Třetí ročník mezinárodního turnaje Women Fatpipe Cup nabídl o víkendu v Ostravě rekordní počet 12 účastníků a nejedno překvapení. Tím největším je triumf béčka Vítkovic, které hraje druhou nejvyšší soutěž.
5. 9. 2010 Extraliga žen (0) KOMENTÁŘŮ

Women Fatpipe Cup: Nečekaný primát pro béčko Vítkovic

Po základních skupinách měla jistotu postupu do dalších bojů pouze čtveřice dvou nejlepších z každé skupiny, zbylých osm týmů muselo odehrát v sobotu večer osmifinále.

Zatímco boje ve Sportovní hale Sareza byly jednoznačné a po vítězstvích 15:1 respektive 8:0 postoupilo ELITE potažmo Vítkovice B, posílené o Novakovskou (hraje ve Vítkovicích za oba týmy – pozn. aut.) s Macurovou z A týmu, tak v Dopravní hale byl k vidění v obou případech litý boj. Děkanka porazila vyhecované juniorky FBC Ostrava brankou Horké 1:0, přičemž posledních 10 minut byla permanentně v zámku na vlastní polovině, a Slavičín se postaral o první šok, když otočil z 0:2 na 4:3 33 sekund před koncem a vyřadil Tvrdošín. Vítězové doplnili kvarteto Pruské, Nowy Targ, FBC Ostrava a Židenice.

Čtvrtfinále lze bez nadsázky nazvat „vzpourou podceňovaných“. V prvním duelu porazila Děkanka opět 1:0 brankou Horké po špatném výhozu gólmanky Noweho Targu. Druhý duel byl konečnou pro domácí FBC, které podlehlo ELITE 1:3. Čtvrtfinále mezi Židenicemi a B týmem Vítkovic přineslo nejprve brněnské „zmrtvýchvstání“, když sokolky dokázaly vyrovnat z 2:4 na 4:4 za 18 sekund a poté nájezdový maraton, který rozhodla v 9. sérii pro Vítkovice B Novakovská. Jediný favorit, který neměl s postupem problém, bylo Pruské, to přehrálo Slavičín 4:1.

Stejným výsledkem skončilo i první semifinále, jež nabídlo pikantní duel ELITE s Děkankou. Za zmínku stojí zvlášť první gól, kdy Poláková využila toho, že se jí míček odrazil od nohy sudího Beckeho k holi a otevřela skóre. Po bouřlivé debatě byl gól uznán, zjevně rozhozená Děkanka pak ještě třikrát inkasovala a Horká už jen upravila na 1:4. Druhý boj o finále byl o poznání vyrovnanější, tentokrát to byly Vítkovice B, kdo s Pruským slepenými góly dotáhl výsledek na 4:4 a opět přišly na řadu nájezdy. Dovednostní disciplína slovenskému týmu nesedla, trefila se pouze Hrehušová, naproti tomu vítkovické hráčky uspěly hned čtyřikrát a mohly se radovat z postupu do finále.

Boj o bronz byl po dohodě zkrácen na skupinovou délku zápasu 2×15 minut hrubého času a nabídl vyrovnaný florbal. Rozhodly dvě branky v rozmezí 49 sekund. Nejprve se svou typickou střelou z otočky trefila kapitánka Hrehušová, po chvíli pak nechytatelně skórovala Mešťánková. Pruské si tak k loňskému stříbru může přidat letošní bronz.

Začátek finále trestuhodně zaspalo ELITE a už po půl minutě prohrávalo 0:1, když kombinaci na jeden dotek zakončila krásně Hana Zamastilová. Tatáž hráčka se trefila i na začátku 9. minuty, a to jako by byl signál pro ELITE, které konečně zvedlo hlavu a výsledkem byla tyč Lisové v 11. minutě. Extraligový celek dostal Vítkovice pod tlak, do konce třetiny snížila na 1:2 Poláková. Druhá třetina se nesla v podobném duchu, v 17. minutě vypíchla míček obránkyním Rullová a únik zakončila vyrovnávací brankou.

Právě Michaela Rullová se stala nešťastnou hrdinkou rozhodujícího momentu zápasu. Na začátku 3. části byla vyloučena za blokování hole, nicméně do hry vrátila v době, kdy na světelné tabuli svítily ještě 4 sekundy jejího trestu. Sudí Kozel nejdříve udělil pouze dvouminutový trest, po chvíli došlo k poradě mezi sudími a skončila, dle pravidel, červenou kartu za sabotáž hry.

Pětiminutový trest vyvolal horlivou diskusi. Hráčka sama prý viděla konec trestu, z tribuny se pak zdálo, že se časomíra na chvíli zastavila a poté poskočila. Faktem je, že Rullová žádnou očividnou výhodu nezískala, nebo hru jinak neovlivnila. Převaha jedné ženy v poli se ukázala jako rozhodující, dvakrát se trefila Harabaszová a ani závěrečný nápor ELITE k vyrovnání nevedl.

Výsledky:
Osmifinále:
ELITE – Pardubice 15:1, Slavičín – Tvrdošín 4:3, Vítkovice B – Bohemians 8:0, Děkanka – FBC Ostrava jun. 1:0.

Čtvrtfinále:
Děkanka – Nowy Targ 1:0, ELITE – FBC Ostrava 3:1, Vítkovice B – Židenice 5:4 po sam. nájezdech, Pruské – Slavičín 4:1.