7. 3. 2013 Brankáři (7) KOMENTÁŘŮ

Proč jsou Švédové stále lepší? Tréninky jsou tu úplně jiné, hlásí z Dalenu gólmanka Kateřina Honkýšová

 Určitě každého, kdo přemýšlel o florbale, to někdy napadlo. Čím to je, že jsou Skandinávci stále před Českem? Co dělají jinak, co dělají lépe? Česká brankářka Kateřina Honkýšová, jenž nyní chytá ve špičkovém světovém týmu IBK Dalen ve Švédsku, přibližuje rozdíly na příkladu srovnání dlouhodobě nejlepšího českého ženského týmu v Česku (Herbadent SJM Praha 11) a jeho švédského ekvivalentu (IBK Dalen). Samozřejmě se zaměřuje i na pozici gólmana.

„Při porovnávání činnosti brankáře v české a švédské nejvyšší ženské soutěži lze nalézt několik rozdílů. Ten asi nejvíc znatelný vychází z vyšší úrovně švédské ligy, ve které jsou hráčky rychlejší a jejich dovednosti s florbalkou jsou lepší. Střely jsou tvrdší a přesnější. Holky si tady chyb brankáře více všimnou, a tak například stačí mít špatně rozloženou váhu v základním postoji a gól na ‚dřevěnou nohu‘ na sebe nenechá dlouho čekat. V české lize dostat gól po zemi k tyčce bývá spíše zapříčiněn sjetím střely z čepele.

Švédská Superliga je daleko vyrovnanější než česká extraliga. Nalezneme v ní proto mnohem víc kvalitních a zajímavých zápasů, v nichž nelze tipovat výsledky předem. Hra je rychlejší a daleko víc kontaktní, malé brankoviště nevyjímaje. Nepřijde mi také až tolik svázaná taktikou, znatelný je přímý tah na branku. A jelikož jsou Švédky výborné střelkyně, padá v zápasech hodně branek. Vychytat nulu zde považuju za malý zázrak.

Intenzita tréninků je v Dalenu vždy ve vysokém tempu, vyšší než na české klubové úrovni a srovnatelná třeba s národním týmem. Kromě větší fyzické náročnosti se projevuje i náročnost psychická. Koncentrace se musí udržet po celou dobu, jelikož nejde žádnou hráčku podcenit. Každá dokáže vsítit parádní gól, kdežto u nás lze poněkud určovat, kdo zakončovat umí a komu to jde naopak hůř. Velkým rozdílem je pak počet hráček na tréninku. Trenér se snaží mít vždy čtyři kompletní pětky (minimum bývají pětky tři) a dvě brankářky. Když někdo vypadne, nahradí ho jiná hráčka, ať už z IBF Dalen nebo z jiného klubu v Umeå.

Stejné číslo, stejná výstroj.  Základní poznávací rysy Kateřiny Honkýšové zůstávají stejné v Česku i ve Švédsku.

Stejné číslo, stejná výstroj. Základní poznávací rysy Kateřiny Honkýšové zůstávají stejné v Česku i ve Švédsku.

V Česku věnujeme daleko víc času rozcvičení i samotnému strečinku. A to jak před tréninkem, tak i před zápasem. Tady na severu to spíš vypadá, že prosazují názor pořádně se rozehřát a moc neprotahovat. A jelikož je při rozcvičení méně času, není ani prostor pro hraní si s míčky.

Nejpříjemnější změnou pro mě bylo rozchytání, ve kterém jsou Švédky daleko ohleduplnější. Střely míří do rukou a jejich síla je ze začátku akorát tak opravdu na rozehřátí dlaní. Teprve až se svolením se jejich intenzita zvětšuje. Pokud jsou ruce promrzlejší a na dotek citlivější, není pro spoluhráčky žádný problém s razantními střelami vyčkat. Tohle jsem u nás nezažila, rozchytání v Česku bývá spíš než pro gólmany vedené ve stylu, kdo dá víc branek, vyhrál…

V kolektivu se tu cítím moc dobře, i když švédsky tolik nerozumím. Holky se tu označují za ‚familjen‘ (rodinu). Musím vyzdvihnout, jak se tu všichni navzájem podporují, jak v tréninku, tak během zápasu, kdy vůbec neřeší, jestli někdo sedí, nějakého toho poplácání a povzbuzení se dočká každý. Vždycky tu je pozitivní atmosféra, a to i od trenérů!!!

Z hlediska teorie florbalu se v Dalenu rozebírá každý odehraný zápas (daleko častěji i u videa než v Česku). Gólmanů se to ale moc netýká, jelikož trenér brankářů zde chybí. Jejich výkon se nehodnotí, ale vítány jsou jakékoliv postřehy ze hry. Materiální zabezpečení je na špičkové úrovni, vyfasovala sem dvě celé výstroje i boty do branky. Pokud bych pak něco potřebovala během sezony, není problém dofasovat. Ideální…

Kdybych vám chtěla popsat, jak probíhá běžná tréninková jednotka, je to obtížné, každá je totiž jiná. (usmívá se) Obměňuje se jak rozchytání brankářů, tak i cvičení. Jediné, co zůstává stejné, je, že se téměř na každém tréninku hraje pět na pět.“

V případě, že vás zajímá jakákoliv informace ohledně florbalu ve Švédsku, která v příspěvku od Katky nezazněla, stačí napsat na brankariflorbal@seznam.cz ve formě dotaz, jméno, město a věk a v některém z dalších příspěvků vám na všechny (věcné) dotazy Katka odpoví. Dotazy pište do úterý 12. března 2013, 23:59 hodin.


Autor: Jakub KorábKOMENTÁŘE

Napsat komentář

*