1. 6. 2015 Ostatní (18) KOMENTÁŘŮ

1 912 920 Kč = florbalové pokuty! Kde se nejvíc platí a za co jsou?

 Pokuty. Je to už takový fenomén. Díky sociálním sítím se již několik vedoucích týmů pochlubilo, jaké obdrželi sankce za prohřešky proti českým florbalovým řádům. Ale kolik se vlastně vybralo za celou sezonu do pokladny ČFbU? A proč oddíly tolik platí? Čísla, která exkluzivně předkládá server florbal.cz, vás možná zarazí.

Nastává období placení kaucí na novou sezonu. Kdyby nebyly prohřešky, týmy zaplatí jen startovné. Jenže protože unijní pracovníci vystavili celkem 1895 pokut, kluby budou platit o dost víc, než by normálně měly.

Je to tak, hrubým součtem všech vystavených pokut vám vyjde cifra téměř dvou milionů korun! Chcete-li přesné číslo, pak je to 1 912 920 Kč. Kde se vzalo?

Spousta florbalistů platí nedobrovolně. Mezi pokutami se popularity dostalo právě zmíněným případům kritiky nebo pochvaly rozhodčích. Ale pozor, i když se tyto sankce poněkud množily, rozhodně nejde o hlavní tok financí na účet florbalové unie.

Pokuty 2014/15

Pokuty 2014/15

Málokdo totiž tuší, že skoro 700 tisíc pošlou kluby do fondu pokut dobrovolně. Ptáte se proč? Je to jejich volba. Každý z klubů má jistou povinnost nominovat příslušný počet rozhodčích pro řízení zápasů. Pokud kvótu nesplní, tak se platí. Ve mnoha klubech je už tradicí, že se tento poplatek přidává k sezonnímu rozpočtu. Jednoduše je pohodlnější zaplatit úlitbu za sudí, protože nikdo pak nemusí jezdit pískat. Jenže pozor, v několika klubech se to přece jen trochu zvrtlo.

Rekordmanem je oddíl FBC Spartak Bílovec, kde budou muset před novou sezonou doplatit hned 12 500 korun za nedostatek rozhodčích. Jen o 500 korun méně mají platit Benátky, Elite Praha, Kolín, Unhošť, Náchod a Kadaň. A tak dál… Za nedostatek rozhodčích zaplatí kluby 689 tisíc korun. Nejvíce inkasuje Praha (222 tisíc). „Je to rozhodnutí našeho klubu. Naši hráči se na tu částku skládají. Jednoduše nemáme mezi sebou osobnosti, které by rozhodčího chtěly dělat nebo by to na úrovni zvládly. Je to lepší řešení než mít špatné rozhodčí. Až někoho dobrého najdeme, tak samozřejmě jeho kariéru rozhodčího podpoříme,“ říká Jiří Lhoťan ze středočeských Benátek.

Zajímavé je, že sankce pro samotné rozhodčí se objevují sporadicky. Nejaktivnější je v tomto ohledu Královéhradecká a Pardubická unie, která neodpustí svým arbitrům skoro nic. Tady platí: radši ani nechtějte být rozhodčí. Například samotný Jan Riedel inkasoval v průběhu sezony hned čtyři pokuty v úhrnné výši 3950 korun.

Pokuty 2014/15

Pokuty 2014/15

Sankce za pozdně zaslané zápisy poctivě vybírá i region Prahy a Středočeského kraje. Zřejmě i proto, že je blízko bedlivému dohledu vedení unie. To třeba na severu Moravy a v Olomouckém kraji jsou sudí buď bezchybní, nebo pokuty v databázi na stránkách České florbalové unie chybí. Ze seznamu pokut vyplývá, že na celostátní úrovni jsou arbitři asi opravdu perfektně vychovaní a téměř bezchybní, na pokutách za prohřešky sudích se vybralo pouhých 5200 korun.

Ale nejen z rozhodčích je pokladnice pokut pořádně napěchovaná. Rekordní částku dostal klub FBŠ Jihlava, který odstoupil ze třetí nejvyšší soutěže ještě předtím, než se začala hrát. Částka 105 000 korun zazvonila, ale Jihlava se s tím vypořádala a tradiční klub částku uhradil.

Rekordní pokutu za technický prohřešek pak vyfasoval Herbadent Praha. Vedení klubu si neuvědomilo, že brankářka Eliška Kuchyňková nastoupila v Poháru České florbalové unie za dva týmy. Díky 20 minutám v brance Elite Praha platí české vicemistryně částku 15 tisíc korun.

Pokuty 2014/15

Pokuty 2014/15

Tuto sankci udělila Ligová komise, která je nejpilnějším orgánem ve vydávání pokut. Celkem se za soutěžní prohřešky bude platit skoro jeden milion korun (přesně 987 200 Kč). Na celostátní úrovni je to 437 tisíc, zbytek vyberou regionální unie.

Nejvyšší sankce inkasoval českobudějovický klub JokerZ. Na celkem 32 pokutách mu unie Vysočiny a Jihočeského kraje vyměřila více než 60 tisíc korun. „Ta částka je likvidační a myslíme si, že i nevymahatelná,“ připouští hejtman Jiří Kučera. „Momentálně je v klubu vázáno asi 40 hráčů, převážně dětí. Doplatili na špatné řízení oddílu,“ dodává jeden z šéfů regionu. Otázkou bude, jak se regionální unie postaví k tomu, když budou chtít florbalisté z klubu přestoupit.

Disciplinární komise, která řeší prohřešky hrubšího zrna, přesahující nesportovní chování, je v tomto ohledu chudým příbuzným. Udělila pokuty „jen“ ve výši 109 tisíc korun.

Ještě jedna oblast do pokladny přispívá. Za to, že týmy neměly na střídačkách vyškolené trenéry nebo povinné vedoucí týmu, je na seznamu sankcí částka 51 850 korun.

Rozpočet České florbalové unie je dělený na tři části, ČFbU čerpá peníze ze státních prostředků, z marketingu a ze členské základny. Celkově je příjmová část rozpočtu přibližně 60 milionů korun. Základna, do níž se pokuty počítají, generuje pouze 11 milionů. Znamená to tedy, že pokuty činí 15-20 procent celkových příjmů z členské základny. „Na těchto částkách je vidět, že samotná základna generuje opravdu hodně nízké procento peněz,“ myslí si viceprezident ČFbU a zároveň šéf ekonomického úseku Dan Novák.

A kam se dostanou vybrané peníze z pokut? „My s nimi ani nemůžeme dopředu počítat. Jinak jich ale tři čtvrtiny skončí v regionech a tam se spotřebovávají na potřebné projekty. Jednoduše řečeno, regiony by je měly vracet zpět do hnutí,“ dodává Novák.

Kluby v naprosté většině případů pokutu zaplatí, jinak nebudou moci hrát další sezonu. Ale mnohdy jsou to vyhozené peníze. Dostali jste nějakou absurdní pokutu? Nebo takovou, kterou rádi zaplatíte? Sdílejte je v komentářích.


Autor: Tomáš RambousekKOMENTÁŘE

 • eFko napsal:

  Mohl bych se zeptat, za co dostal ten JOKERZ tolik pokut? nebo alespoň hlavní důvod.

 • dotaz napsal:

  Možná se pletu, ale….nedávno vyšla zpráva, že florbal má již cca 60.000 registrovaných hráčů…i kdyby jen jedna třetina z toho byla starších 18 let, tak při současném registračním poplatku 500,-Kč je to cca 10 milionů…a to nemluvím o startovném, pokutách, poplatcích za přestupy a nevím co vše ostatní…tudíž ta cifra, že ze základny je příjem jen 11 milionů je spíše úsměvná, než jakkoli pravdivá.
  Jinak, možná by bylo zajímavé mít info, kolik za podobné pokuty vyberou švédové, finové, či švýcaři, případně jestli vůbec takto vášnivě pokutují…

  • peňauze napsal:

   Registrace nerovná se licence, tj. registrace nerovná se 500,-

   • Luděk napsal:

    To je samozřejmě pravda – ale okamžitě to v tom případě poukazuje na nulový význam počtu „registrovaných“ hráčů.

    Pokud významná část z (dospělých) registrovaných hráčů není aktivní (tzn. nemusí platit licenci), pak je máme registrované takzvaně nadosmrti a členská základna bude jen bobtnat o tyto mrtvé duše.

    Takže tím to jako argument pro to, jak jsme jako florbal „velcí“, totálně ztrácí relevanci.

    • Erik napsal:

     Metodou opaku, jestliže příjem členské základny je 11mio, z toho 2mio jsou pokuty. Minimálně 3mio budou příjmy z různých poplatků, startovného soutěží a podobně, tak to vychází na cca 6mio z licencí, což je zhruba něco nad 12000 aktivních hráčů….

  • Mirek Kalousek napsal:

   Tak s těmi mrtvými dušemi to bude u ostatních sportů velmi podobně, nebo snad máme přes 50 000 aktivních hokejistů? 😀

  • Boží mlýny napsal:

   Pozor, mládež od dorostenců níž neplatí licence 500 Kč za osobu, ale za celou soupisku, kde může být libovolný počet hráčů při stále stejné ceně myslím 2000 Kč.

 • Jiří Lhoťan ml. napsal:

  pěkně to táta řekl.. nejhorší jsou rozhodčí, co to dělají pro to, aby klub splnil nějaké limity.. bohužel neexistuje žádná kontrola rozhodčích, kteří vždy dostanou plnou cenu + tučné cestovné! Je jim absolutně jedno, že pískají jak na nádraží, protože oni o své peníze nepřijdou.. jsou arogantní a absolutně neumí komunikovat s hráči. A když by náhodou mohl přijít problém, raději hned pošlou na unii vyjádření jak se hráči vůči nim chovali nepřístojně, aby předešli případné stížnosti ze strany klubů!!!

  • Germo napsal:

   Třeba kolega Martinec, že? Zameťte si u svého prahu…

  • Hippias napsal:

   Takže za prvé. Chci slyšet (číst) konkrétní případ, kdy rozhodčí psali jen tak nějaké vyjádření na unii, jako prevenci. To je totiž normální blábol.
   Za druhé …. tučné cestovné? TUČNÉ?! Víš ty vůbec kolik stojí benzín a provoz auta?
   No a za třetí, jasněže ty rozhodčí z povinnosti budou pískat špatně, když se jim pískat nechce. Ať je tam teda týmy neposílají a radši zaplatí tu pokutu. Pak ale nevim, kdo to bude pískat, protože rozhodčích, kteří chtějí pískat je málo a nových kvalitních moc nepřibývá, kvůli takovým pitomcům jako ty a tvůj otec, kteří jim to znechutí už v zárodku.

 • Jiří Lhoťan ml. napsal:

  jj.. největší borci neumí ani napsat svoje jméno, schovají se za přezdívku a urážejí.. toto je diskuze, já píšu svůj názor a nikomu u toho nenadávám.. Nechápu proč kvůli mě nepřibývají nový rozhodčí..

  • Hippias napsal:

   Ano, je to diskuze, tak diskutuj…. zatim ses tu jen vyblil a neumíš si ten svůj názor obhájit nějakým důkazem, či rozumným argumentem.
   A na nějakou anonymitu přezdívky se tu prosim tebe nevymlouvej. Mě nezajímá kdo si ty a tebe nemusí zajímat kdo sem já.
   Takže obhajuj.

 • ischias napsal:

  1) o konkrétních případech tady psát nemůžu – vyžádej si to na unii
  2) několikrát se nám stalo, že dva rozhodčí z jednoho města si přijedou každý svou károu.. atd.. vím kolik stojí auto, tak jestli je to tak špatné, mohou jezdit hromadnou dopravou
  3) to že je rozhodčích málo chápu, ale to že je nahrazují postavičky převlečené za rozhodčí a zkazí ti zápas my nepříjde jako vhodné řešení.. myslím, že neplatíme za sezonu málo peněz, aby na tom unie nemohla zapracovat..

  taky jsem nikde neviděl, proč kvůli mě, takovému pitomci, nepřibývá rozhodčích?

  • Hippias napsal:

   1) Ale prosim Tě 🙂
   2) To tu ale mluvíš o uplně jiné situaci. Tak tu nemel o tučném cestovném. Když jedou dva rozhodčí z jednoho města, tak mají samozřejmě použít jedno auto. Pokud se tak nestane, dá se to dost jednoduše řešit přes unii. Samozřejmě záleží na situaci, zda třeba jeden rozhodčí někam nepřejíždí nebo by tam neúměrnou dobu čekal na kolegu.
   3) A kde je asi ta unie má vzít? Odjakživa se rozhodčí rekrutují z lidí, kteří začínají jako plniči povinnosti. Někdo u toho vydrží a postupem času se zlepší. Většina (zhruba 8 z 10) ten tlak však nevydrží, protože samozřejmě dělají chyby, i hrubé chyby, a nevydrží to pořvávání a končí, čili tu možnost ke zlepšení ani nedostanou. Nejhorší je, že jim do toho kecají lidi z řad fanoušků a trenérů, kteří tomu rozumí ještě míň.

   Takle jsi se mohl vyjádřit hned v tvém prvním příspěvku a vzal bych to v pohodě. Tys ten první příspěvek ale napsal, jak ubrečenej blábol. Takže pro příště.

 • Pupik napsal:

  Za kolik může být pokuta za hráče o rok staršího v zápase? Třeba dorostenec ve starších žácích nebo tak něco.

Napsat komentář

*