupci třineckého oddílu jednal o podmínkách účasti v Extralize žen, včetně komunikace o možnostech řešení aktuální situace oddílu. Vedení oddílu oficiálně o výjimku pro start v Extralize žen dosud nepožádalo. Není možné předjímat, jak by posouzení žádosti oddílu dopadlo i s ohledem na případně předložený plán oddílu na řešení situace. Český florbal bere na vědomí rozhodnutí oddílu nehlásit se do soutěže a dále bude postupovat dle platných řádů v řešení práva na start v Extralize žen,“ zní vyjádření Českého florbalu.


Autor: Michal DannhoferKOMENTÁŘE

 • Halo napsal:

  Už to konečně zuzi?

 • Extraliga napsal:

  Takže to nebudou hrát 3 týmy, které na ní měly nárok, ale hádám, že pořád nechceme o zúžení slyšet a budeme to uměle doplňovat týmy, co na to aktuálně nemají.

 • Michal napsal:

  Může být větší vzkaz pro Mlčouška, aby konečně šel na těch deset týmů? Prosím neposouvejte Sparty, Chomutovy a další někde ze dna, protože nějaká dotace a vyrobí se tím další extrémní nekvalita a výsledky o dvacet.

 • AB napsal:

  Nebylo by lepší, než mluvit o zúžení, tak zmírnit přehnané licenční podmínky od svazu?

 • Peter napsal:

  Já vím, že jsou nějaký podmínky, ale nebylo by na místě se o nich bavit? Pokud by Třinec byl schopen splnit všechno od trenéra, přes halu a i finance, tak mi přijde trochu směšný, že to shoří na tom, že nemají pár týmů v mládeži. V hokejový Extralize dostávají výjimky na stadiony a tady je zaříznou takhle

  • Petr napsal:

   Licenční podmínky nejsou přehnané. Jak jinak udržet stabilitu a výkonost týmu?
   Sportovní kariéra žen nebývá dlouhá a je potřeba myslet na pravidelné doplňování kádru. Bez naplněné struktury se Extraliga hrát nedá.

   • Jan florbal napsal:

    Tvrdit, že nejsou přehnané, když defacto čtyři týmy, což je čtvrtina, kvůli nim teď skončily v extralize a nejvyšší liga je dík tomu totálně destabilizovaná je dost odvážné. Buď to bude znamenat, že ubydou týmy, tedy se ženský florbal omezí a nebo to bude znamenat, že do extraligy půjdou týmy co tam sportovně nemají co dělat a nemají na to výkonnost a ligu zprasí. Kde je prospěch a stabilita teda fakt nevidím.

    • Tomáš Krásný napsal:

     Řekl bych to asi takto. Přehnané opravdu nejsou, ale jsou zcela mimo aktuální realitu v ženském florbale. S tou realitou se ale musí začít něco dělat!

  • PJ napsal:

   No mně teda spíš přijde, že nemají v podstatě nic. Nemají strukturu, nemají trenéra, nemají kádr (pokud jim skončí 5 klíčových hráček, budou na úrovni spodní poloviny 1. ligy, s tím chtějí hrát extraligu?), a navíc tohle všechno věděli dopředu a teď jsou hrozně překvapení.

   • Dý džeJ napsal:

    Souhlas, mně to trochu přijde, že si zkušené holky v Třinci ještě jednou dokázaly, že na to mají a to se jim bez debaty povedlo, ale nijak se neřešilo, co dál. Takže moc nerozumím tomu, že je Třinec brán jako poškozený. Už teď prohlašují, že možná za 3 roky se vzpamatují z odchodů. Dost rozdíl oproti Black Angels, kterým juniorky i dorostenky skončily 3. v ČR a běžně přehrávaly týmy z oddílů, které v ženách hrají EL. BA mají rozhodně perspektivu a potenciál výkonově růst a podle mého by v EL mohly obstát.

 • bonzado napsal:

  ahaaaaa
  A Jičín měl strukturu mládeže žen?????

 • Občan napsal:

  Tak buď něco udělat s vedením nebo s Unií. Holky zaslouženě postoupily a teď kvůli administrativě konec. Jestli byla myšlenka Třince, že se udělá postup, pak se bude prosit Unie o výjimku a uvidí se…tak Gratulace!!!

 • Don Bidon napsal:

  Plná struktura je třeba od letošní sezóny. Všichni napříč soutěžemi jsou průběžně o změnách informováni. Nový oddíl může dostat výjimku na jedno družstvo. Tzn,že v případě Třince jde o to, sehnat 10 elévek. To jen na vysvětlenou. A Jičín se nepřihlásil ze stejných důvodů. Mládežnická a zaměstnanecká struktura.

 • Michal napsal:

  Soutěž elévek a mladších žákyň je kromě Prahy úplně zbytečná. Hrají to vesměs max. tři týmy , většinou tak v šesti lidech a jen z donucení. Pro ty holky v tom věku by bylo daleko lepší kdyby se neselektovaly a hrály s klukama.

  • Rrrr napsal:

   Ještě bych dodal, že holky, které hrají klidně do starších žáků s kluky v mixtýmech, tak jsou obvykle jako hráčky kvalitnější než produkty čistě dívčích soutěží a ten čistě dívčí tým si klidně najdou v 15 letech.

  • Svist17 napsal:

   To sice ano, ale pokud nebudou existovat holcici tymy, pak nebude tym, do ktereho by mohly v tech 15 ,jak pisete, odejit. Pokud neni holcici tym, „prezije“ mezi kluky jen par holek, ktere jsou sice super, ale holcici florbal to bohuzel z pohledu kvantity nici. A v 15 letech klub nesezene dostatek holek na to, aby tym dorostenek zalozil. Bylo by to hezke, ale talhle to nefunguje. Navic holky, ktere prijdou v prubehu tech let to odradi, kdyz maji prijit mezi kluky ve chvili kdy s florbalem zacinaji a nic neumi. Tedy propojovani holciciho a kluciciho florbalu ano, ale nejak smysluplne pro budoucnost.

   • Rrrr napsal:

    S tím se dá souhlasit. Ale taky se dá použít kritérium, že mám 6 hráček, které nechám hrát s elévy či přípravkou kvalitnější zápasy a tu strukturu budu třeba budovat až od mladších žákyň. Je na unii, aby si ohlídala, zda jsou to hráčky reálné nebo jen na papíře. To že si 3 týmy dívek poměří v regionu vzájemně síly 10x za sezónu moc smysl taky nedává. Samozřejmě mohou hrát i chlapeckou soutěž, ale to zase nedává smysl, když hrají 100% dívky x 100% chlapeckým týmům.

    • Svist17 napsal:

     To samozřejmě můžete. Ale každým dalším rokem ubývá pravděpodobnost, že dívky k florbalu přitáhnete.
     A v tu chvíli budete muset holky odebrat z klučičího kolektivu a dát je mezi nové holky, což je složité.
     Ve starších žákyních už jde opravdu jen o jednotlivé případy. Většinou to bývají holky, které se v jiném sportu nechytily. A pokud nejsou všeobecně extra talentované, je už relativně pozdě.

     Nelíbí se mi předpis o tom, že MUSÍM mít plnou strukturu holek a proto násilím zřizuji holčičí týmy. Je to nesmysl. Klub by měl být sám motivován k tomu, aby je zřizoval. Mělo by se tedy spíše jít tím, že pokud týmy (nebo počty holek) má, dostane za to bonus. Ne že pokud je nemá, nesmí hrát nejvyšší soutěž. Pro mix tým stačí 1 trenér, pro oddělené týmy už klub potřebuje více trenérů. To je tak potřeba vzít v úvahu.

     • Michal napsal:

      Pozitivní motivace by v tomto byla velký bonus. Extraligové týmy všechny by chtěly mít co největší mládež. Je nesmysl si myslet, že ne a nasazovat jim oslí hlavu, že bez zásahu unie by tak nebylo. Ale kromě Prahy to fakt často nemá cenu. V dorostenkách pak většinou přichází v regionech do dívčích týmů hodně hráček co hrálo v mnoha klučičích a chce se dál florbalu věnovat, takže tam už se to vždy sesbírá.

  • Petr napsal:

   Souhlas. Do mladších žáků je pro holky super když můžou hrát s kluky.
   Je tu možnost přihlásit dívčí tým do klučičí soutěže. A některé kluby to tak dělají.

 • Projekt napsal:

  A máme tu čerstvou informaci ze zákulisí. Pročpak Třinec nebyl schopen zpracovat projekt na doplnění struktury, na jehož základě by výjimku dostal? Proč místo toho vydal tiskové prohlášení o tom, že ji nedostal? Že by nechtěl přiznat svou neschopnost nebo neochotu se přihlásit? To necháme na posouzení každého z vás…..

  • Projekt2 napsal:

   Tak osobo ze zákulisí, klub dostal v textové podobě černé na bílém, že licence pro EŽ je první rok udělena podmíněně, ale kompletní struktura je potřeba pro přihlášení do soutěže, ne pro získání licence. Bylo jasně psáno, máš strukturu komplet – hraješ EŽ. Nemáš strukturu, nehraješ. Bez vyjimky.

   • Projekt napsal:

    Tak projekte. Ten projekt nakonec uděláte a hrát budete. Takže jste akorát uraženě nakydali svůj hnůj k sousedům, ty ses tady oháněl licencí, o které tady nikdo nepsal a bude klid. Tak hodně štěstí a pevné nervy. 🙂

Napsat komentář

*