6. 3. 2012 Zahraničí (3) KOMENTÁŘŮ

Kapitánem Austrálie je Čech. Jsem jako Ondra Vetchý, směje se Petr Pražan

 



Nejdřív australskou reprezentaci trénoval. Pak získal tamní občanství a mohl ve žlutozeleném dresu i na hřiště s florbalkou. Bývalý hráč TBC 68 Ústí nad Labem Petr Pražan také před pár týdny hrál v barvách Austrálie o mistrovství světa. Coby kapitán ale svůj tým kvalifikací neprovedl, skončil s ním na 4. místě o 2 body zpět za postupujícími Singapurem a Japonskem.

Jak se Čech stane kapitánem australské reprezentace? Nechtěli mít v takové funkci „svého člověka“?
„Sám jsem byl překvapený, že jsem byl zvolen. Cítil jsem se pomalu jako Ondra Vetchý v Okresním přeboru.“ (směje se)

Možná sehrálo roli i to, že jsi dřív tým trénoval, že?
„Bizarní situace, kdy jsem byl dřív trenér než kapitán, nastala kvůli tomu, že jsem australské občanství získal až loni v květnu. Jinak si troufám říct, že kvalitou jsem na místní nároďák měl už v roce 2007.“

S kapitánskou páskou jsi vedl Australany do kvalifikace na MS. Na rozdíl od toho minulého se na něj „klokani“ neprobojovali. Jak to aktuálně vypadá s florbalem u protinožců?
„Australský florbal se rozvíjí pomalu ale jistě. Jako všude, i tady jsou problémy, kterým se musí čelit. Tím největší zde je velikost země, jež je 2x větší než Evropa, což komplikuje a prodražuje možnost srazů a celonárodních turnajů. Další potíží je nedostatek hal obecně – Austrálie je především zaměřená na venkovní sporty a kvalita hal a jejich dostupnost je mizerná. Pozitivní je, že se florbal a halové sporty obecně dostávají do povědomí lidí.“

Je ještě cítit vliv Seveřanů, nebo už se dá mluvit o čistě australské škole?
„Vliv Seveřanů – a Čechů – je převážně kolem Sydney a Brisbane. Díky nim je liga v Sydney asi nejkvalitnější v Austrálii. Na druhou stranu v Perthu a v Melbourne mají rozvinutou práci s mládeží. Trenérem nároďáku je teď Australan (Grant Mead – pozn. aut.). Ono totiž celkem trvá si navyknout na australskou povahu a přístup ke sportu. Jsou totiž velmi hrdým národem a rádi si dělají věci po svém. Také díky Stephenu Kingovi, prezidentovi Asijsko-oceánské florbalové konfederace, se florbal z tohoto regionu dostává pomalu do povědomí IFF, ale to je na delší analýzu.“

Zmínil ses o lize v Sydney a o velkých vzdálenostech v zemi. Znamená to, že ligové soutěže tam fungují jen regionálně?
„Soutěže tu jsou v rámci států. Kolem Sydney jsou dvě: Elite a Mixed Series, vlastní má Melbourne i Perth. Většina států má svou asociaci pod záštitou Australské florbalové asociace, které pak soutěže organizují. V rámci klubu a regionálních celků se pak organizují tzv. social competitions, které vesměs nahrazují tréninky a jsou zaměřené na propagaci florbalu a pokrytí nákladů na haly a poplatků klubu v rámci státních soutěží. Jednou za rok se koná Australian Floorball Open. V současné chvíli rozjíždíme projekt tzv. State Championship, kde proti sobě budou nastupovat výběry států.“

Jak často hrajete s Austrálií mezinárodní zápasy?
„Na mezinárodní scéně se hraje jednou za rok v rámci kvalifikace na MS, nebo Asijsko-pacifického šampionátu. Celkem pravidelně se Australian Floorball Open účastní kluby ze Singapuru a z Nového Zélandu. Bohužel vinou velkých vzdáleností je časově a finančně náročné dát dohromady třeba i výběr reprezentace. V tom má například Singapur jako stát v rámci jednoho města nesmírnou výhodu.“

Petr Pražan brání australskou branku v klíčovém duelu o postup na MS proti Japonsku, v němž žlutozelení prohráli 3:6. Nestačily ani dvě gólové přihrávky českého zadáka...

Však také vyhrál Asijsko-oceánskou zónu kvalifikace na MS, následován Japonskem. Jak je na tom vůbec v současnosti asijský florbal?
„S asijským florbalem je to podobné jako například s fotbalem nebo basketbalem. Je to převážně o rychlosti a o individuálních schopnostech. Poslední dobou se zlepšuje silové nasazení, ale ještě chvíli potrvá, než přibude i takové to skandinávské sebevědomí, taktická vyspělost a týmové pojetí. Ale díky ambasadorům z Evropy se situace neustále zlepšuje. Bohužel IFF tyto ‚dobrovolníky‘ celkem přehlíží. Pořádně si neuvědomuje, jak neskutečně skvělou práci odvádějí pro náš sport v rámci zařazení florbalu do olympijského programu.“

Má někdo z vaší zóny v nejbližší době šanci prorazit řekněme mezi nejlepších 8 týmů světa?
„Šance asijských týmů na umístění mezi Top 8 je otázkou jedné až dvou dekád. Vše záleží na tom, jak se IFF postaví k možnosti a k podpoře mezinárodních turnajů mimo Evropu za účasti evropských týmů. Florbal se dnes, a to i díky IFF, dostal do Číny, Indie a třeba i Indonésie, která má 250 milionů obyvatel, což odpovídá čtvrtině Evropy, a k tomu 50% populace je ve věku do 20 let! V Asii dřímá neskutečný potenciál a záleží na globálním plánu rozvoje, jak se s tímto potenciálem naloží.“


Autor: admin



KOMENTÁŘE

Napsat komentář

*