Zásadní změnu čekají samostatné nájezdy. Foto: Martin FLOUSEK / www.ceskyflorbal.cz
19. 5. 2018 Rozhodčí (3) KOMENTÁŘŮ

Novinky ve florbalových pravidlech a českých soutěžích pro nastávající sezóny

 Mezinárodní florbalová federace zveřejnila seznam změn v pravidlech florbalu, které vstoupí v platnost 1. července letošního roku. Zásadně se změny týkají přímo trestných střílení, hře při výskoku či tresty spojenými s trestným střílením. Změny doznají i nejvyšší české soutěže.

Florbal je stále mladý sport a neustále se vyvíjí. Pravidla se kvůli tomu aktualizují každé čtyři roky a změny přichází právě letos. Na podzim minulého roku byl návrh úprav zaslán všem členům florbalové federace, od 1. července letošního roku pak vstoupí v platnost.

Nejzajímavější změny se týkají trestných střílení, kdy se situace stíží florbalovým brankářům. Nájezd bude z důvodu špatného pohybu uznán za neplatný pouze tehdy, pokud se současně zastaví hráč i míček. Hráč tak má nově možnost se při pohybu tělem dopředu vrátit s míčkem.

Při nařízení trestného střílení se navíc nepřenáší trest pro faulujícího hráče, tým má výhodu pouze trestného střílení. Další přestupek během výhody ale již vede k dodatečnému trestu na 2 minuty.

Novinky se týkají i pohybu hráčů a míčku při plynulé hře. Za hru hlavou je nyní pouze trestný úder. Hráč také smí hrát ve výskoku, pouze ale v případě, že zahraje florbalkou pod úrovní kolen.

Změny v českých soutěžích

Také Český florbal zavedl pro příští sezonu několik změn. Důležitou proměnu dozná pohárová soutěž mužů. Nadále se již nebude hrát osmifinálová skupina, dvacet týmů z Tipsport Superligy a 1. ligy mužů čeká tzv. vrcholová část. Půlka z nich pak rovnou postoupí do osmifinále ke zbytku týmů.

Vítěz dlouhodobé části v mužské i ženské nejvyšší soutěži nově získá Pohár prezidenta ČF. Primárně se také nebudou používat papírové zápisy o utkání, hlavní budou elektronické.

Změny zasáhnou i boje o postup do Tipsport superligy. Týmům stačí splnit 8 z 10 kritérií ve čtyřech utkáních základní části. Velmi diskutovanému pravidlu o počtu diváků se tak při splnění jiných kritérii mohou týmy vyhnout. Pro zachování regulérnosti soutěže je nově také nutné, aby týmy které startují v play off 1. ligy, splnily kritéria postupu.

Kompletní seznam změn vydal Český florbal na svém webu v regulích pro novou sezonu.


Autor: Ondřej SlukaKOMENTÁŘE

 • Kubas napsal:

  Nové trestné střílení by mělo zvýšit % úspěšnost proměnění.

  Ale i tak by mě při zrušení 2 minutového trestu po trestném střílení zajímaly statistiky. Jestli je větší % proměněných trestných střílení nebo přesilových her. Teoreticky se může stát, že tzv. „nájezd“ bude méně výhodný, než 2 minutový trest.

  A to s tím hraním holí ve výskoku se tak nějak neřešilo nikdy. Dal jsem několik branek podkopnutý gólmanem s oběma nohama ve vzduchu…

  Změny se mi líbí.

 • marpetka napsal:

  Jestli to s těmi pravidly nebude obdobné jako s češtinou. Nevím, co znamená slovo „stíží“ a netuším, že by se nemohlo hrát ve výskoku. Ve výskoku nesmělo dojít k zastavení míče, což je podstatný rozdíl.

 • Pítrsson napsal:

  Chápu to dobře, že čistě teoreticky může člověk vyskočit metr do vzduchu a zasahnout balonek pod úrovní svých kolen, nebo se ta norma vztahuje na výšku kolen v normálním „stání“ na zemi…a taky jak by se v tom případě řešili různé rybičky a jiné skoky pro balonek

Napsat komentář

*