8. 4. 2012 Extraliga žen (5) KOMENTÁŘŮ

Liberec fatálně selhal, Herbadent je prvním superfinalistou. Vítkovice si vynutily prodloužení série

Jedno místo ze čtyř v obsazení Superfinále už je zabrané. Jako první na něj dosáhly obhájkyně trofeje z Herbadentu, přestože dnes v Liberci ještě 5 minut před koncem prohrávaly 2:5. Vítkovicím vzdor vyšel, Bohemians porazily 4:2 a domohly se minimálně 5. zápasu.

Jako by se hráčky Liberce a Vítkovic nechaly inspirovat právě probíhajícími svátky jara a o Velikonoční neděli stejně jako Kristus srdnatě vstaly za stavu 0:3 v sérii z mrtvých.

Jenže Crazy girls své úsilí nedotáhly. Po sobotní prohře 2:5, kterou stvrdila trefou do prázdné branky 39 vteřin před koncem Barbora Sádková, se tým Lenky Bartošové vypjal a od obrovské senzace jej dělily vteřiny. Michaela Mlejnková, Lucie Paulovičová a Hana Koníčková mu v poslední třetině 4. duelu získaly vedení 5:2 a proti favoritovi jej držely ještě v polovině 56. minuty.

Ovšem pak na sebe zodpovědnost vzala nejzkušenější hráčka Pražanek Magdalena Kotíková a dvěma trefami snížila na rozdíl jediného gólu. Když už se zdálo, že stíhací jízda začala přece jen pozdě, dopravila pouhých 6 vteřin (!) před koncem míček do liberecké branky Dominika Šteglová a zápas se prodlužoval.

V čase 67:07 pak velký obrat dokončila Tereza Urbánková a svou 11. trefou v play off poslala svůj tým do finále. „Málem se nám vymstilo, že jsme proti takovému soupeři hráli jen posledních 15 minut. Za ně před holkami klobouk dolů,“ prohlásil trenér Herbadentu Martin Klein.

Pro Liberec může být slabou útěchou, že v play off po 6 letech (nebo také po 40 zápasech) jako první dovedl zápas Herbadent alespoň do prodloužení. Od jara 2006 k tomu byli nejblíž Bohemians v loňském finále, v němž ve 3. duelu podlehli těsně 2:3. Jinak vládkyně českého ženského florbalu neustále vyhrávaly většími rozdíly.

Utkají se 21. dubna v Superfinále znovu s Bohemians? Uplynulý víkend tuto variantu o krok přiblížil. FbŠ získalo třetí výhru, ovšem Ostravanky poté ukončily dlouhé čekání na jeho skalp ve vyřazovacích bojích. A po 8 letech (nebo 11 zápasech v řadě) je porazily.

Série Vítkovic s Bohemians jako by byla naprogramovaná. I ve třetím duelu florbalistky v bílomodrém vedly a i potřetí nakonec za vyrovnaného stavu rozhodla kapitánka FbŠ Eliška Křížová. Bylo to 3:3, když se 10 minut před koncem trefila poprvé, 27 vteřin před koncem pak triumf svého týmu pečetila. „Prokázali jsme neskutečnou morální sílu,“ pochvaloval si kouč vítězek Jakub Doubrava.

Vítkovice ji ale den nato ukázaly také. V nedělním zápase zabojovaly, a i když soupeř znovu vymazal jejich vedení (tentokrát 2:0), nezlomily se. Zuzana Macurová, pamětnice minulé výhry z roku 2004 (tenkrát také vsítila 4. gól svého týmu) zlomila klání trefou na 4:3, triumf pak dovršila Lucie Šrotová. „Začínám mít trochu pocit, že v daném zápase na hřišti o něco málo lepší tým nevyhrává,“ usmál se kouč vítězek Jiří Velecký. „Toto vítězství si holky za své výkony v sérii určitě zasloužily,“ dodal.

A vyjádřil přání, aby se série ještě vrátila do Ostravy. Stane se tak jedině tehdy, pokud jeho tým uspěje ve středečním 5. duelu série v Praze.

Autor: Pavel Křiklan