Češky porazily Švýcarky v úvodním utkání šampionátu 4:2. Foto: Martin Flousek, Český florbal Češky porazily Švýcarky v úvodním utkání šampionátu 4:2. Foto: Martin Flousek, Český florbal
27. 11. 2021 Mistrovství světa žen (6) KOMENTÁŘŮ

Vítězný vstup! V potenciálním duelu o první místo ve skupině porazily Češky Švýcarsko 5:2

Podařený vstup mají za sebou české florbalistky do světového šampionátu ve švédské Uppsale. V potenciálním souboji o první místo ve skupině se jim totiž povedlo na úvod turnaje porazit Švýcarsko 5:2. Výborný výkon předvedla především brankářka Jana Christianová.

První třetina, možná také vlivem poměrně pozdního začátku zápasu, byla poměrně vlažná. První minuty už ale naznačily, že se mezi Českem a Švýcarskem odehraje tradičně velmi těsné utkání, nikoliv nepodobné šachové partii, ve které bude každá branka extrémně důležitá.

Jako první se radovaly Švýcarky, když Suter využila nedůrazu české obrany a prakticky sama si dorazila míček za záda Christianové. Vedení ale Švýcarkám vydrželo pouhé tři minuty, svůj první gól na světovém šampionátu v kariéře totiž vstřelila Suchá.

Zbytek první části patřil brankářkám, které uzamkly svá brankoviště. To platilo také po většinu druhé třetiny, kdy se především Jana Christianová hodně zapotila. Česká brankářka ale ukázala, že na mezinárodní scéně má penzum zkušeností, také díky kterým přiváděla soupeřky k šílenství. Švýcarky totiž dělaly českému týmu problémy především hlubokým napadáním rozehrávky, Češky pak hrozily střelami ze střední vzdálenosti.

Ve 39. minutě nejprve přišel další velký moment Christianové, která zneškodnila střelu Gerig, aby vzápětí Češky rychle díky Řepkové přenesly hru a Mlejnková mohla převrátit misky vah na českou stranu.

Do šatny se tak podruhé šlo za stavu 2:1 pro Češky, ten ale vydržel pouze 74 sekund, poté se tvrdou ranou prosadila Wiki. Švýcarky opět měly několik dalších příležitostí a trefily také břevno, avšak radovaly se Češky: individuální průnik zakončila Bačová.

Dva rychlé góly obrazu třetí velmi pomohly, najednou se hrálo velmi ofenzivně a jako sobotní večerní program se utkání jistě muselo líbit. Aktivní byla především dvojice Bačová – Gerig, ale obě se do padesáté minuty nedokázaly znovu prosadit.

To se Češkám povedlo znovu až v 52. minutě, rychlou protiakci zakončila Krupnová a dostala svůj tým do dvoubrankového vedení. O dvě minuty později finští sudí nařídili trestné střílení za hru Krupnové na zemi, Gerig ale míček při pokusu o kličku přeskočil čepel a Christianová následnou střelu z nouze pohlídala.

Jestliže primárním cílem reprezentace bylo nepustit Švýcarsko do závěrečného tlaku, tak také toto se povedlo. Švýcarky se dvě a půl minuty před koncem odhodlaly pro hru v šesti, Christianová ale dalšími třemi zákroky jen pojistila české vítězství, navíc v čase 59:31 vybojovala Mlejnková trestné střílení. To si vzala na starost Beránková a úspěšným protaženým blafákem uzavřela skóre na 5:2.

Mistrovství světa žen v Uppsale:

Česko – Švýcarsko 5:2 (1:1, 1:0, 3:1)
Branky: 10. Suchá (Mlejnková), 39. Mlejnková (Řepková), 43. Bačová, 52. Krupnová (Ratajová), 60. Beránková (TS) – 7. Suter (Ruttimann), 42. Wiki (Ruttimann).

Sestava Česka: Christianová – Beránková, Jiráková, Koníčková, Paloncyová, Keprtová, Havlíčková, Šupáková – Ratajová, Krupnová, Bačová – Mlejnková, Suchá, Řepková – Chudá, Kubečková, Trojánková – Plášková, Kotzurová. Trenér: Sascha Rhyner.