Milan Fridrich na lavičce Tatranu. Foto: Lubomír Skála, Český florbal Milan Fridrich na lavičce Tatranu. Foto: Lubomír Skála, Český florbal
30. 1. 2024 Pohár mistrů (1) KOMENTÁŘŮ

Milan Fridrich: Kluci si zahráli kvalitní zápasy, které by sbírali řadu let. Snad náš úspěch pomůže českému florbalu

Jako trenér dovedl svůj Tatran Střešovice k historickému úspěchu, kterého jako hráč nedosáhl. Ve finále Champions Cupu v UNYP Aréně porazil Tatran Falun a hlavní trenér Milan Fridrich věří, že jeho tým nejen, že zvládne celou sezónu, ale také tento úspěch pomůže celému českému florbalu.

Tatran je vítězem Champions Cupu, technicky vzato nejlepším týmem na světě. Jak to zní?
„Zní to samozřejmě fantasticky. Teď jsme možná v euforii, ale řekl bych, že je to takový sen, který jsme možná ani neměli. Někdy na začátku sezóny nebo v říjnu byl někde zastrčený a teď je pro nás určitý zlatý grál. Možná jsme i rádi zato, že se hraje novým systémem, byl to jeden zápas, z obou stran připravený. Udělala se tomu nějaká propagace, o to je to cennější.

Doufejme, že kluci využijí tyto zkušenosti směrem do svého dalšího rozvoje a že to pomůže celému českému florbalu v určité mentalitě, že také zápasy proti těm nejtěžším soupeřům jsme schopni vyhrávat.“

Poprvé se hrálo v novém formátu. Je pár minut po finále, ale přesto: Jaký na něj máte názor?
„Je lepší. Chápeme i náročnost, protože zápasy v průběhu sezóny jsou náročné, ale je to rozhodně lepší. Hráli jsme pět těžkých zápasů ve fantastických kulisách a myslím si, že kluci v letošní sezóně zažili pět kvalitních zápasů, které by jinak sbírali několik let.

Pro kluky je to něco strašně moc navíc . Odrazilo se také dnes, kdy jsme nasadili mladé kluky a vletěli tam jako zkušení mazáci, protože si ty čtyři zápasy předtím zahráli. Má to něco do sebe, jsou drobné detaily, které by se daly vyladit, ale to je realita florbalu. Není to profesionální sport a my se ho tak snažíme dělat.“

Na konci první třetiny jste v zápase poprvé a naposledy prohrávali. Co jste si po první části řekli v šatně?
„Řekli jsme si, že to byla dobrá první třetina a jedeme dál. Chtěli jsme, abychom byli v zápase a byli jsme tam, kde jsme chtěli být. Dva obdržené góly sice byly po našich chybách, ale kluci byli dobře připraveni, takže jsme chtěli pokračovat v takovém nastavení. Chtěli jsme také zvýšit důraz do brány, mít více odražených míčků. Jsou to drobnosti. Kluci ale pracovali perfektně, takže bylo potřeba je v tom módu udržet. Myslím si, že následně nás gól na 2:2 nakopl zpátky a ta vlna už se pak vezla už dokonce.

Druhá třetina byla hodně emotivní, přišly dvě větší potyčky. Bylo náročné tým udržet ve focusu na zápas?
„Bylo to náročné a jsem strašně rád, že to kluci zvládli. Švédi samozřejmě rádi provokují, my také, k florbalu to patří a kdo je schopen emoce uřídit, ten může vyhrát, což se nám povedlo. Dokázali jsme se zklidnit a soustředit se na naši hru, o které víme, že jsme v ní silní.“

Ve třetí třetině to chvíli vypadalo, že Falun bude lepší, ale poté přišly chvíle Tatranu. Kde se podle Vás ten zápas zlomil?
„Myslím si, že to bylo o tom, že jsme přestáli právě ten úvodní tlak, kdy Falun stáhl hru na dvě formace, my jsme věřili našim třem s tím, že v závěru budeme mít více sil a rozvrhneme si je do posledních deseti minut, kdy se rozhoduje. Situace pak kluci fantasticky vyřešili, ukázala se jejich síla a bylo vidět, že Falun viditelně znervózněl. Kluci už potom jeli každé střídaní na úplný doraz a projevilo se to.“

Jak důležitý byl chycený nájezd?
„Myslím si, že úplně stejně, jak další zákroky. Tom chytal fantasticky a tohle určitě pomohlo, protože tak rychlé snížení by soupeři jistě dodalo spoustu sil. Podařilo se nám to udržet a týmu to hodně pomohlo, bylo vidět, že gólman je v pohodě, naopak Falun to podle mě hodně srazilo.“

Před chvíli jsem mluvil s Tomášem Jurcem a ten říkal, že první sezónní cíl je splněn, jak teď z pohledu Tatranu pokračovat dál?
„Musíme dělat naši práci. Teď nás čekal vrchol v polovině sezóny, za chvíli máme další. Kluci to oslaví, takže asi bude těžké je přepnout, ale česká liga a pohár budou jiné soutěže a my se musíme připravit do zbytku sezóny a nabrat síly, protože jsme dost psychických, ale také fyzických sil vyčerpali. Teď bude třeba se osvěžit a počítat s tím, že mohou nastat hluché momenty, ale vše musíme ladit směrem k úplnému vrcholu, což je play off. Teď máme finále Poháru Českého florbalu… Je to atypická sezóna, na fakultě by mi asi řekli, že sezóna nemůže být více než dvouvrcholová, ale my to teď prostě musíme zkusit, být co nejkvalitnější a hrát dobře důležité zápasy.“