26. 10. 2012 Brankáři (6) KOMENTÁŘŮ

Stabilita brankářů: polohové svaly zajišťují správné držení těla i lepší výkon

 Kolena, záda. Nejnamáhanější partie těla florbalového gólmana, kterým lze ulevit správným tréninkem stability. Ten je nejen součástí poúrazové terapie, ale také důležitou prevencí zranění a prostředek ke zvýšení fyzické výkonnosti. Perfektní souhra posturálních svalů je základem pro kvalitní sportovní výkon a bezbolestný pohyb.

Nejprve je potřeba krátce vysvětlit, co vůbec pojem stabilita znamená. Pohyb těla zajišťuje svalstvo, které můžeme rozdělit na svaly fázické a posturální. Svaly fázické vykonávají aktivní pohyby, pracují dynamicky, zatímco svaly posturální zajišťují polohu těla a jsou tak v neustálém napětí.

Posturální svaly se podílejí na tzv. posturální stabilitě, což je schopnost zajistit takové držení těla, aby nedošlo k nežádoucímu pohybu, nebo dokonce k pádu. Předtím, než dojde k jakémukoliv aktivnímu pohybu, je potřeba zaujmout takovou polohu, aby zamýšlený pohyb nevyvedl tělo z rovnováhy. Tuto polohu je také nezbytné neustále měnit v závislosti na pohybu.

Pro gólmana je náročné udržet poměrně dlouhou dobu základní postoj v brance a přitom neustále sledovat pohyb míčku. A právě pro udržení správného základního postoje je třeba posturálních (tzv. vnitřních) svalů, které tělo zpevní, ale také ho připraví k pohotovosti zareagovat, když bude potřeba. Pokud toto svalstvo funguje špatně, nekoordinovaně, brankář se časem unaví, je nekoncentrovaný a pomalejší. Například kvalitní souhra hlubokého trupového svalstva zajistí rychlejší reakci při výhozu a míček poletí rychleji a dál.

Chtěla bych tady zmínit Hanu Šmerákovou (za svobodna Váňovou), u které jsem sice nikdy neměla možnost stabilitu testovat, ale z jejího herního projevu soudím, že bude na vysoké úrovni. Zdánlivě statický postoj byla schopná bleskově změnit v rychlou a přesnou reakci, o výhozech ani nemluvě.

Vedle kolenních kloubů si brankáři často stěžují na bolesti v zádech, která jsou při pohybu v brance velmi namáhána, a to v celém jejich rozsahu. Často jsou příčinou právě slabé posturální svaly, které pomocí tréninku stability můžeme posilovat a hlavně koordinovat a bolestem tak předcházet.


Autor: Kateřina PtáčníkováKOMENTÁŘE

 • tomas napsal:

  Autorka to napsala moc pekne 🙂 chvalim.. snad tu budou casto clanky 🙂 pro golmany…

 • 111 napsal:

  chybí mi v článku nějaké konkrétní cviky. z článku jsem se dozvěděl příčiny, avšak protiopatření jsem nevyčetl 🙁

  • KP napsal:

   Bude následovat druhá část, kde budou základní cviky popsány…na jeden článek toho bylo prostě moc 🙂

 • Goalieman napsal:

  „brankáři často stěžují na bolesti v zádech, která jsou při pohybu v brance velmi namáhána, a to v celém jejich rozsahu. Často jsou příčinou právě slabé posturální svaly, které pomocí tréninku stability můžeme posilovat a hlavně koordinovat a bolestem tak předcházet“.

  Posilovani je vec dulezita ale potom je potreba svaly protahnout. Bolesti v zadech (hlavne asi v bedrech) vetsinou jsou dusledkem treninku bez dostatecneho rozcviceni, protazeni a aktivacnich cviku. Po vykonu nebo po posilovani (vcetne posturalnich svalu) protazeni ma jeste dulezitejsi roli a nejde ani jenom o protazeni zad. Velmi dulezite je protazeni bedrokyclostehennich svalu, ktere kdyz nejsou skraceny (coz malo kdy), tak neprekazi „podsazeni panve“. „Podsazeni panve“ pomaha zredukovat zatezinost bedernich svalu. Co se tyka zad, tak troufam rici, ze protazeni je skoro dulezitejsi nez posilovani, protoze zrovna bederni svaly jsou permanentni zatizeny a to nejen u sportovce („odmena“ za to, ze chodime po dvou).
  p.s. neni to zadna kritika clanku. Jen poznamky a vlastni zkusenosti.

  • KP napsal:

   Určitě máš pravdu, jen se do jednoho článku opravdu nedá shrnout všechno. Tenhle článek je o stabilitě a posturálních svalech, o protahování třeba v některém z dalších článků. Téma bolest zad a její příčiny je opravdu nekonečné…
   Nemůžu ale úplně souhlasit s tím, že bolesti v zádech jsou většinou způsobeny špatným rozcvičením. Určitě to svůj podíl má, ale ta příčina často spočívá právě ve svalovách dysbalancích. Na jedné straně jsou slabé svaly – svaly hlubokého stabilizačního systému – tím, že tyto svaly jsou oslabené, dochází k přetěžování svalů např.v bederní oblasti nebo m.iliopsoas (bedrokyčlostehenní sval). Samotné protažení těchto svalů pak není řešením. Protažení a posilování jde prostě ruku v ruce.
   p.s.díky za reakce

Napsat komentář

*