Jakub Gruber v souboji s Norskem vsítil dvě branky. Foto: Martin Flousek, Český florbal Jakub Gruber v souboji s Norskem vsítil dvě branky. Foto: Martin Flousek, Český florbal
6. 12. 2021 Mistrovství světa (10) KOMENTÁŘŮ

Náhradník Gruber naskočil a vsítil dva góly: Jsem rád, ale důležitější je tým, řekl po výhře nad Norskem

 První dva zápasy načínal pouze jako náhradník. Do třetího duelu v základní skupině Jakub Gruber naskočil do třetí lajny a trenéru Kettunenovi se za tento tah odvděčil dvěma vstřelenými brankami do sítě Norska. Jak skromně řekl po utkání, spíše je však rád za to, že se český tým vypořádal s houževnatým sokem a vybojoval hladký postup mezi osm nejlepších celků turnaje.

Češi dobře zvládli první polovinu zápasu, ve které nasázeli soupeři pět zásahů. „Dobře jsme zachytili začátek. Vytvářeli jsme si šance, ze kterých se nám dařilo dávat góly. Od poloviny zápasu a hlavně ve třetí třetině už to však nebylo tolik kvalitní a dopouštěli jsme se hodně chyb. Představovali bychom si trochu větší kontrolu hry, aby nás Norové nedotáhli a nezlobili v závěru,“ zhodnotil Gruber duel se Seveřany.

Ze svého gólového příspěvku byl pochopitelně šťastný. „Jsem rád za každý zápas, ve kterém se prosadím. Ale jsme tady jako tým a výhra je pro nás nesmírně důležitá,“ oddechl si po triumfu 7:3 a pokračoval v hodnocení svého výkonu. „Ztratil jsem docela hodně míčků, takže úplně spokojený nebudu. Pro nás jsou ale opravdu důležitější dva body do tabulky a to, že postupujeme dál,“ znovu vyzdvihl týmové úspěchy.

Zápas s Norskem především v závěru dost bolel. „Rozhodčí trochu pouštěli hru a v některých momentech tam bylo hodně soubojů. Určité zákroky byly na hraně. Říkali jsme si, že do toho musíme chodit furt stejně a nesmíme dopustit, abychom my byli těmi otloukánky. Chtěli jsme se v tomhle Norům vyrovnat,“ poodkryl, jak český výběr přistoupil k vyostřenému závěru střetnutí, který dopustili sudí ze Singapuru.

Po jednom souboji zůstal na zemi ležet pilíř základní sestavy Dominik Beneš. Vypadalo to na zranění kotníku, až vyšetření v nemocnici napoví víc. „Zatím přesně nevím, co Dominikovi je. Jenom doufám, že to nebude nic vážného a že bude připravený na další zápas. Ztráta by to byla velká,“ zadoufal Gruber, že parta kolem kapitána Ondruška nepřijde o jednoho z obránců.

A jak mladoboleslavský univerzál hodnotí celou základní skupinu? „Odehráli jsme tři náročná utkání. Co se druhého utkání se Švýcarskem týče, s tím samozřejmě spokojenost nepanuje. Ale zajíci se počítají až po honu. Švýcarům můžeme porážku oplatit, stejně jako to bylo opačným způsobem na předchozím mistrovství,“ připomněl situaci z Prahy. Tehdy Češi porazili Švýcarsko ve skupině, v následném boji o bronz se ale radoval rival.

Ve čtvrtfinále Češi narazí na vítěze zápasu Lotyšsko – Kanada. Florbalová veřejnost jednoznačně očekává, že dál půjde tým z Pobaltí. „Nechtěl bych předbíhat, ale pokud se tak stane, čeká nás hodně těžký a tvrdý zápas,“ je si vědom Gruber. Čtvrtfinále je na programu ve středu od 16:30 středoevropského času.


Autor: Gustav OndrejčíkKOMENTÁŘE

 • Vaclav napsal:

  Když se nad tím zamyslíme, možná by bylo ku prospěchu, kdybychom s Lotyšskem prohráli. Konečně by se ČF chytnul za frňák a zamysleli se, proč je naše repre v takhle šíleném stavu. Zamyslí se nad zůžením ligy, aby se zde hráči měli šanci zlepšovat a nemuseli hrát nesmyslné zápasy s Lípou nebo SKV, kteří to mají jako kroužek. Zamyslí se nad pořádným trenérem, kterého si repre zaslouží. Někoho, kdo se za vítězství bude rvát, bude z něj cítit emoce. Fina už prosím nikdy. Pokud se dostandme na to naše klasické 3-4 místo, zůstaneme v tom bahně dál.

 • Petr 2 napsal:

  Vy si myslíte, že by se případnou prohrou s Lotyšskem něco změnilo? To vidíte dost zjednodušeně. Jedna věc je otázka trenéra, absence českých asistentů, nominace, značně ovlivněná také neochotou některých hráčů pod trenérem hrát. Další věcí jsou peníze, které mají vliv na rozvoj klubů, jejich herní a regenerační zázemí, skladbu týmů včetně kvality zahraničních posil, které dokáží zvýšit herní kvalitu a konkurenci. Další je otázka mládeže (tu máme), kvalita a skladba tréninků, nasazení. Tady jsou oproti Skandinávii velké rozdíly, mají stále kde brát, makají i na trénincích. Rozdílná je mentalita a přístup ke sportu v celé společnosti. To není jen o zúžení ligy, ale o daleko rozsáhlejších změnách, hlavně v přístupech. V těchto souvislostech je neúspěchem 4. místo a úspěchem 3. místo, Finsko a Švédsko jsou jinde, byť se dají občas i porazit. Je to běh na dlouhou trať a vyžaduje to trpělivost, ale samozřejmě snahu o přínosné změny a jejich realizaci.

 • Václav napsal:

  Je samozřejmé, že přístup k tréninkům, mentální nastavení čí větší přítok peněz do klubů je běh na dlouhou trať. Já se tu ale bavím o problémech do očí bijících, které není zas tak težké změnit. Změnit tak, aby liga táhla, aby reprezenace byla čest. Aktuálně mi spíš přijde, že Superligu vytváří lidé, co neví jak ji posunout. Největší osobnosti florbalu v ČR mají shodný názor, a to je zúžit ligu. Vytvořit co nejvíce zápasů tak, aby se hráči posunuli. To se opravdu nestane v zápasech s Českou Lípou, SKV, nebo na žalostném hřišti Hattriku. Pojďme udělat Superligu jen pro vybrané, pro ty, co si ji přístupem a tvrdou prací zaslouží. Stejně tak se hráči neposunou jedním takticky svázaným Superfinále.

  A co se týče reprezentace, dovolím si položit jednu otázku, přesto, že znám odpověď. Znáte jakoukoliv reprezentaci či klub v jakémkoliv sportu na světě, kde by 70 % hráčů odmítlo hrát pod trenérem, a klub/svaz by se rozhodl vyhodit místo samotného trenéra 10-15 hráčů? Já tedy ne

  • Tonda napsal:

   Já se zeptám obráceně ukažte mi sport kde 70% hráčů vůbec odmítne reprezentovat. Nebráním tu nikoho, ale řešit neustále to, že je to trenérem?? Myslím si, že na tom hřišti hrají hráči a ne trenér.

  • Petr 2 napsal:

   Unie hráče nevyhodila, dveře byly stále otevřené, to oni jen trvali na bojkotu reprezentace vedené PK.
   Reprezentace je čest a takto to pociťují jistě všichni hráči, to ale není automaticky záruka dobrých výkonů.
   Pokud chcete zúžit nejvyšší ligu, tak musíte rozšířit 2. ligu a povolit B-týmům volný postup meziligovým žebříčkem. Výchova mladých hráčů musí umožnit dostupné hraní v lepších a lepších týmech.
   Jako důležitý aspekt kvality, s nezbytným finančním zajištěním, považuji angažování kvalitních zahraničních hráčů do našich týmů, třeba jen dočasné. To prospěje celému týmu. Naproti tomu jsou důležité výjezdy našich hráčů do lig Skandinávie a Švýcarska.
   Já bych ale nechtěl končit úplně pesimisticky, současná mladá generace juniorů z posledních dvou mistrovství je příslibem nové reprezentační krve, mají jinou mentalitu, část z nich alespoň částečné zahraniční zkušenosti a pod správným vedením by to mohlo na dospělé úrovni znamenat změnu. Nebál bych se k nim angažovat Jiřího Jakoubka jako hlavního trenéra.

   • Don pepa napsal:

    Tak začít lze třeba tím, že o dva nicnedávající výjezdy méně, celkem ušetřeno čtyři zápasy jsou v podstatě finance, za které se dá už nějaký ten cizinec zaplatit či zlepšit servis v klubu.

  • Tomáš napsal:

   A že nemají problém jezdit pod Kettunenem Langer, Němeček, Marek Beneš, Bauer, Delong, Rypar, Kisugite. Ti přeci taky byli na posledním MS a bez problémů jezdí dál. Asi to pod Petrim není ideální, ale jednou jsou Češi, chtějí reprezentovat Českou republiku na mezinárodní akci, tak upozadi i nějaký svoje ego. No a kdo to nezvládl tak prostě nejel to je jednoduchý.

   • Fbc napsal:

    Asi to bude tim ze se chtěji jen ukazat jako jednotlivci a team jde stranou !! Team ktery ma za kapitana ulhaného hráče ktery pomlouval Ketunena kde mohl a najednou mu děla podržtašku tak to není team

Napsat komentář

*