Druhý díl názorové rubriky přímo z dějiště světového šampionátu ve Švýcarsku s názvem Zürcher Zeitungen. Foto: Martin Flousek, Michael Peter/IFF, Markus Aeschimann, Michael Peter/IFF. Druhý díl názorové rubriky přímo z dějiště světového šampionátu ve Švýcarsku s názvem Zürcher Zeitungen. Foto: Martin Flousek, Michael Peter/IFF, Markus Aeschimann, Michael Peter/IFF.
13. 11. 2022 Mistrovství světa (2) KOMENTÁŘŮ

Zürcher Zeitungen #2: Pohádka o králi Robinovi, který rozložil Finsko a znemožnil švýcarské publikum

 PŘÍMO Z CURYCHU: Safraaaaaa, to jsou ale nervy ze železa! V zápase se vám individuálně dvakrát nedaří, celé semifinále na vás bučí po strop plná Swiss Life Arena a vy jdete na nájezd, který když nedáte, tak se vaše země poprvé v historii nedostane do finále. No a? … jako kdyby si řekl urostlý švédský veterán, obránce Robin Nilsberth. Rozběhl se, brankáře Torisevu znemožnil precizně provedeným zorro trikem a na závěr ještě před pár okamžiky bučící diváky zpražil extrémně přísným pohledem, žádných gest nebylo třeba. A nádherný příběh byl na světě.

Když do youtubu zadáte jméno Robin Nilsberth, vyjede vám nespočet videí se sítětrhajícími střelami 193 centimetrů vysokého čahounu. Tahem, golfem, příklepem, bylo mu to jedno. Ukázková střela jako když kopne kůň. Navíc přičtěte dominantní fyzickou hru, díky níž si na mezinárodním poli vysloužil nálepku jednoho z nejděsivějších obránců. Tak přesně takovýchto fundamentálních prvků ve hře plejera, kterého do velkého světa florbalu uvedlo Granlo BK, ubývá. Zkrátka ani současný hráč švýcarského Zug United čas zastavit zcela nedokáže.

K tomu na curyšském šampionátu připočtěte fakt, že tenhle robustní bek je velkým trnem v oku pro domácí švýcarské publikum už od roku 2018, kdy nevybíravě sestřelil Manuela Maurera. Tehdy se zrodila dlouhotrvající nenávist. Švýcarští fanoušci, kteří dorazili už na první semifinále mezi Finskem a Švédskem si dali tu péči, že při každém kontaktu Nilsbertha s balónkem švédského ranaře deptali intenzivním bučením – černovlasá hora kazila, rozhodně to nebyl jeho zápas.

Semifinále došlo do nájezdů. Pátá série, jede Švédsko. Když exekutor ve žlutém dresu nedá, poprvé v historii se výběr Tre Kronor nedostane do finále. Od švédské střídačky míří na střed nepřítel domácího publika číslo 1. Ten chlap se zbláznil, zašumí novinářskou tribunou. Sportovní sebevražda  v přímém přenosu. Nilsberth o patnáct metrů dál naznačí, pustí si míček do jedné ruky a znemožní Lassiho Torisevu, který praská vzteky a marně u rozhodčích reklamuje neregulérnost nájezdu.

Trojnásobný mistr světa prokázal mimořádně až ojediněle pevné nervy, málokdo by v takové fázi zápasu sáhl po tomto řešení. V pozápasovém rozhovoru pro švédský Expressen ještě přizná, „že by litoval celý život, kdyby nájezd takto neprovedl.“ Defenzivní veterán navíc ukázal velkou morální integritu i tím, že se bezprostředně po úspěšné exekuci neuchýlil k nějakému agresivnímu gestu směrem ke švýcarským divákům. Ne, pronikavý pohled měl mnohem výraznější efekt. V další ze sérií proměnil svůj nájezd i čarostřelec Alexander Galante Carlström, a poslal tak Švédsko do finále i počtrnácté v řadě – v něm se skandinávci utkají s českým výběrem. Napíše Nilsberth další kapitolu svého curyšského příběhu?

Robin Nilsberth poslal Švédsko v nájezdech do finále mistrovství světa. Foto: Fabrice Duc

Robin Nilsberth poslal Švédsko v nájezdech do finále mistrovství světa. Foto: Fabrice Duc


Autor: Jakub ŠvejkovskýKOMENTÁŘE

  • Jerec napsal:

    Z toho nájezdu jsem s prominutím uchcával, pro mě to je jeden z nejsilnějších sportovních momentů ever.
    I proto, že Finsko mě svým zdržovacím florbalem totálně irituje, zatímco Švédům naopak fandím.

  • Schejby napsal:

    Tohle je nejmrazivější a nejemočnější moment celé historie MS ve florbale. Za celý život jsem neviděl silnější a takhle vypjatou situaci. Tohle je doslova reklama na florbal a neměla by nikomu uniknout! Stále mi z toho jde mráz po zádech i teď s odstupem času.

Napsat komentář

*