Ženy BLACK ANGELS jsou blízko postupu do Extraligy žen. Foto: Black Angels Ženy BLACK ANGELS jsou blízko postupu do Extraligy žen. Foto: Black Angels
12. 5. 2023 Extraliga žen (14) KOMENTÁŘŮ

Kdo nahradí Jičín se Startem? Panthers zřejmě nikoliv, blízko jsou BLACK ANGELS. Cílem je mít 12 týmů

 V minulých dnech deklarovaly celky Jičína a Startu98, že se do následujícího ročníku Extraligy žen nepřihlásí. Nyní bude soutěž standardním postupem dle řádu doplněna do počtu dvanácti účastníků. S pomocí ředitele soutěží Českého florbalu Zdeňka Mlčouška a za výkladu Soutěžního řádu Českého florbalu Florbal.cz zmapoval, co se nyní bude dít.

Na otázku, zda se bude pokračovat v soutěži se dvanácti týmy má Zdeněk Mlčoušek jasnou odpověď. „Systém soutěže byl schválen na jednání VV. Řídící orgán soutěže je tímto rozhodnutím vázán a nyní podnikne veškeré kroky dané soutěžním řádem, aby se hrálo schváleným systémem,“ deklaruje tak, že cílem bude, aby soutěž hrálo dvanáct týmů.

V tom případě musí přijít na řadu doplnění soutěže, které se realizuje podle příslušného článku Soutěžního řádu. Konkrétně se jedná o článek 3.3. s názvem „Zařazení družstev do soutěží“. Příslušné body, týkající se doplňování soutěží, zní takto:

-

Na Start98 se vztahuje ustanovení 3.3. písm. g), protože pražský tým už deklaroval, že se přihlásí do 1. ligy. Jičín naopak svou budoucnost ještě zvažuje, což Florbal.cz ověřil u prezidenta oddílu Martina Petrgála.

Jaké je tedy pořadí, ve kterém budou týmy oslovovány? Jako první přijde na řadu neúspěšný účastník baráže – Panthers Praha – ovšem v zákulisí se již v průběhu baráže objevovaly zprávy, že Panthers případně Extraligu žen rovněž nepřihlásí, tudíž je otázkou, jak a jestli se situace změnila.

„Je to pro nás velmi složitá situace, kterou aktuálně řešíme a v pátek budeme mít klubovou poradu. Spíše se kloníme k tomu, že se nepřihlásíme, kvůli situaci v mládežnických kategoriích, ale definitivní rozhodnutí ještě nepadlo,“ potvrdil Florbal.cz předseda oddílu Jan Tůma.

Dále je třeba aktuálně rozlišit situaci na hledání náhrady za Start98 a za Jičín. Start98, jak již bylo řečeno, deklaroval, že se přihlásí do 1. ligy žen, což znamená, že dále budou osloveny týmy BLACK ANGELS, Prague Tigers, Královské Vinohrady, Znojmo, Plzeň, Havířov, Dobruška, Chomutov, Aligators, Kutná Hora a tak dále

Jičín svou situaci ještě finálně řeší, proto je třeba se zabývat také bodovými průměry a dalšími pomocnými kritérii a sestavit pořadí pro oslovení. Současně je třeba mít na paměti, že do Extraligy žen postoupily dva východní týmy, proto je pořadí oslovení následující

1. Panthers Praha – poraženi v baráži EŽ
2. BLACK ANGELS – vyřazeni v SF + 1. místo po ZČ
3. Prague Tigers – vyřazeni v SF + 2. místo po ZČ
4. Vinohrady – vyřazeni v ČF + 3. místo po ZČ
5. Znojmo – vyřazeni v ČF + 4. místo po ZČ se ziskem 55 bodů z 24 utkání
6. Plzeň – vyřazeni v ČF + 4. místo po ZČ se ziskem 54 bodů z 24 utkání
7. Havířov – vyřazeni v ČF + 6. místo po ZČ
8. Dobruška – vyřazeni v OF + 3. místo po ZČ
9. Chomutov – vyřazeni v OF + 5. místo po ZČ se ziskem 52 bodů z 24 utkání
10. Aligators – vyřazeni v OF + 5. místo po ZČ se ziskem 40 bodů z 24 utkání
11. Kutná Hora – vyřazeni v OF + 6. místo po ZČ
a dále, dle konečného pořadí v soutěži
25. Florbalová akademie MB – sestup z EŽ

Je tedy očividné, že oba dnes aktuálně bývalí účastníci Extraligy žen jsou na opačných pólech.
„Panthers jako poražení v baráží budou osloveni pro doplnění soutěže jako první. Boleslav jako sestupující v play-down může být oslovena pro doplnění až po odmítnutí dodatečného postupu ze strany všech. kteří mají na doplnění právo – viz ustanovení SŘ článek 3.3. písm. j),“ vysvětluje Zdeněk Mlčoušek.

Logicky se nabízí také otázka o postoupení účasti v Extralize žen. „Oddíly nemohou promlouvat do toho, kdo je nahradí, pokud se do soutěže nepřihlásí. Na druhou stranu legislativní předpisy umožňují postoupení účasti v některé z nejvyšších celostátních soutěží, čehož například v loňské sezóně využil oddíl Rožnova, který postoupil účast v 1. lize mužů. Jde o článek 11 Organizační směrnice pro činnost členských oddílů, který se postupování soutěží věnuje“ vysvětluje Zdeněk Mlčoušek.


Autor: Michal DannhoferKOMENTÁŘE

 • Komik napsal:

  A co oslovit rovnou regiony, třeba Bílovec nebo Týn nad Vltavou? A pojďme to i rozšířit.

 • Luky napsal:

  Takže když by se např. Start přihlásil do Extraligy a pak by své místo „postoupil“, tak může komukoliv a nemusí dodržet to pořadí?

 • Fakt nasranej napsal:

  Nenapadlo vás, že je čas něco s tím udělat? Ten váš VV to vede pěkně do kopru 🙁

 • Don Bidon napsal:

  Jednoduše. Dokud se nebudou hledat a řešit příčiny tohoto stavu, nic se nezmění. Zúžíme to na 10 a za dva tři roky se nám přihlásí 8. Co dál? Budeme dál zužovat? Nezeptáme se raději, proč tu soutěž skoro nikdo nechce hrát? Nebuďme slepí. Že jsme teď -2 týmy neznamená, že podobné myšlenky nemají další.

  • Mikes napsal:

   Příčina jsou přehnané požadavky ČF a tím pádem finanční náročnost, kterou je v době krize čím dál těžší splnit.

   • Don Bidon napsal:

    Prvních 5 slov stačí 🙂 Marketingové požadavky na soutěž s návštěvností do 100 diváků, která nemá vlastního partnera jsou úplně mimo. Kdybychom začali dříve řešit základnu a neochotu elitních klubů věnovat se VLASTNÍ mládeži, bylo by dnes lépe.

 • PJ napsal:

  To bude bžunda, až bude Mlčoušek žadonit ve Znojmě, aby to teda vzali. Nakonec je klidně možné, že dojde i na tu nešťastnou Bolku. (Mimochodem, aby byla v pořadí až za posledními týmy 1. ligy, mi přijde… nerozumné.)

 • rob napsal:

  a je tak velký problém upravit los pro třeba 10 týmů a po základní části to rozdělit třeba na lepších 5 a slabších 5 a paly off udělá jen pro první 4 celky? Zápasově to vyjde přibližně stejně, akorát zápasy tedy budou těžší.

 • Bosskoss napsal:

  Z.M. je skvělý sociální inženýr, von to nějak vymyslí. Vymyslel předpis, který mu VV schválil a přes to nejede vlak. Přece nemůže být mínus dva kluby. Jde o všechno, jenom ne o peníze za startovného, o to jde až na 1. místě. Už se moc těšíme, až bude hrát superligu můžu 12 týmů z Prahy a 2 Ostravy, pak se začne opět rozšiřovat. Třeba na 60 týmů jako u juniorů…

  • ADALBERT napsal:

   Ta superliga s kvalifikací jako u juniorů by byla boží! Tolik „vrcholů“ v roce…kvalifikace do superligy, pohár mistrů, pohár, superfinále. Ještě bych pak udělal nějaký superpohár mezi vítězem poháru a vítězem superfinále – mohlo by se to jmenovat super-superfinále-superpoháru a kvůli osvětě by se hrálo v Singapůru.

 • Nasraney napsal:

  Je to šílené. Vemte si, že extraliga je mínus 4 týmy. Jisté doplnění jsou zatím Židenice, o Třinci informace nemám. Ale řekněme, že to nepřihlásí. Které další týmy splní kritéria ČF? BA jo, SKV asi jo… a kdo dál? Panthers na to nemají tým, Prague Tigers nechtějí extraligu, Znojmo nemá bez Wilmanové tým… takže se přihlásí Sparta z hlubin tabulky, jen proto, že splňují licenční kritéria..? 🙂 s takovou to jde do prdele úplně, hlavně ať si zahrajou ostravské derby a tatran s chodovem, zbytek ať platí.

  • Fanda napsal:

   Současný systém nevyhovuje vůbec nikomu, ani Vítkovicím s Chodovem, ani týmům ze spodní části tabulky. Neúnosné požadavky ze strany ČF a jejich absurdní systém „systematicky“ ničí ženskou extraligu a ČF se na to dívá a nic nedělá…

 • Kritik napsal:

  Jak jsem již psal v jiném vlákně, 8 týmů , max.10 nebo radikalnější řez a udělat z extraligy vysokoškolský sport. Baby by nechlastaly jen učení a sport.
  Všichni jen brečí jak je málo težkých zápasů a když je šance ořezat o 4 mužstva nebo alespon o 2 tak budeme shánět tým z Horní Dolní, masakr nic jiného se na to nedá psát

 • ff napsal:

  Třinec taky definitivně nevzal extraligu kvůli neudělení výjimky, takže jsem zvědav, kdo ji bude hrát.

Napsat komentář

*