5. 11. 2010 Superliga (1) KOMENTÁŘŮ

Chyběly tři sekundy… Švédové udrželi neporazitelnost

Česká mužská florbalová reperezentace má historicky první bod ze zápasů se Švédskem. Na spadnutí bylo však i senzační vítězství. Remízu 4:4 zachraňoval tři sekundy před koncem při power play Tre Kronor Johan Samuelsson. České góly stříleli Aleš Zálesný, Radim Cepek, Radek Sikora a Dan Šebek, David Rytych chytil Kimu Nilssonovi trestné střílení.

Sedmadvacet zápasů za sebou Češi se Švédskem prohráli a často dostávali dvouciferný příděl gólů. Třikrát za poslední tři roky ale podlehli jen o jeden gól a tak bylo jen otázkou času, kdy padne Švédská neporazitelnost.

Češi začali v Espoo koncentrovaně a brankový účet zápasu načal Aleš Zálesný, který Švédům potřebuje dokázat, že jej ve Warbergu nechávají schovaného ve třetí lajně neprávem. Druhý zásah do Sjögrenovy sítě přidal Radim Cepek v přesilovce a potvrdil tak myšlenku švédského trenéra, že jeho tým musí zapracovat na hře v oslabení.

I když byli Seveřané aktivnější a v průběhu první třetiny Trnavského celek přestříleli 13:3, drželi Češi svého soupeře na distanc. Na dva góly ve druhé třetině dokázali dvakrát odpovědět a do poslední třetiny šli nadále s dvoubrankovým vedením.

Oporou byl gólman David Rytych, který dokonce zlikvidoval Kimu Nilssonovi trestné střílení, nakonec ale tým Tre Kronor dokázal snížit stejným hráčem na rozdíl jediného gólu. Na spadnutí byla senzace, Češi bránili hubené vítězství, ale ostřílený soupeř přece jen dokázal v téměř pětiminutové power-play vyrovnat. Johan Samuelsson svojí druhou trefou v zápase v čase 59:57 srovnal na 4:4.

Češi přesto předvedli velmi slibný výkon a po debaklu 5:13 z turnaje Polish Open dali najevo, že se s nimi musí za měsíc na mistrovství světa počítat.

Smutnou zprávou je to, že utkání nedohrál Milan Tomašík, který odjel do nemocnice na vyšetření s podezřením na naštípnutou holeň.

Švédsko – Česká republika 4:4 (0:2, 2:2, 2:0)
Branky: 25. J. Samuelsson (Canerstam), 32. Enström (Östholm), 53. Kim Nilsson, 60. J. Samuelsson (Kim Nilsson) – 7. Zálesný (Chrápek), 17. Cepek (Tomašík), 27. Sikora (Skalík), 35. Šebek (Sladký).
Rozhodčí: Lewis, Silvo (Fin.). Vyloučení: 2:4. Využití: 0:1. Diváci: 135.
Sestavy:
Česká republika: Rytych – Jakůbek, Štegl, Chrápek, Slaný, Jelínek, Deutsch – Skalík, Cepek, Sikora – Zálesný, Fridrich, Ostřanský – Šebek, Sladký, Tomašík (od 21. Jendrišák). Trenér Tomáš Trnavský.
Švédsko: Sjögren – Sundstedt, Wallgren, Berggren, M. Samuelsson, Björk, Östholm – Djurling, Gillek, K-J Nilsson – J. Samuelsson, Canerstam, Svensson – Nordgren, Enström, Hagberg. Trenér Kent Göransson.