Filip Langer pózuje s dresem Storvrety. Foto: osobní archiv Filipa Langera Filip Langer pózuje s dresem Storvrety. Foto: osobní archiv Filipa Langera
11. 4. 2023 Švédsko (13) KOMENTÁŘŮ

Kivilehto mě lákal do Classic, přiznal Langer. Čím ho přesvědčila Storvreta?

 Jeden z nejtalentovanějších českých florbalistů Filip Langer mění angažmá. Po dvou letech v barvách Kalmarsundu bude oblékat dres Storvrety, tedy druhého nejúspěšnějšího týmu historie švédské SSL. Smlouvu podepsal na dvě sezony.

Ještě než oznámil novinku, objevilo se na instagramu českého florbalového reprezentanta video, na kterém na jeho ruku přestává orel. Právě dravého ptáka má tým z Uppsaly ve znaku. Filip Langer nejde do neznámého prostředí, ve Storvretě už se před dvěma lety připravoval, ale nakonec dal přednost Kalmarsundu. Tentokrát už si klub českého florbalistu utéct nikam nenechal.

„Chvíli jsem uvažoval nad návratem do Česka, poté přišli do hry Finové a nakonec Storvreta. Byl jsem se podívat i ve Finsku a bylo to skutečně dobré, těžké rozhodování,” vyprávěl Filip Langer v rozhovoru pro Livesport Zprávy a Florbal.cz. Setrvání v Kalmarsundu, se ketrým loni došel až do boje o zlato, v úvahu nepřicházelo. “K nějaké nabídce jsme se vlastně nedostali. Vždy, když řeším nové podmínky, tak se ptám na vizi, jak chtějí pracovat, jak zapojit mladé hráče a tak dále. A to nyní v Kalmaru chybí. Bez cíle nemáš kam jít…” říká Filip Langer.

Klíčovým faktorem rozhodování, kam nasměrovat další kariéru, se nakonec stala persona trenéra týmu. Tím je Mika Kohonen, nejslavnější florbalista historie. “Varianty jsem řešil právě s Mikou a ten mi říkal, že Classic i Storvreta, to všechno je fajn, ale že jsem zatím nezkusil pravý švédský florbal. Dělal si trochu srandu, že už před dvěma lety mě varoval, že Kalmarsund není úplně to ideální prostředí. Ale že si to vyzkouším a uvidím,” říká Langer.

Kohonen byl pro českého florbalistu odjakživa vzorem. Od mala oblékal číslo 29, se kterým hrál čtyřnásobný finský mistr světa. Teď je ale připraven obléknout devítku. „Ten dres nikdo neměl, tak jsem tušil, že se něco připravuje, až Mika skončí. Nebyl ale vyvěšený, tak jsme si jen zavolali, jak to cítí. Nejdřív mi říkal, že je to záležitost klubu. Ale vím, že to tak není. Nakonec mi přiznal, že jediní, komu by rád chtěl dát své číslo, jsou jeho synové. Řekl jsem, že to respektuju. Ale musel jsem to zkusit,“ vysvětluje Filip Langer.

Filip Langer v novém dresu. Foto: osobní archiv Filipa Langera

Filip Langer v novém dresu. Foto: osobní archiv Filipa Langera

Ač nakonec zvolil přestup do Storvrety, potěšila odchovance střešovického florbalu i nabídka od finského týmu SC Classic. „Volalo mi číslo z Finska, myslel jsem si, že je to Joonas Naava z národního týmu, nebo možná Petri Kettunen, který nás vedl dříve v reprezentaci. Ale byl to manažer a bývalý hráč národního týmu Juha Kivilehto a říkal mi, že ví, že to řeší pozdě, ale že by o mě měli zájem,” vypráví florbalový univerzál. “Nechtěl jsem to s ním zrovna řešit, byl jsem na hale před zápasem, ale druhý den jsme si zavolali a domluvili jsme se, že se tam podívám. Vizi mi představili a všechno bylo super. Opravdu jsme to zvažovali a řešili jsme to i doma, tam se to ale moc nelíbilo,” usmívá se.

Nabídka od klubu z Tampere se pak ale stala i dobrým vyjednávacím argumentem: “Storvreta o tom zájmu z Finska věděla. A bylo zřejmé, že se opravdu snažili, a to nejen z hlediska financí, ale i věcí okolo, připravit co nejlepší podmínky. Sami nakonec připustili, že nechtějí opakovat situaci, která se stala před dvěma lety.”

Storvreta letos stále usiluje o mistrovský titul, po sezoně ale v jejím týmu skončí nejvýraznější osobnost, nejproduktivnější hráč Albin Sjögren. Realizační tým také pracuje na omlazení kádru. Vedle přestupu Filipa Langera je potvrzen i příchod talentovaného forvarda Gabriela Kohonena, syna legendárního Miky, který na mladé talenty bude dohlížet jako trenér.

“Mika je pro mě základní kámen, myslím si, že to je devíza, kterou mi nikdo nemůže dát. Může to být velký moment v kariéře. Také je mi hodně blízká jeho vize. On se s hráči nemaže, nějaké výmluvy neexistují, to mám rád. Je to ale také super chlap a člověk. Chtějí mi dát roli prvního centra, což musím potvrdit. Ale číslování neřeším, první dvě lajny budou super a věřím tomu, že to bude jízda,” těší se Langer do týmu, který se aktuálně pyšní nejlepší defenzivou celé SSL.

Filip Langer na tiskové konferenci, na které oznámil, že bude v příští sezoně hrát za Storvretu. Foto: osobní archiv Filipa Langera

Filip Langer na tiskové konferenci, na které oznámil, že bude v příští sezoně hrát za Storvretu. Foto: osobní archiv Filipa Langera


Autor: Tomáš Rambousek / Michal DannhoferKOMENTÁŘE

 • flrbl napsal:

  Super, je vidět, že má osobnost a sílu si trochu „diktovat“ podmínky. Neděláte to tak jak bych chtěl, čemu věřím, že je ta cesta, tak sorry, ale jdu jinam. Ozvou se nejlepší kluby světa a z těch si vyberu. Opravdu hvězda a už je čas aby vévodil i v reprezentaci nejen přístupem ale i na hřišti. Fandim

 • znalec napsal:

  V Kalmarsundu z nej uz asi nejsou tak nadseni, kazdy ma svuj strop a nikod neroste az do nebe. Preji mu i nadale hodne stesti, ale opet se potvdilo, ze florbal je velmi specificke prostredi a taky trh s hraci. Je tady skupina hracu jako Cepek, Sladky nebo ted Langer (kteri si jdou tvrde za svym) a naopak skupina hracu jako treba Hubálek nebo drive Kotlas apod., kteri maji jine zivotni priority a prestoze jsou florbalove i fyzicky na super urovni, staci jim hrat florbal doma a radeji i vice….

 • Tomáš napsal:

  Langer určitě patří k nejlepším hráčům ČR, určitě je vzorem pro všechny mladé florbalisty svým přístupem, ale za mě to PR už je moc. Němeček nebo Beneš jsou minimálně srovnatelní hráči, ne-li lepší a nemyslím si, že svůj přestup budou oznamovat tiskovou konferencí a orlem na ruce (v případě Němečka).
  Trochu mě překvapuje to „hanění“ bývalého klubu, to si myslím mohl odpustit, i když to tak třeba je. (to se mu musí Forman těšit do tak „strašného“ klubu…)
  Každopádně mu držím palce, ať se mu v novém klubu daří, a hlavně ať je zde spokojený a drží mu zdraví.

 • ADALBERT napsal:

  Sjogren končí ve storvretě? ví se kam jde? asi mi to nějak uniklo. Jinak doufám, že se k Langerovi přidá ještě Němeček ve storvretě. To by bylo moc zajímavý 🙂

 • trener napsal:

  je sice pěkné, že se věnujete langerovi, nic proti tomu nemám, ale je s podivem jak málo se píše o letošních superfinalistech…vrcholná florbalová událost a vyjdou dva články o langerovi jako by u nás nebylo dost hráčů, kteří by si zasloužili pozornost…z toho pohledu je mi storveta, classic, kohonen, langer úplně šumák

  • Karel napsal:

   Souhlas. Rád bych si třeba přečetl o přípravě na sf, o plánech klubů a i o nějaké vizi po sf. Langer a storvreta fajn ale ten humbuk kolem toho trošku mimo 😀 Nejsme tady ve fotbale kde se jedna o statisících týdně..

   • Petr 2 napsal:

    Je tu podcast, ten se věnuje semifinále i superfinále. Na to, aby se vedení klubů nechávala zpovídat před vrcholem sezóny, nemají čas. Navíc se všechny případné odchody a příchody a plány stejně řeší až po finále, takže by se k tomu stejně nikdo v tuto chvíli nevyjádřil, natož kvalifikovaně.

    Buďme rádi, že tu články jsou, pořád lepší, než aby nebyly. To kverulanství není na místě.

    • Hudino napsal:

     Příchody jsou podepsané a odchody už jsou cca v 80% podepsané hráči nebo to vedení už vi.

     • Petr 2 napsal:

      To je určitě pravda, kádry si kluby řeší hned ve chvíli, kdy pro ně fakticky skončí sezóna. Nepamatuji si ale, že by bylo zvykem, že někdo s něčím oficiálně vyleze těsně před vrcholem sezóny.

 • Jerec napsal:

  Langer letos bodově dost slabota, jen 29 (vloni 43), Sjögren měl 76, takhle ho bude nahrazovat celkem složitě. 🙂 Podle mě je to spíš univerzál, který umí všechno hodně dobře, ale nic skvěle. A že bych zrovna věřil tomu, že bude ročně dělat 50+ bodů, to úplně ne.
  Každopádně mu fandím, pokud si vybuduje pozici v jednom z top týmů světa, bude to obrovský úspěch.

Napsat komentář

*