Pavel Brus napíše novou florbalovou kapitolu. Foto: Pavel Netolička, Florbal Vítkovice
30. 12. 2022 Superliga (4) KOMENTÁŘŮ

KOMENTÁŘ: Čas ikony se naplnil. Brusovi ani Vítkovicím takový konec neublíží

 Konec Pavla Bruse na lavičce superligových Vítkovic vyvolal opravdu hodně emocí. Brus je klubovou ikonou, která na lavičce skončila po šesti letech. Přinášíme komentář Florbal.cz k situaci na Dubině. 

„Pavel Brus již není trenérem superligových Vítkovic!

Zpráva, která se v úterý před osmou hodinou večerní rozletěla do světa mnohé překvapila, zatím to vypadá, že v menšině jsou názory, že se jedná o poměrně očekávaný krok, který má své opodstatnění, a to i poté, kdy Vítkovice porazily Bohemians 10:3 a ve čtvrtek ráno oznámily, že tým povede další ikona: Daniel Folta.  

Dá se říci, že Vítkovice rozhodly bez sentimentu, s cílem zachránit probíhající sezónu. V konečném důsledku ale přesně taková forma rozchodu neublíží oběma stranám: jak Pavlu Brusovi, tak samotnému klubu.

Důležitou roli sehrálo to, že vedení Vítkovic se rozhodlo nepodlehnout jednak určitému sentimentu, a vzepřelo se i určité tezi, která je viditelná při reakcích na Brusův konec: že klubová ikona má své místo garantované a je neodvolatelná, že se to „prostě nedělá.“

Na jednu stranu je možné připustit, že rozchod přichází poměrně brzo. Vítkovice byly na čtvrtém místě  tabulky Livesport Superligy, stále jsou v souboji o druhou příčku po základní části, jízdu Tatranu za Prezidentským pohárem už případně zastaví pouze zásah vyšší moci.

Na druhou stranu ale poslední zápasy odhalily, že metody Pavla Bruse přestaly ve Vítkovicích fungovat.

Je to poměrně přirozený jev, který je po šesti letech za kormidlem týmu pochopitelný. Nikoliv nadarmo se David Bouša vyjádřil, že zdravá trenérská doba u jednoho týmu jsou tři roky. Podobná vyjádření najdete také u osob, pohybujících se například ve fotbalovém prostředí.

Vítkovice se sice na první pohled zachovaly podobně jako kdysi Leicester, který odvolal italského stratéga Claudia Ranieriho necelých deset měsíců poté, co tým dovedl k neuvěřitelnému titulu v anglické Premier League, ale také zde lze nakonec konstatovat, že okysličení v podobě nového trenéra Brendana Rodgerse zafungovalo.

Na Dubině se očividně před Štědrým dnem rozblikalo pomyslné červené světlo, které můžeme vidět ve florbalových televizních přenosech. Vedení klubu předešlo větší krizi a rozhodlo se situaci řešit možná radikálně, avšak nakonec možná nejlépe pro obě strany.

Elementárním cílem je totiž zachránit tuto sezónu, což se rovná minimálně postupu do Superfinále. Vítkovice ale nyní byly v pozici, kdy prohrávaly se Spartou, prohrály s Boleslaví a navíc čelily rozjetým Bohemians.

Reálně hrozilo, že by se například nemusely podívat ani do semifinále. A to by na Dubině létaly hromy a blesky, tomu můžete věřit.

Samozřejmě, nikdo nemůže zaručit, že trenérská dvojice Daniel Folta – Tomáš Martiník uspěje. Ale Vítkovice i soudě dle zápasu s Bohemians vykročily tou správnou nohou.

Pavel Brus je nezpochybnitelně velmi kvalitním trenérem, který navíc má kontakty a je jazykově vybavený, lze si jej tak poměrně dobře představit na pozici ve Švýcarsku nebo Finsku, navíc z jeho dovedností bude stále těžit Český florbal, kde zůstává asistentem hlavního trenéra mužské reprezentace Jaroslava Berky.

Rozchod navíc probíhá s obrovským respektem i ze strany Vítkovic, které by rovněž stály o Brusovy služby, byť na jiné pozici.

Je jen na Pavlu Brusovi, jak se rozhodne.

Odchází ale se vztyčenou hlavou.“


Autor: redakceKOMENTÁŘE

 • Prerov napsal:

  kdyby Pavlik tolik nekopiroval vse mozne, tak by byl i sympaticky trener. Jinak podle me nic moc trener: dulezita byla vzdy hra s mickem bez rizika (vlastne bezpecna obrana) a snaha zakoncit pres hrace soupere (individualni kvalita hracu). Nejaky jeho rukopis jsem nikdy nevidel. Proste mel jen vzdy super hracsky material a hezkou kosili nebo vesticku.

 • Fanda napsal:

  Tak takhle prázdný článek jsem v životě nečetl. Nedivím se, že se nikdo ani nepodepsal

  • ADALBERT napsal:

   Nepodepsaný článek, který má v nadpisu “komentář”, je na úrovni nás diskutujících. Fakt odpad bez toho podpisu. Čí je to komentář? Na koho můžu anonymně reagovat?

 • vojtas napsal:

  stylistika hardcore psycho, pravopis taky, logiku argumentace ani nechci soudit:

  „… že se jedná o poměrně očekávaný krok, který má své opodstatnění, a to i poté, kdy Vítkovice porazily Bohemians 10:3…“ – lol, asi to má opodstatnění, když bez Bruse naložili (aka odporovací vztah mezi větama).

  „Dá se říci, že Vítkovice rozhodly bez sentimentu (…). Důležitou roli sehrálo to, že vedení Vítkovic se rozhodlo nepodlehnout jednak určitému sentimentu atd.“ (tak to tipujete, nebo zásadní argument?)

  atd. jaj!

  já to tu mám rád, ale sorry, z týhle snahy působit dojmem hloubavý analýzy bolí oči aj šecko ostatní. btw o mužských zahraničních ligách nemá kdo psát, nebo se o nich píše někde jinde na webu, který mi doposud unikal?

Napsat komentář

*