Thajsko vítězí a je nejlepším týmem Asie. Foto: Anssi Koskinen Thajsko vítězí a je nejlepším týmem Asie. Foto: Anssi Koskinen
9. 12. 2021 Mistrovství světa (1) KOMENTÁŘŮ

Vášeň schovaná za oponou: Asie ukázala srdce i florbal, který vždycky bude bavit

 Pár schodů dolů, za opony velkého divadla. Jen několik kroků z hlavní arény, jakoby někam do podzemních garáží, kde své první velké zápasy svádí ti, o kterých se tolik nemluví. Ale mělo by se. Krátce poté, co skončil čtvrtfinálový duel Čechů s Lotyši, vedly kroky několika nadšenců do několikrát propírané nehezké tréninkové haly zimního stadionu, kde se na světovém šampionátu hrály ty méně důležitější zápasy.

Ale pozor, tomuto zápasu přesně takové kulisy slušely. Divoký ryk asi desetičlenné skupinky filipínských fanoušků, který občas prořízne oslavná trumpeta, na druhé straně zase thajské povzbuzování, kde pro změnu zní zvony. Neslyšíte vlastního slova. Na tribuně třeba i v kabátu zahalený vousáč Tomas Holmgren, švédská florbalová ikona, a ještě nedávno hráč IBF Falun. Narovinu, lepší atmosféru měl na šampionátu doposud jen jediný zápas – ten Finů se Švédy.

„Jo, tahle hala je malá, tak je tu slyšet úplně všechno. Měli jsme tu šest fanoušků, ale myslel jsem si, že jich bylo snad 100. Oni měli taky dost hlučný kotel. Oběma týmům to dalo neuvěřitelnou energii,“ vyprávěl Pawat Thaidit, kapitán thajského výběru.

Thajská radost na MS 2021. Foto: Anssi Koskinen

Thajská radost na MS 2021. Foto: Anssi Koskinen

Pokud byste si mysleli, že souboj o krále florbalové Asie, ve kterém se utkaly týmy Thajska a Filipín, byl nějakou selankou, tak vězte, že se hrálo utkání, ve kterém nebyl čas na to, dát si kafe. Možná tihle kluci kluci mohli být zmrzlí, pod jejich nohama byl led, v Helsinkách mínus 16 a v daleké Pattaye či Manile plus 24. Rozdíl 40 stupňů Celsia…

Taktická rozehrávka, při které se minutu čeká na to, až tým posune míček na útočnou polovinu? Kdeže. Absolutní tempo po celých 70 minut! Asie prostě chce hrát florbal, který baví lidi. A dnes má i skvělé hráče, kteří by se neztratili ani v české superlize.

Melvin Alm Mendoza. Foto: Anssi Koskinen

Melvin Alm Mendoza. Foto: Anssi Koskinen

Thajské vedení 3:0 otáčí Melvin Alm Mendoza, syn uznávaného trenéra Noela Alma Johanssona, který slavil i titul ve švédské ženské SSL s týmem KAIS Mora. Pak se ke slovu dostává ranař Pawat Thaidit, který vyrůstal v Malmö, ale následně si bere svůj čas pro šou mladíček jménem Kim Varga Franz, asi nejlepší asijský florbalista současnosti. Fantastické akce i góly mladíka ze třetiligové rezervy Falunu dávají vědět, že po syrských patronech Ciya Hajovi, Omaru Aldeebovi či Kevinu Haglundovi se brzy chystá do SSL další asijská akvizice.

Kim Varga. Foto: Anssi Koskinen

Kim Varga. Foto: Anssi Koskinen

„Mým dalším florbalovým cílem je, zahrát si nejvyšší ligu ve Švédsku a být nejlepší v Asii s Filipínami,“ vypráví šlachovitý a zatraceně rychlý devatenáctiletý sportovec. „Na Filipínách jsem byl naposledy, když mi bylo asi 13. Pak jsem začal tvrdě pracovat na své florbalové kariéře, od té doby jsem tam nebyl,“ přiznává.

Jenže ani Vargovy góly zápas nerozhodují. Utkání, které řídí ostřílení Švédi Hakan Söderman a Glenn Boström míří s výsledkem 8:8 do prodloužení a nájezdů, ve kterém nakonec slaví thajská družina.

Glenn Boström a Christian Schoultze Castrillo. Foto: Anssi Koskinen

Glenn Boström a Christian Schoultze Castrillo. Foto: Anssi Koskinen

„Jsem tak hrdý! Víte, jako tým jsme se dali dohromady asi před třemi lety, před šampionátem v Česku, ale je fakt, že před tímhle šampionátem jsme trénovali až tady – dva dny předtím, než to začalo,“ chrlí ze sebe první dojmy Pawat Thaidit. Sám v zápase nastřílel hattrick, ale thajská družina není jen o něm a třeba Alexandru Rinefalkovi, který před pár lety válel v SSL za Örebro v lajně se Simonem Palménem. „Ano, máme devět lidí ze Švédska a dva z Finska, ale zbytek kluků přiletělo z Thajska,“ dodal Thaidit.

Takhle pálí Pawat Thaidit. Foto: Anssi Koskinen

Takhle pálí Pawat Thaidit. Foto: Anssi Koskinen

Noel Alm Johansson, kouč filipínského výběru byl sice zklamaný, ale i on tuší, že jeho tým má perspektivu: „Kluci ze sebe vydali to nejlepší. Potkali jsme se jeden víkend před mistrovstvím. Tým je složen hodně z mladých hráčů, v naší první lajně máme devatenáctileté, dvacetileté hráče, mají před sebou velkou budoucnost. Ale třeba Ryan Hallden Cater, to už je veterán a pro něj to byl tohle byl poslední zápas. Jsem hrdý na naši cestu,“ konstatoval a jedním dechem dodal, že další díl seriálu napíše jeho tým docela brzy: „Myslím, že na téhle scéně filipínský tým ještě uvidíte. Doufám na viděnou ve Švýcarsku příští rok.“

Melvin Alm Mendoza a jeho otec Noel Alm Johansson. Foto: Innebandymagazinet

Melvin Alm Mendoza a jeho otec Noel Alm Johansson. Foto: Innebandymagazinet

Asie florbalovému světu ukázala, že má pro florbal srdce, vášeň i předpoklady. „Dnes to bylo to fifty fifty a vyhrál asi šťastnější, ale bylo na tom krásné to, že to vůbec nebyl žádný přátelák, ale zápas ostrý jako břitva. Takové potřebujeme, abychom rostli. V Asii je stále víc a víc hráčů a já doufám, že v příštím zápase budeme mít zase větší šance proti týmům z Evropy. Těším se na to, jak se to v dalších letech bude vyvíjet,“ predikuje Pawat Thaidit.


Autor: Tomáš RambousekKOMENTÁŘE

  • Petr 2 napsal:

    Za Thajce polovina hráčů týmu ze Skandinávie, u Filipínců kromě tří narozených na samotných Filipínách, ale hrajících ve Švédsku, je zbytek narozen ve Švédsku a také tam hraje, včetně celého realizačního štábu. Vše dostupné ze soupisek na IFF.
    Nevím, jestli se dá hovořit o Asii, u Thajců alespoň z poloviny, u Filipínců ani náhodou. I ti fanoušci jsou určitě ze Severu. Čistou Asii pro mne představuje jen Singapur.
    Američané jsou na tom obdobně. Ale upřímně, nemám nic proti.

Napsat komentář

*