Ondřej Slivka (čelem) se raduje se svými kladenskými spoluhráči. Foto: Patricie Bártová Ondřej Slivka (čelem) se raduje se svými kladenskými spoluhráči. Foto: Patricie Bártová
18. 3. 2016 1. liga (10) KOMENTÁŘŮ

836 diváků ve Svitavách!!! Dál jde ale Kladno. A po veletoči ve Znojmě i Start

Semifinálové kvarteto 1. ligy doplnili hráči Kladna a pražského Startu. Ti první uspěli v 5. zápase čtvrtfinále ve Svitavách před rekordní a ohromující návštěvou 836 diváků v prodloužení, ti druzí ve Znojmě, i když před poslední třetinou prohrávali 2:6. Soutěž tak v dalším kole čeká vedle severočeského derby Liberec – Ústí nad Labem i středočeské klání Kladna se Startem.

Tomu se ve Znojmě povedl úžasný obrat. Domácí rozhodujícímu zápasu dvě třetiny vládli a málokdo pochyboval o tom, že by je něco mohlo zastavit v cestě dál. Červenobílí svého soka jasně přehrávali, a když zvýšili na konci prostřední části na 6:2, donutili Pražany vystřídat gólmany.

Přesto nakonec odcházeli z haly zdeptaní oni. Nový muž v brankovišti žlutočerných Václav Zavadil svůj tým několikrát výrazně podržel, možná on byl tím impulzem ke zvratu. Start v poslední třetině předvedl veletoč ve skóre, závěrečnou 20minutovku vyhrál 6:0 a nakonec triumfoval 8:6. Klíč k vítězství ukovali hosté třemi trefami během 119 vteřin mezi 50. a 52. minutou.

Znojmo nebylo schopné reagovat. Těžko se hledají slova. Dvě třetiny hrajeme super florbal a pak se zalekneme toho, že můžeme postoupit, a soupeř nás porazí nahozenejma balonama z půlky a důrazem,“ nechápal kouč poražených Jan Šťastník. Podobně v úžasu zůstal jeho protějšek David Derka. „Ani nevím, jak mám tento šílený zápas komentovat. Chtěl bych moc poděkovat skvělým fanouškům, kteří za námi dorazili ve všední den do Znojma, díky nim se nám podařilo otočit zápas. Soupeři děkuju za skvělou sérii, která svou kvalitou předčila ty loňské,“ uvedl.

Svitavy opět potvrdily, že jsou mimořádným úkazem 1. ligy a možná i celého českého florbalu. Na rozhodující duel s Kladnem přilákaly 836 diváků a překonaly svůj 11 dní starý divácký rekord soutěže z úvodního zápasu série (628 lidí). Mimochodem – na nynější čtvrtfinálová utkání vítěze základní části švédské Superligy Pixba s Linköpingem přišlo postupně 458 a 568 fanoušků…!

Většina z rekordního publika však odcházela domů smutná. Svitavy převážnou část zápasu vedly, ještě 7 minut před koncem o 2 branky. Jenže za Kladno jako už hodněkrát po svém příchodu z Chodova tahal horké kaštany z ohně Michal Klápa. Nejdřív v 58. minutě vyrovnal na 5:5, v prodloužení pak vyrovnaný zápas rozhodl po krásné kombinaci s Tomášem Nushartem do prázdné branky.

Byla to poslední střela skvělé série. „Těžko se takový závěr komentuje. Prodloužení bylo vyvrcholením celé série, která byla neskutečně vyrovnaná i férová. V takové kulise, jaká tu byla dnes, se nedá vypustit jediný souboj. Fanouškům patří obrovské díky,“ uvedl svitavský lodivod Ladislav Štancl, který se současně loučil. „Rád bych poděkoval celému týmu za vynikající sezonu, ve které jsme dokázali víc, než jsme si na začátku dokázali představit. Bylo mi ctí být 3 roky součástí takového týmu a FbK rodiny,“ dodal.

Kladenský trenér Jan Buk smekl před soupeřem. „Za celou sérii si celé Svitavy zaslouží absolutorium, 5. zápas byl odrazem všech předchozích, kdy se jednalo především o boj. Dnes jsme se nepoložili, i když jsme prohrávali 0:2 a dokázali jsme v prodloužení urvat vítězství. Atmosféra byla dnes naprosto úžasná!“ rozplýval se.

Semifinálové dvojice

Liberec – Ústí nad Labem, Kladno – Start
První zápasy se hrají tuto sobotu.

Čtvrtfinále play off – 5. zápasy:

TJ Znojmo – FBC Start98 (3:1, 3:1, 0:6)
Branky a nahrávky: 3. Čihal, 8. Procházka (Daberger), 15. Čihal (Pánek), 23. Pánek (Palát), 25. Horák (Kucharič), 37. Salava (Procházka) – 20. Pražák (Vašíček), 25. Štyler (Kiprov), 42. Štyler (Piňos), 49. Vavro (Koubek), 50. Piňos (Schuller), 52. Slavík (Schuller), 52. Vavro (Štyler), 55. Slavík (Pražák). Diváci: 327. Konečný stav série: 2:3.

FbK Svitavy – FBC Kanonýři Kladno 5:6p (0:0, 2:1, 3:4 – 0:1)
Branky a nahrávky: 27. Musil (Říha), 30. Richter (Prudil), 46. König (Říha), 47. Pakosta (Musil), 54. Pakosta (Říha) – 40. Nushart (Klápa), 42. Leipner, 44. Přívara (Klápa), 54. Louvar (Přívara), 58. Klápa (Louvar), 68. Klápa (Nushart). Diváci: 836. Konečný stav série: 2:3.

Autor: Pavel Křiklan