Lukáš Veltšmíd je stálicí v sestavě Malans. Foto: Swiss Unihockey Lukáš Veltšmíd je stálicí v sestavě Malans. Foto: Swiss Unihockey
15. 11. 2021 Švýcarsko (3) KOMENTÁŘŮ

Lukáš Veltšmíd: S Malans máme ty nejvyšší cíle! Reprezentace? Za svým názorem si stojím

 Od roku 2015 je Lukáš Veltšmíd součástí party aligátorů z Malans. Ve Švýcarsku si vydobyl respekt i roli týmové opory. Jeho tým je v aktuálním ročníku na čtvrté příčce a i letos bude cílit na play off. V rozhovoru pro Florbal.cz došlo i na téma reprezentace, které se odchovanec Vítkovic na začátku roku 2020 vzdal.

Aligátoři mají zatím na kontě sedm výher a čtyři porážky. „Přijde mi to stejné jako poslední roky. Bohužel hloupě ztrácíme laciné body. Snažíme se to hrát více na krásu než na výsledek. Držíme se na 4. místě, je to vlastně už taková klasika. Semifinalisté minulého ročníku na prvních čtyřech místech tabulky,“ pousmál se Veltšmíd nad rozložením sil v NLA.

„Z osobního pohledu hodnotím sezonu zatím ‚tak nějak‘ ani ne dobře, ani ne špatně. Dosud mi tam toho moc nespadlo, ale to je dáno i rolí, kterou mám v lajně,“ přiznal český obránce, který dosud zapsal dvě gólové asistence.

V uplynulé sezoně Malans skončilo v semifinále, kde nestačilo na pozdějšího mistra z Könizu. I letos ale budou aligátoři chtít dojít co nejdál. „S Malans máme vždy ty nejvyšší cíle, což je určitě získat titul. Bohužel se nám to ještě nepodařilo,“ dodal Veltšmíd, který už ve Švýcarsku načal svou sedmou sezonu.

A udržuje si přehled i o ostatních českých hráčích ve švýcarské elitní soutěži. Aktuálně jsou vidět hlavně Martin Pražan, Matyáš Krebner a Radek Sikora mladší „Jsem rád, že se klukům daří. Každý má v týmu jinou pozici, jiné úkoly a myslím si, že všichni dokazují, že tady nejsou jen do počtu,“ pochválil další české vyslance v NLA.

Mělo by jich být ve Švýcarsku ještě víc? „Těžko říct. Nebudu tady tvrdit, jak je NLA super liga a že se to nedá srovnávat s českou apod. Myslím si, že každý hráč dospěje do určitého věku, kdy se může posunout tím, že přestoupí do jiného týmu nebo vyzkouší zahraniční angažmá. Zkrátka vystoupí ze své komfortní zóny,“ přidává svůj pohled na věc.

Prosincový světový šampionát bude Veltšmíd sledovat pouze jako divák. Reprezentace se totiž vzdal, když v lednu 2020 vyjádřil nesouhlas s tím, jak je tým trenérem Kettunenem veden. Na své bývalé spoluhráče ale jistojistě nezanevřel. „Mistrovství budu určitě sledovat a držet klukům palce!“

Je Veltšmídovi líto, že se nebude moci rvát za český národní tým? „Mrzí mě to i nemrzí… Za svým názorem si stojím. Je určitě čest obléct dres se lvem na prsou. Je to opravdu krásný pocit stát na hřišti a zpívat státní hymnu. Přál bych to každému zažít,“ dodal na závěr.

Vedení si ve švýcarské lize udržuje Curych. Až na třetím místě je Wiler, za který nastupuje nováček NLA Matyáš Krebner. Ten si zatím vede velmi solidně a v dosavadním průběhu ročníku zapsal dva góly a sedm asistencí. Nejproduktivnějším Čechem je Martin Pražan. Obránce nastřádal pět gólů a šest asistencí a jeho Uster se nachází ve druhé polovině tabulky.

Výsledky 8. kola švýcarské ligy:

SV Wiler-Ersigen – Zug United 5:2 (za domácí KREBNER 1+1, SIKORA jr. 1+0)
Floorball Köniz – HC Rychenberg Winterthur 6:4
Ad Astra Sarnen – UHC Alligator Malans 1:8 (za hosty VELTŠMÍD 0+1)
UHC Thun – Chur Unihockey 3:12 (ŘEHOŘ 0+1 – ŠEŠULKA 1+1)
Grasshopper Club Curych – UHC Uster 6:5 po prodl. (za hosty PRAŽAN 0+1)
Tigers Langnau – Waldkirch-St. Gallen 4:2

Výsledky 9. kola švýcarské ligy:

UHC Uster – Ad Astra Sarnen 6:3 (za domácí DÓŽA 1+1, PRAŽAN 1+0)
Zug United – Tigers Langnau 8:6
Waldkirch-St. Gallen – Grasshopper Club Zürich 4:8
UHC Thun – Floorball Köniz 3:10
Chur Unihockey – UHC Alligator Malans 4:5 (za hosty VELTŠMÍD 0+1)

Výsledky 10. kola švýcarské ligy:

Grasshopper Club Curych – Zug United 6:4
SV Wiler-Ersigen – UHC Thun 9:3 (za domácí SIKORA jr. 1+1)
Chur Unihockey – Floorball Köniz 7:8
Ad Astra Sarnen – Waldkirch-St. Gallen 3:4
UHC Alligator Malans – UHC Uster 10:4

Výsledky 11. kola švýcarské ligy:

HC Rychenberg Winterthur – Ad Astra Sarnen 3:2 po prodl.
Zug United – UHC Alligator Malans 4:2
Floorball Köniz – Tigers Langnau 7:2 (za domácí KISUGITE 0+1)
UHC Thun – Grasshopper Club Curych 5:10
Waldkirch-St. Gallen – UHC Uster 5:6 po prodl. (za hosty DÓŽA 0+2, PRAŽAN 0+1)
SV Wiler-Ersigen – Chur Unihockey 3:2 po prodl. (KREBNER 0+1 – ŠEŠULKA 0+1)

Tabulka švýcarské ligy:

KANADSKÉ BODOVÁNÍ:

1.  Aaro Helin 24 (15+9) / Chur Unihockey
2. Paolo Riedi 24 (14+10) / Grasshopper Club Curych
3. Jan Zaugg 22 (10+12) / Floorball Köniz
… Martin Pražan 5+6, Matyáš Krebner 2+7, Radek Sikora jr. 4+2, Jan Řehoř 3+3, Patrik Dóža 1+4, Josef Pluhař 2+2, Martin Kisugite 0+4, Daniel Šešulka 1+2, Lukáš Veltšmíd 0+2


Autor: Gustav OndrejčíkKOMENTÁŘE

 • florot2018 napsal:

  Lukáši,
  palec nahoru. Jsi jediný s Matějem Jendrišákem, kteří se k tomu postavil otevřeně, máš charakter. Smutné je, že pan Šuman se svými nohsledy, kteří ve vedení Českého florbalu pořád jsou, instalací a podržením Kettunena ve funkci, zničili pět nejlepších let florbalového života této generaci, která toho mohla ještě hodně dokázat.
  Přeji mladíkům, ať to není na MS katastrofa, ale doufám, že po MS už pan Kettunen bude na florbalovém důchodu, alespoň co se týče působení v České republice. Ať si dělá škody třeba v rodném Finsku. A věřím, že v únorové kvalifikaci na MS 2022 se řada kluků z této generace opět objeví v repre, pod vedením českých trenérů.

 • Akta X napsal:

  Předchozí příspěvek zmiňuje, že funkcionáři zničili nejlepších pět let této florbalové generace! Tak proč tato generace nezískala cennější kovy na předchozích šampionátech, vč. juniorského, myšleno před příchodem Kettunena? Odpovědi může být mnoho, ale současný tým mladých hráčů má určitě slušnou perspektivu.

  • trener napsal:

   naše výsledky v juniorech jistě vyvolávají určité otázky, jistý optimismus do budoucnosti, jistá očekávání…proto jsem i já velice zvědav na letošní ms – právě na tu konfrontaci zkušenosti s mládím a především na výsledek. jedině ten nám odpoví na to podstatné . zatím to vypadá nadějně a tak držme palce

Napsat komentář

*