Matěj Jendrišák byl hlavní postavou dnešníího vítězství. Foto: Martin Flousek, Český florbal Matěj Jendrišák byl hlavní postavou dnešníího vítězství. Foto: Martin Flousek, Český florbal
6. 12. 2018 Mistrovství světa (7) KOMENTÁŘŮ

Druhá desítka na turnaji. Češi po výhře 10:1 míří přes Dánsko do semifinále

Další hattrickový střelec. Po Adamu Delongovi se dnes třikrát v jednom utkání trefil kapitán Matěj Jendrišák a výrazně tak přispěl k vysoké výhře 10:1 nad Dánskem ve čtvrtfinále. Český tým si pohlídal postup a podruhé na turnaji vstřelil deset branek. V semifinále se utká s vítězem utkání Finsko – Německo.

ČESKO – DÁNSKO 10:1 (3:1, 4:0, 3:0)

Branky: 5. Rýpar (Suchánek), 6. Šebek (Jendrišák), 14. Dóža (Pražan), 24. Jendrišák (Němeček), 26. Kisugite (Curney), 31. Veltšmíd (Marek Beneš), 38. Jendrišák (Kisugite), 44. Jendrišák (Rýpar), 51. Delong (Rýpar), 60. Němeček (Curney) – 11. Glass (Eldholm). Rozhodčí: Boström a Söderman. Vyloučení: 1:2. Využití: 1:0. Diváci: 5073.

Sestava Česka: Souček – Němeček, Kisugite, Bauer, J. Pražan, Veltšmíd, Suchánek – Šebek, Jendrišák, Curney – Dóža, Ondrušek, Delong – Beneš, Langer, Rýpar – Krbec, Tomašík, Garčar. Trenér: Petri Kettunen.

Češi zvládli první zápas ve vyřazovací části. Florbalisté vstoupili do čtvrtfinále posilněni výhrou nad Švýcarskem a na herní pohodě to bylo od začátku znát. Domácí měli od začátku převahu a poprvé se radovali v 5. minutě po trefě Rýpara. O pouhých čtrnáct vteřin později se ze středu hřiště trefil Daniel Šebek.

Menší zdramatizování se Dánům podařilo ve druhé části první třetiny, osmnáctiletý Mathias Glass nachytal Lukáše Součka. Poslední slovo v první třetině měl však opět český celek, klíčovou branku zápasu si připsal z výběhu Patrik Dóža. Pro útočníka Könizu šlo o první branku na letošním mistrovství.

Patrik Dóža si připsal důležitou branku na 3:1, která byla jeho první na turnaji. Foto: Martin Flousek, Český florbal

Druhá dvacetiminutovka byla z českého pohledu ještě podařenější. Postupně se trefili další tři střelci, dvakrát kapitán Matěj Jendrišák. Český kapitán se trefil opět z prostoru před branku, ze vzduchu pohotově trefil dorážku. O více jak dvě minuty později se poprvé v utkání trefil také obránce, Martina Kisugiteho našel zpoza branky mladoboleslavský Jiří Curney – 5:1.

Na Kisugiteho navázal další obránce, který působí ve Švýcarsku. Lukáš Veltšmíd skrytou střelou překonal Mikea Trolleho a korunoval tak povedenou pasáž českých reprezentantů. Druhou třetinu uzavřel dalším gólem Matěj Jendrišák. O převaze mluvil jasně i počet střel, Dánové Součka během čtyřiceti minut pouze sedm střel.

Adamu Delongovi chybí dvě branky k vyrovnání českého rekordu na MS. Foto: Martin Flousek, Český florbal

Poslední část přinesla další branky dvou nejlepších střelců na turnaji. Pro Matěje Jendrišáka šlo přitom o první hattrick na MS v kariéře. Povedené utkání i z pohledu obránců uzavřel na 10:1 z dorážky Ondřej Němeček. Češi udrželi s Dány skvělou vzájemnou bilanci a po jasném výsledku postupují dále v play off. V sobotu se čeští florbalisté utkají s vítězem čtvrtfinále mezi Finskem a Dánskem.

Autor: Ondřej Sluka