26. 9. 2013 Brankáři (5) KOMENTÁŘŮ

Psychologické aspekty brankáře. Jak se vypořádat s vnějšími vlivy?

 Většina nesportovců vnímá převážně fyzické zatížení, které je na gólmany kladeno. Je však nutné si uvědomit, že během brankářské činnosti probíhá paralelně i psychická zátěž, kterou cítí gólmani jako náročnější a pro výkon i důležitější… Tento příspěvek mimo jiné odpovídá na otázky: Jak připravit brankáře, aby prodal během zápasu vše, co natrénoval? Nebo: Jak si vytvořit motivaci, která bude hnát naše snahy vpřed, a na konci sezony se nebudeme cítit vyhořelí?

Výkon brankáře není, jak víme, podmíněn jen kondičním, somatickým, taktickým nebo technickým faktorem. A až na délkové parametry u somatických předpokladů, které neovlivníme, lze hovořit v přípravě gólmanů o tréninku kondičně-technicko-taktickém.

Tréninkové prostředky a povědomí o možnostech rozvoje výkonu brankáře se stále zlepšují, přesto je jeden faktor, o němž se mluví minimálně: psychický faktor výkonu. Psychická připravenost a odolnost je v dnešním florbalu jedním z hlavních prvků ovlivňující gólmanův výkon. Aby se mohl soustředit na svou hru, měl by být dostatečně odolný vůči četným vlivům, jež se na ní mohou negativně podepsat.

Během utkání na brankáře působí rušivé vlivy jako neúspěšnost jeho zákroků, divácká kulisa, verdikty rozhodčího, průběžný stav zápasu, reakce soupeřů, spoluhráčů či trenéra, prostředí haly, únava, aktuální psychické rozpoložení, fyzická únava vedoucí k poklesu psychických procesů, důležitost utkání, přítomnost televizních kamer, úspěšnost soupeřova brankáře… To všechno jsou negativní vnější vlivy, které narušují koncentraci na výkon a mohou vést k neúspěchu.

Doporučení pro brankáře
Důležité je sebevědomí. Jak k sobě budeš přistupovat sám, se odrazí i v pohledu ostatních na tebe. Jednej a vystupuj jako VÍTĚZ. Velmi zjednodušeně platí, že myšlenky zaměřené na výkon jsou jedním z hlavních původců úspěchu či neúspěchu.

Podstatné je si uvědomit své schopnosti a dle toho stanovit dosažitelné CÍLE. Ty je možné si vytyčit na výkon, jednotlivé výhry, porovnání se s druhým brankářem nebo na zvyšování výkonu, zlepšení fyzických schopností či osvojení si nových dovedností. Stejně tak si můžeme cíle stanovit krátkodobé (povedené utkání, vychytané nájezdy…) či dlouhodobé (na celou sezonu, pozice jedničky v play off, výhra v soutěži…).

Otrokovický gólman Jan Krkoška šel v Mladé Boleslavi na hřiště s jednoznačným cílem: zastavit kanonádu domácích.

Otrokovický gólman Jan Krkoška šel v Mladé Boleslavi na hřiště s jednoznačným cílem: zastavit kanonádu domácích.

Čím konkrétnější cíle si nastavíš, tím lépe. Pokud budou cíle příliš lehce dosažitelné, je pravděpodobné, že budeš postupně ztrácet motivaci, protože úsilí pro jejich naplnění nebude odpovídat tvým možnostem a tvůj výkon bude stagnovat, nebo mít sestupnou tendenci (byť vytyčeného cíle bude dosaženo).

Proto platí, že náročnější cíle vedou k mobilizaci většího úsilí, s čímž standardně souvisí lepší výkony. Ale také: pokud si budeš stanovovat dlouhodobě nedosažitelné cíle (a neuspěješ), budeš frustrovaný a demotivovaný z jejich nenaplnění.

Cíle nás vedou k výkonu, udržují dlouhodobou motivaci, umožňují nám uvědomit si vlastní možnosti a slouží jako zpětná vazba. Důležité je v sebe neztrácet důvěru, i když se cíl nepodaří splnit. Neúspěch ber jako poučení pro příště, jako zkušenost, kterou přeneseš do dalších výkonů…

Jednou z hlavních složek výkonu je koncentrace. Zaměř svou pozornost na aktuální zákrok, nepřemýšlej, co může nastat, nebo co bude dál, maximální soustředění musí být na TEĎ A TADY. Ber zápas jako výzvu a užívej si ho. Uvědomuj si, co jsi udělal pro svůj výkon, prodej tréninkové úsilí během zápasu a využij zkušeností z minulých utkání. Stanov si rituály (dotek brankové konstrukce, konkrétní jídlo, film či hudba před utkáním…), které tě budou uklidňovat.


Autor: Jakub KorábKOMENTÁŘE

 • bobson napsal:

  jako úvod dobrý , budou taky následovat příklady psychologických cvičení a regenerace ?

 • Vaclav Dusek napsal:

  Podle moji teorie co mi ted prisla do hlavy by melo byt optimalni soustredit se na racionalni System2 pri treninku a pri zapase se ho snazit co nejvice vypnout a nechat fungovat jenom intuitivni System2/

  Pro vysvetleni
  http://wisopsy.uni-koeln.de/uploads/media/kahnemann_Nobelpreisrede_20.pdf
  V praxi to znamena na treninku si urcit jednotlive rozfazovane funkce pripravy na ktere se chci zamerit – treba presuny na brankovisti pouze ve stoje, vyhoz urcitym zpusobem atd. A soustredit se vedome na jejich provedeni, opravu atd. takze si dat za cil treba 20 presunu urcitou metodou. Pomoci repetice se potom „naprogramuji“ do nevedomeho mysleni „system 2“ vysvetlenem ve vyse uvedenem dokumentu – tady je nutne rozfazovat cinnosti do malych prvku podle toho na cem je nutne pracovat, a casto je opakovat – cile by mely byt jednoduche.

  V zapase myslet racionalne je kontraproduktivni, mel by skoro vsechny cinnosti prejmout rychlejsi System1. V praxi to znamena pred zapasem si urcit cile racionalne se nabudit, ale v nem se snazit „vypnout“ premyslejici a nestat v ceste tomu intuitivnimu. Pro me nejlehci metoda ktera se pouziva treba v meditaci a spoustu firemnich skoleni proti stresu ji doporucuje je tzv „mindfull breathing“ (neumim prelozit), kde se clovek soustredi na pomaly nadech a vydech a pocita pritom, nebo rovnou metody jako tai-chi, ktere jsou na tomto postavene. Cilem je vycistit a potlacit tu premyslivou cast mozku (system2) a nechat plny pruchod rychlejsimu Systemu1, ktery by mel mit dostatecne „naprogramovane“ navyky z treninku.

 • Vaclav Dusek napsal:

  *intuitivni system1. Pro vysvetleni teorie je takova ze mozek ma premyslivou a intuitivni cast. Premysliva je pomala a racionalni a ta intuitivni je rychla a emotivni. Ja vim ze tohle rozdeleni uznavaji nejen psychologove, ale aplikuji ji treba kouci ve vrcholovem golfu a pokru jako treba Jared Tendler

 • Vaclav Dusek napsal:

  Ale souhlasim s bobsonem – taky bych rad vedel na co presne se golmani zameruji pri treninku (i kdyz to bude hodne individualni)

 • Jakub Koráb napsal:

  Již je vytvořeno dalších 9 příspěvků, které mají za cíl objektivizovat psychologickou přípravu brankářů.

  To bobson
  Ano, jeden příspěvek v rámci série bude věnovaný stimulaci psychiky brankáře.

  To Vaclav Dusek
  Příspěvek k SYSTÉMŮM (racionální a intuitivní) mám zabalen na interpretaci ZEN umění. + pěkně napsaný/přiblížený SYSTÉMY ! !

Napsat komentář

*