Matěje Havlase v zápase se Švýcarskem fauluje Joel Ruegger. Foto: Barbora Reichová, Český florbal Matěje Havlase v zápase se Švýcarskem fauluje Joel Ruegger. Foto: Barbora Reichová, Český florbal
5. 12. 2021 Mistrovství světa (10) KOMENTÁŘŮ

Češi těsně podlehli Švýcarsku, 2 minuty před koncem rozhodl Zaugg

Český výběr ve svém druhém vystoupení na mistrovství světa podlehl Švýcarsku poměrem 2:4. Reprezentace sice po první třetině po gólech Beneše a Němečka vedla, Švýcaři ovšem vyrovnali v polovině utkání. Dvě minuty před koncem pak o výhře země helvétského kříže rozhodl Jan Zaugg.

Ze standardky poslal Švýcary do vedení už ve třetí minutě útočník GC Curychu Joel Ruegger, kterého v ideální pozici našel Tobias Heller. Český tým ovšem záhy srovnal – Ondřej Vítovec našel ideálně žabičkou Marka Beneše, který se oproti prvnímu zápasu vrátil na své obvyklé místo v první formaci. Český celek dostal v polovině klání možnost hrát první přesilovku zápasu po nevybíravém zákroku Rueggera na Matěje Havlase. V početní výhodě krásnou dalekonosnou ránou otočil skóre po Benešovi další střešovický hráč, a sice Ondřej Němeček.

Druhá třetina dlouho čekala na gólové vyjádření některého z aktérů. Místo nějaké krásné florbalové ekvilibristiky divákům v hale zatrnulo ve chvíli, kdy se Josef Rýpar hlavou srazil s jedním ze švýcarských hráčů. Hráč švédského Linköpingu se těžce zvedal ze země, do zápasu se ovšem vrátil. Pokusy Švýcarů dlouho končily pouze na jistě chytajícím Lukáši Bauerovi, který si na letošním šampionátu tímto utkáním odbyl premiéru. Všechny šance ovšem přesto pochytat nedokázal – po české ztrátě na středu hřiště dvojice Manuel Maurer a Michael Schiess ideálně vyřešila přečíslení dva na jednoho a druhý jmenovaný vyrovnal na 2:2.

Do poslední třetiny učinil kouč Petri Kettunen zvláštní rošádu v české sestavě – místo kapitána Tomu Ondruška poslal do hry Jakuba Grubera, Mikuláše Krbce pak nahradil Adam Hemerka. Český výběr měl štěstí při střele Nilse Conrada, jehož pokus zastavila tyčka. Záhy ve svých samostaných únicích na strážce české svatyně nevyzrál jak Meier, tak an Ruegger. Dvě minuty před koncem ovšem nádherným gólem přímo do horního rohu rozhodl o výhře Švýcarska útočník Könize Jan Zaugg. Na konečných 2:4 upravil do prázdné branky Christoph Meier.

Českou reprezentaci čeká poslední zápas skupiny proti Norsku zítra v 19:45 helsinského času (18:45 českého).

MISTROVSTVÍ SVĚTA MUŽŮ V HELSINKÁCH:

Česko – Švýcarsko 2:4 (2:1, 0:1, 0:2)
Branky: 7. Marek Beneš (Vítovec), 12. Němeček (Langer) – 3. Ruegger (Heller), 31. Schiess (Mauere), 58. Zaugg (Meier), 60. Meier (Zaugg).

Sestava Česka: L. Bauer – Němeček, Vítovec, D. Beneš, Besta, Punčochář, Kisugite – Rýpar, Lagner, Marek Beneš – Ondrušek, Šindler, Delong – Havlas, Forman, Krbec. Trenér: Petri Kettunen.

Autor: Jakub Švejkovský