Milan Garčar v IBF Falun (2010). Foto: Dalarna Tidning Milan Garčar v IBF Falun (2010). Foto: Dalarna Tidning
8. 10. 2014 Švédsko (0) KOMENTÁŘŮ

Ralle je pořád stejný, říká Garčar. Byl u toho, když supertým Falunu vznikal

 



Švédský Falun válcuje florbalový svět. Možná si pamatujete na to, když v roce 2010 přijel poprvé do Prahy na Czech Open. Málokdo si všiml Rasmuse Enströma, ze kterého se během pár let stala hvězda. Z gólů se s ním tehdy radoval i český světoběžník Milan Garčar, který v rozhovoru také vzpomíná na dobu, kdy se supertým začal formovat.

Byl u toho, když Falun začal ambiciózně budovat tým, který se během relativně krátké doby stal téměř neporazitelným. Pro Milana Garčara byla sezona 2009/10 v IBF jednou z nejlepších, které odehrál. Odcházel do nejlepší ligy světa, jež Čechy ještě tolik neuznávala. Nakonec ale absolvoval plnou porci 26 zápasů a z pozice obránce dal 8 gólů. I díky této zkušenosti byl jednou z opor reprezentace.

Z Falunu se během krátké doby stali suverénové. Tehdy to nebyl tým, který by patřil k úplné špičce švédské ligy, i když ambice měl. Jaké to tenkrát ve Falunu bylo?
„Ve Falunu to byla super sezona, byl jsem tenkrát hrozně překvapený, jak vlastně velký florbal funguje. Profesionální přístup a zázemí. V té době se začal budovat tým, který dnes předvádí absolutní top. Tehdy byli v kádru 2 mazáci, reprezentanti – Mattias Helgesson a Andreas Johansson, kteří museli ‚skousnout‘ stříbro z MS 2008. Ročník 80 byl ještě kapitán a pak já. Zbytek byli mladí hráči. Někteří jako Skog, Adriansson, Hajo, Asp nebo Björk s větší zodpovědností za výsledky. Další pak nováčci s velkým potenciálem – to byli Enström, Rehn, Carlgren nebo Malström, který dnes hraje v Pixbu. Zpětně mě mrzelo, že jsem v úvodu nekývnul na víceletou smlouvu, protože ten rok byl super. A nejen organizace, ale i prostředí a lidé kolem, to vše mi přirostlo k srdci. Fakt je, že jsem se před podepsáním smlouvy bál o herní vytíženost ve švédské lize a před MS 2010 jsem volil raději jistotu jednoho roku.“

Milan Garčar v IBF Falun (2010). Foto: Dalarna Tidning

Milan Garčar v IBF Falun (2010). Foto: Dalarna Tidning

Dnes se mluví zejména o fenoménovi Rasmusi Enströmovi. Loni ho vyhlásili nejlepším hráčem světa a on opravdu posouvá florbal zase někam dál. Jaký tehdy byl?
„Ralle mi přijde pořád stejný. Byl to podobný typ jako Patrik Malmström. Užíval si hru, ve které byl schopný se výrazně prosazovat. Mimo hřiště byl spíš introvert, ale těžko říct, jak je to teď. To se z těch posledních pár rozhovorů těžko posuzuje. Pamatuju si, jak jsme se poprvé bavili po nějakém domácím zápase s Alexandrem Galante Carlströmem. Vyprávěli mi, jak spolu hráli odmalička a že snad Alex taky přestoupí do Falunu. No a to je přesně ten impuls, co z nich obou udělal absolutní špičku. Ten fakt, že mohou pokračovat v zábavě, kterou začali jako mrňousové ve Västeräs.“

Falun, vítěz Czech Open 2014

Falun, vítěz Czech Open 2014

Jistě se ale změnila nějakým způsobem i hra Falunu. V čem jsou ty největší rozdíly?
„Je lepší složení útoků a hra je logicky víc cílená na přednosti jednotlivců. První lajna IBF je perfektní. Mají technicky skvěle vybavené obránce. Fakt, že se na pozici centra a obránce střídá Emil Johansson a Jonas Adriansson, mluví za vše. Oba hrají bezchybně, což dává vyniknout právě Enströmovi s Galante Carlströmem. A navíc je tam Holmgren. Druhá lajna je silová v obraně a s velmi pohyblivými Skogem a Svahnem. Třetí pětka mladíků hraje totální pres. Je hrozně těžké, aby si proti nim mužstvo v některých pasážích mohlo odpočinout. Navíc teď mají ještě Tera Tiitu, což je taky super hráč.“

Milan Garčar v IBF Falun (2010). Foto: Dalarna Tidning

Milan Garčar v IBF Falun (2010). Foto: Dalarna Tidning

Nyní působíš ve finském Nokianu. Řeší se ve Finsku nějak ten hrozivý finálový debakl Happee – finského šampiona právě s Falunem?
„Nemyslím, že by se to nějak výrazně řešilo. Happee bude v lize zase sebevědomé, takže samozřejmě nějaká sebereflexe a rozbor nastane. Ale předpokládám, že žádné velké haló se z toho dělat nebude. Budou chtít dokázat, že ligu nevyhráli náhodou. Ale abych řekl úplnou pravdu, hlavně se starám o náš klub a je možné, že v zákulisí se to přeci jen bude teď před mistrovstvím světa víc rozebírat.“

Thomas Brottmann a IBF Falun, vítěz Poháru mistrů 2014. Foto: flickr IFF

Thomas Brottmann a IBF Falun, vítěz Poháru mistrů 2014. Foto: flickr IFF

Už tehdy Falun trénoval Thomas Brottmann, který si na krátkou štaci odskočil do Storvrety, ale pak se zase vrátil. Je to on, kdo týmu dal právě tuhle tvář?
„Býval úžasným hráčem a teď je z něj i skvělý a uznávaný trenér. Napadá mě, že v Čechách měl tuhle pozici Petr Ďarmek.“

Falun je teď florbalovým hlavním městem světa. Jak hodně se o florbalu mluvilo před 4 lety?
„IBF je taková florbalová bašta. Má úžasnou fanouškovskou základnu, tým je denně v novinách a v jiných médiích. Tak, jak se u nás mezi lidmi řeší hokej a fotbal, ve Falunu je to bez debat florbal. Pamatuji si, jak se kolegové v práci nebavili skoro o ničem jiném. Až toho bylo fakt hodně!“ 🙂

Rasmus Enström v IBF Falun (2010). Foto: Dalarna Tidning

Rasmus Enström v IBF Falun (2010). Foto: Dalarna Tidning


Autor: Tomáš Rambousek



KOMENTÁŘE

Napsat komentář

*