Bratranci Sojkové patří k nejzkušenějším rozhodčím v Česku. Foto: Martin Flousek, Český florbal Bratranci Sojkové patří k nejzkušenějším rozhodčím v Česku. Foto: Martin Flousek, Český florbal
23. 6. 2021 Superliga (4) KOMENTÁŘŮ

Rozhodčí Sojkovi se vyjádřili k superfinále: chyby jsme udělali my a neseme za ně plnou zodpovědnost

 Dlouho vyrovnaný zápas nakonec pro sebe uzmula Mladá Boleslav, která v superfinále porazila Vítkovice nakonec 6:3. Jenže po duelu se strhly velké diskuze na téma sudích, jejichž výroky značně promluvily do konce utkání. Závěr sezony řešil také nově složený výkonný výbor a ke svým výkonům se poprvé oficiálně vyjádřili i sami rozhodčí Kamil a Tomáš Sojkovi.

V 55. minutě zamířil na trestnou lavici vítkovický Lukáš Hájek. Dle názoru redakce Florbal.cz správně, byť už několik předchozích zákroků zavánělo rovněž dvouminutovým vyloučením. V následné přesilovce skóroval Jiří Curney, a jak se později ukázalo, byl to gól vítězný. Jenže mladoboleslavský špílmachr v době, kdy trefil míček, stál pravou nohou v malém brankovišti.

Vítkovičtí se pak zlobili i při následných dvou inkasovaných trefách do opuštěné branky. Při gólu Jakuba Bíny na 5:3 totiž Patrik Suchánek zasáhl Matyáše Šindlera do čepele a měl být odpískán faul. A gól na 6:3 padl poté, co Milan Tomašík zahrál rukou. Jenže rozhodčí všechny tři góly uznali, videem zmíněné situace revidovat nemohli, jelikož taková situace může nastat pouze při ověření, zda míček přešel celým objemem brankovou čáru.

Oba dva sudí, kteří už mají za sebou dva superfinálové zápasy a kromě toho i dvě účasti na seniorském mistrovství světa, se k celé věci snaží postavit čelem. Hráčům se omluvili už při odchodu z haly a nyní se oficiálně vyjádřili pro web Českého florbalu. Jejich prohlášení přikládáme v celém znění. O celé záležitosti rovněž diskutoval nově zvolený výkonný výbor.

„Tuto chvíli bychom rádi využili znovu především pro to, abychom se omluvili široké florbalové veřejnosti, trenérům a také přímým i nepřímým aktérům florbalu za naše chyby při rozhodování Superfinále florbalu 2021. Naše chyby v tomto zápase měly bohužel velký vliv na průběh utkání. To nás bude mrzet a poneseme si to s sebou ještě velmi dlouho. Přestože je superfinále minulostí, kterou nejde vrátit, chtěli bychom se omluvit, jako jsme se omluvili s ohledem na náš výkon samotným hráčům bezprostředně po zápase, když jsme opouštěli halu. Chyby jsme udělali my, rozhodčí, a neseme za ně plnou zodpovědnost.   

O to podstatnější bude nyní pro nás osobně pomoci zasadit se o to, aby se toto již nemohlo nikdy opakovat. Ten, kdo nás za 20 let našeho působení ve florbale zná osobně i z prostředí florbalu detailněji, věříme, že pochopí, že jsme tak neučinili záměrně pod tlakem kohokoliv, nebo pod tlakem průběhu zápasu. Ač pozdě, uvědomujeme si nyní intenzivněji, že je potřeba nastartovat potřebný dialog a nejen vysvětlovat více florbalové veřejnosti smysl pravidel (např. postavení hráče v brankovišti), ale také zasadit se více o to, aby mohla hra více plynout fair play (mít možnost vrátit se k posouzení situace, která měla podstatný vliv na průběh utkání). Eliminace chyb rozhodčích (o ty jde zde především) v jediném zápase o titul mistra ČR je podle našeho názoru možná bez ohledu na chyby rozhodčích, které se stále stávat mohou (jsme jen lidé a neděláme je záměrně) v tom, že budeme jako rozhodčí mít možnost využít videorozhodčího ve více specifických situacích a budeme moci tato rozhodnutí dát najevo jasněji všem zúčastněným tak, aby byla pochopena a nebylo sporu o fair play.“


Autor: redakceKOMENTÁŘE

 • TK99 napsal:

  Udělali chybu, omluvili se okay. Tři jsou sice už dost, ale dokážu to pochopit. Spíš mě fascinuje ta klasická arogance Českého florbalu. Opět se něco podelalo a místo toho, aby se to řešilo a hledalo řešení aby už se to neopakovalo tak se zase tváří jak je všechno skvělí, jak se Superfinale povedlo. A když se Vítkovice proti jejich svatému gralu ozvali tak dostali ještě kartáč, co si to dovolují

 • Komik napsal:

  Sojky OK (ikdyž to mohli udělat daleko dříve). Unie palec dolů, zas jen zametá vše pod koberec.

  • Taky Petr napsal:

   Kterak český florbal na samotné morální dno narazil a ještě mnohem hlouběji se propadl. 🤮🤮🤮🤮🤮🤮🤮🤮🤮🤮

 • Anonym napsal:

  Zapominame na chybu v poharu, kdy v prodlouzeni Matejcik zahral vysokou holi a rozhodl prodlouzeni. Je potreba video

Napsat komentář

*