Finsko slaví vítězství nad Českem na juniorském šampionátu. Foto: Salibandy.fi Finsko slaví vítězství nad Českem na juniorském šampionátu. Foto: Salibandy.fi
25. 8. 2021 Reprezentace - Junioři (10) KOMENTÁŘŮ

Finské direkty přišly v posledních minutách. Čeští junioři podlehli Suomi 4:6

Česká juniorská reprezentace má za sebou vstup do domácího světového šampionátu, ve kterém v Brně obhajuje zlaté medaile. Za obhajobou vykročila proti Finsku a vykročila neúspěšně, leč velmi dlouho vedla. Nakonec odešla poražena poměrem 4:6, když třikrát inkasovala v posledních minutách utkání.

První třetina nabídla taktické šachy, s minimem šancí na obou stranách. Oba týmy si byly vědomy extrémní důležitosti utkání, ve kterém šlo s největší pravděpodobností o první místo ve skupině.

Až v sedmé minutě se tak před oběma brankami pořádně zajiskřilo: Finové trefili břevno, na druhé straně předvedl individuální průnik Hemerka a otevřel skóre. V podobném duchu se následně pokračovalo až do vyloučení Čermáka, které Finové poměrně lacině potrestali díky Vesterinenovi, který využil zaváhání Punčocháře a zřejmě také Hodíka.

Seveřany branka polila doslova živou vodou, rázem byli všude, a především mrštný útočník Kilpi měl několik zajímavých možností. Na tlak ale přišla nejlepší možná odpověď: Majer z dorážky vrátil Čechům vedení.

Do druhé třetiny vstoupil domácí tým v početní nevýhodě, kterou Finové nevyužili, získali ale tlak, ze kterého se nakonec po šesti minutách prosadil Koistinen. Ve druhé třetině byli Finové obecně aktivnější a prakticky permanentně drželi Hodíka v brance v pozoru, nicméně nedostali se ani do vedení. To trefil Čechům ve 29. minutě Stránský a když ve 39. minutě opět srovnal odskočený Sillanpää, tak v čase 19:45 vrátil českému týmu vedení nechytatelně Pěnička.

Třetí třetina utkání pocitově vrátila na začátek, do jeho první části. Češi měli o něco více ze hry, opět si vyčkali na taktickou variantu hry v šesti při rozehrávce, ačkoliv nebylo signalizováno vyloučení. Poprvé tomu tak bylo ve 36. minutě, Berkovi svěřenci ale toto vyzkoušeli také o 12 minut později. Na začátku poslední desetiminutovky se nejprve málem prosadil Majer, následně si rozhodčí pohlídali také šanci Čermáka, kterou kontrolovali na videu.

Šest minut před koncem řádné hrací doby srovnáno, trefil se Ahola, když již v předchozím střídání Hodík likvidoval dvě střely. Finové navíc využili nabídnuté šance, byli aktivnější a v čase 55:46 šli vůbec poprvé v utkání do vedení, prosadil se Minkinen. Stejný hráč se o 74 sekund později navíc trefil opět a Finové rázem vedli o dvě branky.

Čechům se ale v power play nepodařilo skórovat a v prvním utkání tak odešli poraženi poměrem 4:6.

Mistrovství světa juniorů 2021:

Česko – Finsko 4:6 (2:1, 2:2, 0:3)
Branky: 7. Hemerka (Punčochář), 20. Majer (Kawulok), 29. Stránský, 40. Pěnička (Forman) – 17. Vesterinen (Koistinen), 27. Koistinen (Simonen), 39. Sillanpää (Laitila), 54. Ahola (Järvikangas), 56. Minkkinen (Lahtinen), 57. Minkkinen (Laitila). Diváci: 1272.