Finsko slaví vítězství nad Českem na juniorském šampionátu. Foto: Salibandy.fi Finsko slaví vítězství nad Českem na juniorském šampionátu. Foto: Salibandy.fi
25. 8. 2021 Reprezentace - Junioři (10) KOMENTÁŘŮ

Finské direkty přišly v posledních minutách. Čeští junioři podlehli Suomi 4:6

 Česká juniorská reprezentace má za sebou vstup do domácího světového šampionátu, ve kterém v Brně obhajuje zlaté medaile. Za obhajobou vykročila proti Finsku a vykročila neúspěšně, leč velmi dlouho vedla. Nakonec odešla poražena poměrem 4:6, když třikrát inkasovala v posledních minutách utkání. 

První třetina nabídla taktické šachy, s minimem šancí na obou stranách. Oba týmy si byly vědomy extrémní důležitosti utkání, ve kterém šlo s největší pravděpodobností o první místo ve skupině.

Až v sedmé minutě se tak před oběma brankami pořádně zajiskřilo: Finové trefili břevno, na druhé straně předvedl individuální průnik Hemerka a otevřel skóre. V podobném duchu se následně pokračovalo až do vyloučení Čermáka, které Finové poměrně lacině potrestali díky Vesterinenovi, který využil zaváhání Punčocháře a zřejmě také Hodíka.

Seveřany branka polila doslova živou vodou, rázem byli všude, a především mrštný útočník Kilpi měl několik zajímavých možností. Na tlak ale přišla nejlepší možná odpověď: Majer z dorážky vrátil Čechům vedení.

Do druhé třetiny vstoupil domácí tým v početní nevýhodě, kterou Finové nevyužili, získali ale tlak, ze kterého se nakonec po šesti minutách prosadil Koistinen. Ve druhé třetině byli Finové obecně aktivnější a prakticky permanentně drželi Hodíka v brance v pozoru, nicméně nedostali se ani do vedení. To trefil Čechům ve 29. minutě Stránský a když ve 39. minutě opět srovnal odskočený Sillanpää, tak v čase 19:45 vrátil českému týmu vedení nechytatelně Pěnička.

Třetí třetina utkání pocitově vrátila na začátek, do jeho první části. Češi měli o něco více ze hry, opět si vyčkali na taktickou variantu hry v šesti při rozehrávce, ačkoliv nebylo signalizováno vyloučení. Poprvé tomu tak bylo ve 36. minutě, Berkovi svěřenci ale toto vyzkoušeli také o 12 minut později. Na začátku poslední desetiminutovky se nejprve málem prosadil Majer, následně si rozhodčí pohlídali také šanci Čermáka, kterou kontrolovali na videu.

Šest minut před koncem řádné hrací doby srovnáno, trefil se Ahola, když již v předchozím střídání Hodík likvidoval dvě střely. Finové navíc využili nabídnuté šance, byli aktivnější a v čase 55:46 šli vůbec poprvé v utkání do vedení, prosadil se Minkinen. Stejný hráč se o 74 sekund později navíc trefil opět a Finové rázem vedli o dvě branky.

Čechům se ale v power play nepodařilo skórovat a v prvním utkání tak odešli poraženi poměrem 4:6.

Mistrovství světa juniorů 2021:

Česko – Finsko 4:6 (2:1, 2:2, 0:3)
Branky: 7. Hemerka (Punčochář), 20. Majer (Kawulok), 29. Stránský, 40. Pěnička (Forman) – 17. Vesterinen (Koistinen), 27. Koistinen (Simonen), 39. Sillanpää (Laitila), 54. Ahola (Järvikangas), 56. Minkkinen (Lahtinen), 57. Minkkinen (Laitila). Diváci: 1272.


Autor: Michal DannhoferKOMENTÁŘE

 • Petr napsal:

  Ve finále je porazíme.

 • trener napsal:

  ta porážka jim prospěje

  • Petr 2 napsal:

   V čem jim prospěje? Ztratili body a půjdou ve vyřazovačce na lepší tým, takže budou v horší pozici.

 • znalec napsal:

  Perfektmí výkon, naši na stejné úrovni jako soupeř, tenhle tým by v superlize měl na superfinále! Jen mi nesedí golman a ty nesmysly od obránců – moc to tahají.

  • trener napsal:

   čeho jsi znalec nevím, ale florbalu rozumíš jak koza petrželi….

  • Petr 2 napsal:

   To jste si nasadil teda hodně růžové brýle. Takový neopodstatněný optimismus se jen tak nevidí.

   TaK na týmy z dolní poloviny tabulky by to v pohodě stačilo, na tu horní ale chybí dostatečná herní a taktická zkušenost.

 • Ferda napsal:

  Porážka se může stát, soupeř velmi kreativní, určitě bych z toho nedělal vědu, třeba to bude ta pověstná facička, která kluky donutí víc makat. Hoďasovi se to příliš nevyvedlo, ale dost často mu bránící hráči nepomohli. O co hůř jsme bránili (kromě backcheckingu, ten byl suprový), o to líp na mě působili beci při rozehře, hodně seběvědomě a kreativně, žádné odpaly a přenechání zodpovědnosti. Za mě hráč utkání Malič.

  • trener napsal:

   zbytečně si nasadili brouka do hlavy, porážka nemusela být, i když nebyli herně lepší, překvapili drzostí, individuálně, fyzicky, zklamali na psychice – kecama se nikdy nic nevyhrálo a nechali tomu všemu šéfovat namachrovaného formana…

   • Petr 2 napsal:

    Optimistická prohlášení se po nich jaksi chtěla. Hraje se doma, takže obhajoba titulu je z různých stran požadována (otázka je, zda je tomu tak oprávněně).
    Forman zápas neprohrál, nebyl mínusovým prvkem, ale ani plusovým. Nicméně, asi ho lze považovat za hráče s největšími herními zkušenostmi, tak proto byl zvolen/určen/vybrán/ kapitánem. Já tu volbu nepovažuji za ideální, ale nevidím nikoho, komu tu pásku dát, aby to mělo požadovaný efekt. Stále si myslím, že minulá juniorská repre byla v tomto ohledu kompaktnější a potřebné lídry měla.

Napsat komentář

*