Právě duo Curney - Natov řídilo únorovou kanonádu do sítě Otrokovic. Foto: Štěpán Tomš, Technology Florbal MB Duo Curney - Natov. Foto: Štěpán Tomš, Technology Florbal MB
4. 1. 2020 Ostatní (16) KOMENTÁŘŮ

Rok boleslavského dua. Žebříček TOP 10 českých florbalistů roku 2019 ovládl Jan Natov

 Poprvé Jan Natov! Mladoboleslavský útočník premiérově triumfoval v žebříčku nejlepších českých florbalistů za uplynulý rok, který redakce Florbal.cz každoročně zveřejňuje. Na třetím místě se umístil jeho parťák z útoku Jiří Curney. Druhou příčku obsadil Marek Beneš a čtyřnásobný vítěz ankety Matěj Jendrišák figuruje na čtvrtém místě.

Při absenci větších reprezentačních akcí, vyjma nemastného a neslaného listopadového turnaje Euro Floorball Tour, byly stěžejním měřítkem výkony v ligových soutěžích. Jan Natov v každém zápase potvrzoval svůj um a formu si udržel po celý kalendářní rok 2019. S Jiřím Curneym dlouhodobě tvoří nejúdernější útočné duo v superlize. Doufejme, že se ještě budou moci předvést také na reprezentační úrovni.

1. Jan Natov (Florbal Mladá Boleslav)
Loni: 6. místo

Foto: Miloš Moc, Florbal Mladá Boleslav

Loňskou základní část superligy končil Jan Natov se 76 body na svém kontě. Také v play off exceloval a přidal dalších 19 zápisů. S Jiřím Curneym už hrají prakticky naslepo a jsou největšími tahouny středočeského celku. V každém střídání si vytvoří slibnou příležitost. Na Poháru mistrů 2019 se oba trefili do sítě Storvrety, na překvapení to ale proti favoritovi nestačilo. V listopadovém turnaji EFT se ani Natov, ani Curney neobjevili. Svými výkony ale dlouhodobě potvrzují, že do národního výběru patří.

2. Marek Beneš (Tatran Střešovice/Pixbo Wallenstam, Švéd.)
Loni: 3. místo

Marek Beneš má po 5 zápasech na kontě 16 bodů! Foto: Per Wiklund, www.perwiklund.se

Foto: Per Wiklund, www.perwiklund.se

Jak sám přiznal, v Tatranu už pomalu ztrácel motivaci, přesto ještě společně s Filipem Langerem tým táhli. Přesunem do Pixba Marek Beneš neuvěřitelně ožil. V prvních dvou zápasech švédské superligy nasbíral 10 bodů a vládl kanadskému bodování. Pak ho sice zbrzdilo zranění, ale nyní je zpátky. Za 11 zápasů nasbíral 19 bodů. Jeho výkony na severu stojí za pozornost.

3. Jiří Curney (Florbal Mladá Boleslav)
Loni: 5. místo

Foto: Miloš Moc, Florbal Mladá Boleslav

Pohled na kanadské bodování loňské základní části? Jiří Curney na prvním místě s rekordními 87 body. Pohled letos? Nic nového, Jiří Curney opět na první příčce, prozatím se 49 body. S Natovem boří obranu každého soupeře. V nynější sezoně je Curney spíše zakončovatelem, loni hodně asistoval.

4. Matěj Jendrišák (Linköping IBF, Švéd.)
Loni: 2. místo

Matěj Jendrišák se opět pravidelně prosazuje a Linköping stoupá tabulkou. Foto: Per Wiklund, www.perwiklund.se

Foto: Per Wiklund, www.perwiklund.se

Matěj Jendrišák nebyl v roce 2019 tak výrazný jako v předešlých sezonách, kdy žebříček Florbal.cz ovládl (2014, 2015, 2016, 2017), přesto si držel vysoký standard. V Linköpingu si ho hodně váží, dokonce nosí kapitánskou pásku. Umí se prosazovat proti silným soupeřům. V aktuální sezoně si drží průměr lehce přes jeden bod na zápas.

5. Lukáš Veltšmíd (UHC Alligator Malans, Švýc.)
Loni: 10. místo

Foto: Swissunihockey

Ofenzivní bek je základním stavebním kamenem sestavy aligátorů z Malans. V předním švýcarském týmu si Lukáš Veltšmíd udělal dobré jméno. V loňské základní části dosáhl na své bodové maximum za dobu, co je ve Švýcarsku. To činilo 31 bodů. Na hřišti ho zdobí přehled a velká podpora útoku.

6. Patrik Dóža (Floorball Köniz/HC Rychenberg Winterthur, Švýc.)
Loni: 1. místo

Foto: Markus Aeschimann | www.markus-aeschimann.ch

V létě Patrik Dóža změnil působiště a Köniz vyměnil za Rychenberg. Šikovný útočník se prosazuje pravidelně a patří k nejproduktivnějším hráčům svého celku. Zatím je rozjetá sezona pro tým z Winterthuru spíše zklamáním s ohledem na umístění těsně kolem hranice postupu do vyřazovací části, a tak bude zajímavé sledovat, zda český hráč pomůže svému týmu do play off.

7. Lukáš Souček (Florbal Vítkovice)
Loni: –

Foto: Florbal Vítkovice

Dlouholetá jednička Vítkovic byla jedním z klíčů k zisku mistrovského titulu. Lukáš Souček opanoval loňské play off. Brankářům vládl jak v počtu výher, tak v průměru obdržených branek na jedno utkání. Dokáže tým podržet hlavně ve chvílích, kdy se nedaří v útoku. Pro Vítkovice jistota.

8. Lukáš Hájek (Florbal Vítkovice)
Loni: 8. místo

Foto: Florbal Vítkovice

Dalším stěžejním hráčem Vítkovic je po Lukáši Součkovi Lukáš Hájek. Sám dokáže rozhodnout utkání. Když se týmu nedaří nebo se prohrává, on zapne a pomůže k obratu. Na přelomu listopadu a prosince zažil dva pětigólové večery. Nejprve nasázel pět branek do sítě Pardubic a o týden později stejný počin zopakoval i ve Střešovicích. Na jeho hru se dobře dívá.

9. Filip Forman (FbŠ Bohemians)
Loni: –

Filip Forman z FbŠ Bohemians. Foto: Šimon Jiráček

Foto: Šimon Jiráček

Juniorský mistr světa naplno vlétl do dospělého florbalu a je nejproduktivnějším hráčem Bohemians v aktuálním ročníku. Na juniorském světovém šampionátu posbíral Filip Forman deset bodů za dvě nahrávky a osm asistencí a patřil k hlavním tahounům týmu, který nakonec vybojoval senzační zlato. Pokud nesejde z dobré cesty, může se v budoucnu objevit na vyšších příčkách žebříčku.

10. David Šimek (UHC Thun, Švýc.)
Loni: –

David Šimek slaví jeden ze svých gólů. Foto: UHC Thun

Foto: UHC Thun

Už v superlize patřil mezi nejvýraznější hráče a společně s Jakubem Šárkou byli obávaným duem z Bohemians. Ve Švýcarsku nyní David Šimek sází jeden gól za druhým a s 24 zásahy je nejlepším kanonýrem NLA. Celkově má na kontě 27 bodů a už jen čtyři mu chybí k překonání minulé sezony. Thunu se ale nedaří. UHC je ve švýcarské lize předposlední a bude usilovat o záchranu, ke které může pomoct právě český útočník.

HISTORIE ANKETY:

2018:
1. Patrik Dóža
2. Matěj Jendrišák
3. Marek Beneš
4. Tom Ondrušek
5. Jiří Curney
6. Jan Natov
7. Daniel Šebek
8. Lukáš Hájek
9. Adam Delong
10. Lukáš Veltšmíd

2017:
1. Matěj Jendrišák
2. Patrik Suchánek
3. Marek Beneš
4. Jiří Curney
5. Patrik Dóža
6. Martin Tokoš
7. Daniel Šebek
8. Lukáš Veltšmíd
9. Tomáš Sýkora
10. Lukáš Hájek

2016:
1. Matěj Jendrišák
2. Tom Ondrušek
3. Patrik Suchánek
4. Jiří Curney
5. Patrik Dóža
6. Martin Tokoš
7. Daniel Šebek
8. Marek Beneš
9. Milan Tomašík
10. Lukáš Souček

2015:
1. Matěj Jendrišák
2. Martin Tokoš
3. Jiří Curney
4. Patrik Suchánek
5. Patrik Dóža
6. Ondřej Mikeš
7. Jan Jelínek
8. Marek Beneš
9. Tom Ondrušek
10. Milan Fridrich

2014:
1. Matěj Jendrišák
2. Patrik Suchánek
3. Jiří Curney
4. Martin Tokoš
5. Patrik Dóža
6. Ondřej Mikeš
7. Michal Podhráský
8. Tomáš Kafka
9. Lukáš Hájek
10. Martin Richter

2013:
1. Martin Tokoš
2. Vojtěch Skalík
3. Patrik Suchánek
4. Milan Tomašík
5. Martin Ostřanský
6. Matěj Jendrišák
7. Martin Zozulák
8. Patrik Dóža
9. Michal Podhráský
10. Petr Novotný

2012:
1. Milan Tomašík
2. Martin Tokoš
3. Tomáš Kafka
4. Jan Jelínek
5. Matěj Jendrišák
6. Martin Richter
7. Petr Kološ
8. Vojtěch Skalík
9. Aleš Zálesný
10. Michal Podhráský

2011:
1. David Rytych
2. Matěj Jendrišák
3. Milan Tomašík
4. Vojtěch Skalík
5. Jan Jelínek
6. Milan Garčar
7. Petr Skácel
8. Tomáš Kafka
9. Tom Ondrušek
10. Jiří Curney


Autor: redakceKOMENTÁŘE

 • flrbl napsal:

  tak to je hodně pofidérní žebříček

 • Zkrat napsal:

  Už skoro měsíc se drží pod pokličkou bojkot finského nýmanda od naprosté většiny repre, téma pro tenhle web jak prase, a „nikde nic“. Stát se tohle u jiných sportů, tak se to řeší ze všech stran. Tady jde asi vidět, že jediný (RIP florbalmag) web koupila Unie, a psát nepohodlné články se už así nesmí…
  Btw na kvaldě budou Lotyši favoriti 😀

 • SwissKing napsal:

  Šimek nehraje za Zug, ale za UHC Thun

 • Nymand napsal:

  ad zebricek.. vzdycky na to bude tisic nazoru, ale pokud nebyl zadny vrchol v podobe MS, tak by rozhodujicim kriteriem melo byt play off nejvyssich soutezi. Z toho duvodu jsou Benes ci Forman slusny ulety..

  ad repre.. o nepopularnich tematech se nesmi mluvit.. tesim se na nominaci..

  • Tom napsal:

   Nominace už je, jen se na příkaz fš tají. Během poháru mistrů sem přijede fiňák na dovču domlouvat,kdo teda nakonec to vezme

  • flrbl napsal:

   Tak Beneš zas takovej úlet není, svojí kvalitu má a hlavně ji potvrdil ve Švédsku. Je pravda že 2. místo je moc. Úlet je určitě Forman. Taky Souček, který extra třídu nepotvrzuje ani v lize, natož v repre. Absence Rýpara a Delonga mi přijde ulítlá, hlavně na úkor těchto dvou. Že je Forman nejproduktivnější v Bohemce, OK, to už by tam mohl být s takovym argumentem Krajcigr nebo třeba Boček. Další jména Ondrušek, Langer, Vávra, Tomašík třeba nebo nějaký beci – Suchánek, Hubálek – v lize dominantní. Samozřejmě je to diskusní, ale ten Forman, ač má určitě potenciál, není ještě TOP 10 hráč.

   • Petr napsal:

    U Formana to není argumentačně ani tak o produktivnosti, jako o užitečnosti pro tým. Je to talent od mala a troufám si tvrdit, že větší než Langer. Prosadil by se v kterémkoliv týmu, bezpochyby i v MB, Chodově či Vítkovicích.

    Jediným negativem, stejně jako u Langera, je, že není snad jediného zápasu, aby nebyl vyloučen. V přemíře bojovnosti a snahy jde většinou o sekání. Je to ale o zkušenostech s velkým mužským florbalem. Až na tomto zapracuje bude ještě lepším hráčem, stejně jako Langer.

    Pokud jste viděl televizní zápas s Ostravou, tak jste měl možnost vidět Formana v akci. Na rozdíl od Langera umí i bránit, což se Langerovi nechce. Určitě není špatně, že by nominován do kvalifikace na MS a uvidíme, jak se mu povede v zápase s Lotyši, ostatní zápasy nejsou měřítkem.

 • trener napsal:

  kdo tento žebříček dal dohromady? ale i ten ukazuje bídu našeho florbalu a je důkazem toho, že se kolem florbalu stále ve větším a větším množství pohybují lidé nekompetentní, komentovat některá jména nebudu, ti hráči si to nezaslouží a nemohou za to. a teď k reprezentaci – znovu bych taktně připomenul jím samým veřejně vysloveným závazkem p.Danhofera, že se o repre bude psát, že je v kontaktu a že se dočkáme…ničeho jsme se nedočkali, veřejnost nemá žádné informace, běží šuškanda, spekulace…tak jak to tedy s tou naší mužskou reprezentací je? kdo pojede na kvalifikaci? celá situace jenom podle mého potvrzuje velice nestandartní okolnosti kolem finského šéftrenéra a jeho erudici, která se pohybuje někde kolem bodu nula z čehož vyplývá dost velký, skandální přívlastek kolem nejvyššího vedení unie. úplně cítím, jak se v praze potí strachy a bojí se cokoliv zveřejnit a doufám, že si celá členská základna okolnosti této anabáze nechá setsakra vysvětlit a zdůvodnit a že si nenechá nadělat na hlavu..

  • Kerim napsal:

   Šuškandy běží, a poběží až do zveřejnění nominace a možná i potom. Na obranu pana Dannhofera je třeba říct, že on sám by rád něco uveřejnil, ale nemůže, protože žádný z hráčů se s ním o tom bavit nechce, protože je vázaný mlčenlivostí uvedenou v repre smlouvě. Zlé jazyky navíc tvrdí, že někteří hráči „shora“ dostávají zprávy upozorňující právě na jejich mlčenlivost.
   Výsledek bude s velkou pravděpodobností takový, že součástí zveřejnění nominace na kvalifikaci bude zpráva typu „Tradiční opory necháváme odpočinout a dáváme šanci mladým, perspektivním hráčům“. Takže spekulace budou pokračovat.
   Ostatně na této kvalifikaci se asi nic převratného nestane, naše soupeře ve skupině by asi zvládla většina týmů z popředí kterékoliv krajské ligy. Jediným rizikem je že nakonec dostaneme na prdel od Lotyšů, což ale v otázce postupu na MS žádnou roli hrát nebude.

  • Petr napsal:

   Žebříček neukazuje žádnou bídu českého florbalu ani nekompetentnost lidí okolo florbalu, ale pouze a jen pouze názor členů redakce tohoto webu na kvalitu hráčů.

   Nepřikládejte negativní význam věcem, které si to nezaslouží a nemají se současným vývojem okolo reprezentace žádný vztah.

 • fbc napsal:

  už se těším na nominaci ! Neodmíltlo prý jen pár chudáků z Chodova , vůbec bych se nedivil kdyby tam byly Pražan a Ondrušek ti dva kteří brečí kde se dá hlavně teda Pražan plive na Fina a ted mu pojde vlézt do prdele 😀 😀

 • jednopřání napsal:

  U Pražana by snad ani nebylo překvapením, kdyby nominaci přijmul. Vlezprdekovství je u něj od mala takové hobby. Doslechlo se mě, že Bolesslavští hráči nominaci odmítli, tak jako už dříve rozumný Natov. Pokud odmítnou hráči ze zahraničí, a zároveň z nejlepšího klubu domácí superligy, něco se hne. Petri Kettunen je už toxický, v týmu vládne už něco jako nenávist, doslova to bije do očí. Brus, Fridrich – oba legendy florbalu u nás. Radši odstoupí, než aby spolupracovali s PK. Oba rozumní a slušní lidé. Ohlasy od hráčů – Ondrušek, Natov, už brzy se budou ozývat naplno další. Blýská se, doufejme, na lepší časy. Pokud PK neodstoupí sám, nemá to v hlavě ani trochu srovnané. Pokud ho následně nevyhodí ani svaz, můžeme reprezentaci považovat po zbytek roku za kroužek pro ovečky. Děj se vůle lidu!

  • repre napsal:

   Reprezentace kroužek pro ovečky? Já ti nevím, ale nerozumím tomu, proč by hráči měli odmítat reprezentovat svoji zem, ať už to trénuje kdokoli. V práci, když tě začne štvát šéf, tak taky přestaneš chodit do práce? Jestli s ním má někdo osobní problém – ok, ať tu pozvánku odmítne, ale nerozumím tomu, proč ten kdo neodmítne, by měl být ovce. Věčně se tu řeší, kdy už konečně ten nebo ten skončí a nahradí ho dravé mládí. No tak teď bude v nominaci hodně mladých a uvidíme, jak se s tou šancí poperou. V nejhorším skončíme na MS 4., ale na to jsme si už docela zvykli.

   • Jenopřání napsal:

    No, dravé mládí sice potřebujem, to máte naprostou pravdu. Ale pokud 90% kvalitních hráčů odmítne ( informaci o stavu mám přímo od hráče, který je jedním z nich), tak není v pořádku, aby se reprezentace dělala ze “zbytků” českých hráčů. A pokud to ti mladší přijmou i za vědomí, že hráči jako Jendrišák, který taky odmítl, považují Kettunena za nepřípustného, nemůžou mít z nominace radost. Minimálně by měli mít respekt k takovému hráči, který toho za repre odehrál víc než dost, a souhlasit s ním. To radši český svaz zavrhne všechny ty hráče kteří dají najevo svoji nelibost s PK, než aby se zbavil jednoho toxického polena?
    Proč myslíte, že Brus s Fridrichem odešli? Takový hráči a osobnosti. Myslíte, že zrovna oni odešli od reprezentace jentak pro nic za nic? Každý rozumný člověk na místě PK by odstoupil, ale takového v České republice už taky máme 😉

 • hmm napsal:

  nas top hrac neni v repre, 3jka na ms paberkovala… neco je spatne

Napsat komentář

*