Matěj Havlas řádil v utkání proti Lotyšsku. Foto: Český florbal Matěj Havlas řádil v utkání proti Lotyšsku. Foto: Český florbal
10. 11. 2023 Reprezentace - Muži (9) KOMENTÁŘŮ

Fantazie! Češi ustáli drtivý nástup soupeře a Švédsku nasázeli dvanáct branek, což je historický rekord

Wow! Pátek 10. listopadu 2023 se jistě zapíše velkým písmem do historie českého národního týmu mužů. Ten totiž dokázal ustát drtivý nástup domácích Švédů do utkání a nakonec v Malmö zvítězil nevídaným poměrem 12:8! Důležitou roli měli Filipové Langer s Formanem, prosadil se také Patrik Suchánek a v bráně zářil Lukáš Bauer. Švédové navíc dostali na mezinárodní scéně vůbec poprvé dvojciferný počet branek

Na rovinu, v prvních minutách to nevypadalo s českým týmem nejlépe: domácí florbalisté hráli velmi dobře a byli jednoznačně lepším týmem. Dostali se také do vedení 2:0, ovšem jak se později ukázalo, bylo to pro ně málo, přičemž klíčovou roli měl Lukáš Bauer, který pokrýval také nebezpečné crossové přihrávky domácích, tolik úspěšné v jiných duelech.

Na 2:2 totiž srovnali Hemerka se Suchánkem, ještě v první třetině se pak dvakrát prosadil Ulriksson, jeho branky orámovala trefa Formana v přesilové hře. Češi poprvé zjistili, že se Švédskem mohou hrát vyrovnaně.

Do druhé třetiny vstoupili Češi lépe, v první minutě této části bylo vyrovnáno a zásluhou Langera Češi ve 25. minutě poprvé v zápase vedli. V polovině zápasu srovnal Haglund, poslední slovo ve druhé třetině měl ale jeho spoluhráč s Kalmarsundu Forman, který tentokráte mířil přesně v oslabení.

Ve 45. minutě Švédové naposledy a s notnou dávkou štěstí vyrovnali, poté se ale otevřela opona pro velké české představení: třemi góly v řadě totiž získali fakticky rozhodující náskok, mezi dva góly Sjögrena se dokázal za 12 sekund od prvního zásahu vtěsnat Beneš a poslední dva góly patřily dvojici Matěj Havlas – Jiří Besta. Švédové poslední partii zápasu vůbec nezvládli, bylo vidět, že před domácím publikem jsou hodně nervózní.

Češi tak poprvé v historii nasázeli Švédům 12 gólů, čímž dvojnásobně překročili své dosavadní maximum ze hry, navíc se postarali o historickou porážku svých soupeřů, kteří na mezinárodní scéně nikdy neinkasovali dvojciferný počet branek. Dosavadní jejich maximální porážkou totiž bylo utkání proti Finsku z roku 2010, rovněž v rámci listopadového mezinárodního termínu. Na tehdejším turnaji EuroFloorball Tour v Espoo podlehli domácímu týmu 2:9. Ze současného týmu u porážky byli Rasmus Enström a Johan Samuelsson.

Současně tak muži navázali na juniory, kteří odpoledne porazili Švédsko 7:6.

Švédsko – Česko 8:12
branky: 3. Kevin Haglund, 6. Jesper Sankell, 17. Sakarias Ulriksson, 20. Sakarias Ulriksson, 30. Kevin Haglund, 46. Hampus Ahrén, 53. Albin Sjögren, 54. Albin Sjögren – 8. Adam Hemerka, 15. Patrik Suchánek, 19. Filip Forman, 21. Marek Beneš, 25. Filip Langer, 37. Filip Forman, 47. Matěj Pěnička, 51. Patrik Suchánek, 52. Marek Beneš, 53. Marek Beneš, 56. Matěj Havlas, 56. Jiří Besta; vyloučení: 3:1; využití: 0:2; po třetinách: 4:3, 1:3, 3:6

Česko: Bauer – Hemerka, Němeček, Suchánek, Krbec, Rýpar, Zouzal, Punčochář, Besta – Langer, Havlas, Beneš – Forman, Pěnička, Buršík – Hanák, Majer, Delong – Tokoš

Švédsko: Torell-Hagström (Hedlund) – Enström, Kalentun, Nilsberth, Gustafsson, Nilsson, Nilsen – Samuelsson, Lundmark, Ruud – Ahrén, Sjögren, Ulriksson – Palmqvist, Sankell, Haglund – Kohonen, Holmgren, Malmström