Po mužské kategorii přichází Florbal.cz také s žebříčkem nejlepších českých florbalistek za rok 2024. Vítězkou se premiérově stala Michaela Kubečková, která klíčovou roli při titulovém tažení Vítkovic a skvěle se adaptovala také na švédskou SSL v dresu Kalmarsundu. Na druhém místě skončila Karolína Klubová z Liberce a elitní trojici uzavírá loňská vítězka Anna Brucháčková.
1. MÍSTO: Michaela Kubečková (1. SC Vítkovice / FBC Kalmarsund / Švédsko)
LONI: 8. místo
V kalendářním roce bez ženského světového šampionátu a s juniorským mistrovstvím, které skončilo pouze dílčím úspěchem je třeba brát extrémní ohled na klubové působení a progres jednotlivých hráček. Proto je vítězkou Michaela Kubečková, která nejprve výrazně pomohla k titulu Vítkovicím, a poté navázala na spolupráci s Dominikou Buczek v kometě letošního ročníku SSL z Kalmarsundu. Ten je nyní třetí a útočí na účast ve finále švédského ženského poháru. Lví podíl na tom znovu má Michaela Kubečková, která v lize nasázela už patnáct branek a patří ji 18. pozice v kanadském bodování. Navíc je jednou ze tří kapitánek reprezentace žen.
2. MÍSTO: Karolína Klubalová (FBC Liberec)
LONI: –
Kometa loňské sezóny a největší překvapení nominace na světový šampionát žen v Singapuru pokračovala ve skvělém nástupu na scénu a pro Liberec je zcela nepostradatelnou hráčkou. Pro představu: kanadské bodování ČEZ Extraligy žen dnes vede se ziskem 36 bodů, což znamená, že se podílela na 58% branek svého týmu a právě díky ní tak mohou Crazy girls útočit na účast ve vyřazovacích bojích. Vysoký standard předvedla také na světovém šampionátu juniorek, kde se dostala do All Stars týmu a není tak divu, že je jednou z hlavních mediálních tváří MS žen 2025 v Brně a Ostravě.
3. MÍSTO: Anna Brucháčková (Bulldogs Brno)
LONI: 1. místo
Loňská vítězka ankety dost možná doplatila na to, že se jedná o kalendářní rok bez světového šampionátu, a tak našla přemožitelku ve dvou dalších velkých individualitách. O její stěžejnosti pro Bulldogs Brno není pochyb, v kanadském bodování je druhá hned za Klubalovou. Stejně jako Klubalová byla součástí bronzového týmu na světovém šampionátu juniorek v Lahti, v případě účasti ve finále mohly obě pomýšlet ještě výše.
4. MÍSTO: Barbora Husková (1. SC Vítkovice / Tatran Střešovice)
LONI: –
Barbora Husková má za sebou vlastně perfektní rok 2024. Ovládla kanadské bodování základní části a play off ČEZ Extraligy žen, s Vítkovicemi se po letech rozloučila titulem v O2 Aréně a navrch se jí povedlo dostat se do ženské reprezentace. Od podzimu hájí barvy Tatranu Střešovice, kterému rovněž výrazně pomáhá k aktuálnímu vedení v tabulce ČEZ Extraligy žen. Tak trochu smůlou pro Huskovou je, že Český florbal vygeneroval tři velmi silné osobnosti, které skončily před ní.
5. MÍSTO: Vanessa Rebecca Keprtová (KAIS Mora / Švédsko)
LONI: 4. místo
Šikovná univerzálka si v Moře udržuje vysokou laťku herní kvality, což ukázala také při domácím turnaji Euro Floorball Tour v Karlových Varech. Pro Moru je klíčovou hráčkou, v letošním ročníku zapsala 11 bodů a je druhou nejproduktivnější hráčkou týmu. Žel pro ni, Mora v tomto ročníku zabředává do větší výsledkové krize a je očividné, že s udržením nejvyšší soutěže to nebude mít jednoduché, Pro Keprtovou se tak otevírá možnost zazářit a třeba si tím říct i o angažmá v lepším týmu, než je KAIS, který se stále nemůže vzpamatovat z generační obměny.
6. MÍSTO: Nela Jiráková (Endre IF/ Švédsko)
LONI: 7. MÍSTO
Pro Nelu Jirákovou platí vlastně úplně to stejné, co pro Vanessu Rebeccu Keprtovou. V Endre se vypracovala v oporu týmu, která je také navíc velmi produktivní. Její tým se ale v letošním ročníku trápí a zatím působí na nižších pozicích než bylo na ostrově Gotland zvykem. Potenciál ale ukázal například proti Thorengruppenu, takže se můžeme jen těšit na případné play off.
7. MÍSTO: Šárka Staňková (1. SC Vítkovice / FBC Kalmarsund / Švédsko)
LONI: –
Další obránkyně v TOP 10 fakticky absolvovala stejnou cestu jako vítězka Michaela Kubečková, nejprve titul s Vítkovicemi a poté přesun do švédského Kalmaru, kde si musela nějaký čas zvykat na nejlepší klubovou soutěž na světě. Vysoká obránkyně má ale potenciál být v příštích letech ještě výše a postupně se stát třeba lídrem obrany národního týmu.
8. MÍSTO: Lucie Želízková (Tatran Střešovice)
LONI: –
Florbalový život píše zajímavé příběhy. Při nominaci na světový šampionát do Singapuru proti sobě možná stála u jedné z posledních pozic dvě jména: Lucie Želízkové a Karolíny Klubalové. Nakonec v Asii odstartovala velká jízda Klubalové, ale ani Želízková v roce 2024 nepřišla vniveč. Naopak situaci uchopila za správný konec provazu a prožila zřejmě nejlepší rok v kariéře, který ji vystřelil také do ženské reprezentace.
9. MÍSTO: Nikola Příleská (1. SC Vítkovice)
LONI: 10. místo
Loni se Nikola Příleská dostala na desátou příčku, letos je ještě o stupínek výše. Pomohla si finišem roku, kdy pomohla Vítkovicím vyřadit ve čtvrtfinále Champions Cupu Zug United a především ve druhém utkání semifinále dlouho držela akcie Vítkovic na případnou senzaci. Povedený rok reflektoval také hlavní trenér národního týmu žen Lukáš Procházka, který Nikolu Příleskou zařadil do nominace na fakticky jedinou herní akci minulého roku: turnaj série Euro Floorball Tour v Karlových Varech. Zkušená brankářka tak prožívá velký návrat na mezinárodní scénu.
10. MÍSTO: Denisa Ratajová (Zug United / Švýcarsko)
LONI: 3. místo
Zkušená útočnice si i po přestupu do Švýcarska udržuje dobrou výkonnost a ve vypjatých zápasech ukazuje, že stále má co nabídnout. O 10. místo v naší anketě bojovala například se spoluhráčkou Martinou Řepkovou, Lucií Baldreichovou anebo Janou Christianovou. Všechny tyto hráčky předvedly dobrý rok. Ratajové trochu kazí pozici dvě věcí: jednak s Zugem v kalendářním roce 2024 nezapsala žádný výrazný úspěch a za druhé se nepředstavila na domácím EFT, protože si rozmýšlí budoucnost v reprezentaci. Přijít o ní před domácím – po ni opravdu – šampionátem, by ale byla velká škoda.
Autor: Michal Dannhofer
V desítce Husková, Želízková a Příleská, no tak to pardón. Máme určitě lepší florbalistky.
A kde je desítka minulých let jako u chlapů, zase nějaká diskriminace pane Dannhofer
…pořadí nebudu už letos ani komentovat. Jen chci poznamenat,že pan Dannhofer se během zápasu při Champions cupu zmiňoval o švýcarské ženské lize a byl v domnění,že v ní hraje 12 týmů. No a jemu podobní odborníci tvoří tyto nesmyslné žebříčky.
Dobrý den,
mohu se prosím zeptat, kdy v průběhu zápasu toto zaznělo?
Děkuji.
S pozdravem
Bc. Michal Dannhofer / Florbal.cz
Koukám, že na Florbal.cz jsou větší experti než ve Švédsku, kde je naší nejlepší hračkou vyhlášená Brucháčková, ale tady se sotva dostane na bednu