Alexander Rudd už jako hráč Gävle. Foto: Gävle IBK Alexander Rudd už jako hráč Gävle. Foto: Gävle IBK
12. 6. 2022 Švédsko (3) KOMENTÁŘŮ

Další šance pro Alexe Rudda. Gävle měl být jeho poslední klub

 Osmdesátitisícové přímořské město Gävle má po postupu do SSL velké plány. Nová hala už stojí a patří k nejlepším florbalovým arénám na světě. Nyní přišla chvíle představit čerstvou posilu. V sobotu 10. června odhalil klub na svých sociálních sítích příchod Alexandra Rudda.

Řeč je o florbalovém géniovi a také někdejším druhém nejlepším florbalistovi světa. Jenže hvězdný forvard má ve svém životopise i pořádný škraloup. Loni byl odsouzen k veřejně prospěšným pracím kvůli řízení v opilosti a držení drog. Mimo to si jako mladík rozházel i vedení Falunu, který mu v roce 2014 ukončil smlouvu, když vyšlo najevo, že se pro následující sezonu upsal Storvretě.

„Všichni lidé musí dostat nové šance,“ sdělil pro televizi SVT Sport k představení nové posily klubový manažer Peter Nordqvist.

Alexander Rudd dokázal v kariéře vyhrál dvě zlata z mistrovství světa a třikrát slavil švédský titul. Po těžkém období, kdy byl kvůli trestným činům ve Švédsku velmi sledovanou osobou, se rozhodl rodnou zemi opustit a zkusit štěstí ve Švýcarsku. Poslední sezonu začal v dresu Ad Astra Sarnen, jenže angažmá skončilo předčasně. Klub ze Sarnenu sdělil, že za ukončením spolupráce byly Ruddovy zdravotní důvody.

Čas v Sarnenu byl pro Rudda obtížný. V prvních zápasech sice zářil, ale tým se na vítězné vlně držel jen chviličku a nakonec byl odvolán i švédský kouč Michael Öhman. Na konci sezony se jeden z nejstarších florbalových klubů světa už bez Rudda poroučel k sestupu.

Svůj pohled přidává i Michal Rybka, který v týmu Ad Astra Sarnen v uplynulé sezoně působil jako asistent trenéra. „Vycházeli jsme spolu dobře, respekt byl oboustranný. Ale samozřejmě, on je specifická osobnost. Jednoduše musí být v týmu, kde bude vyhrávat a někdo se o něj musí starat. Pak je Bohem. Řekl bych, že potřebuje někoho, komu bude bezmezně věřit a ten ho nezklame. Pokud k sobě dostane dva až tři hráče, které bude respektovat a hra mu bude dělat radost, bude vynikající. Trochu se ale bojím, že Gävle tak silné nebude a pak to nemusí dopadnout dobře,“ vyprávěl.

Jedním z hráčů, kteří by Ruddovi mohli pomoci v aklimatizaci a souhře na hřišti, je bezesporu Billy Nilsson. Právě oni dva patřili v letech 2012 až 2014 k oporám IBF Falun a spolu slavili v tomto klubu i mistrovský titul.

O posledním švýcarském angažmá se Rudd snažil mluvit v dobrém. „Astra je skvělý klub a moc jsem si to užil. Ale bylo to samozřejmě jiné než Storvreta, kde jsem byl doma,“ vyprávěl pro web Uppsala Nya Tidning dlouhoruký florbalista, když v dubnu zavítal do Uppsaly. Vysvětloval také, jaké zdravotní trable ho zastihly. Zmínil těžký průběh koronavirusu a i to, že nějaký čas strávil v nemocnici. Poté požádal o to, zda by se mohl vrátit do Švédska.

Rozhovor v čase uzrál ve skvostné dílo. Přišla řeč i na trest, který mu švédský soud vyměřil a odpověď byla krátká a strohá: „Ne, nechci o tom mluvit.“ Jako bumerang se ale Ruddovi nyní vrátila odpověď na spekulaci o možnosti hrát za Gävle, které leží jen 15 kilometrů od Sandvikenu, kde vyrůstal. „Je to ten poslední tým, za který bych hrál,“ řekl deníku Uppsala Nya Tidning.

Nyní je vše jinak. Rudd si s Gävle plácl a zdá se, že angažmá v týmu nováčka SSL je zajímavým řešením. „Jsme velmi rádi, že můžeme přivést hráče Alexandrova kalibru. Je jedním z nejlepších švédských hráčů,“ říká Peter Nordqvist. Při otázce na kondici a zdraví nové posily pak manažer potvrdil, že obavy nemá: „Nevidíme vůbec žádné problémy ani překážky.“ Web deníku Expressen také přinesl informaci, že kromě Gävle se o kontroverzní florbalovou celebritu zajímal také Kalmarsund, Pixbo a Falun.

Gävle GIK se do elitní SSL probojovalo poprvé ve své historii a je aktuálně šestou největší florbalovou asociací. Avizuje, že Ruddův příchod není jedinou novinkou a další chce prezentovat v dalších dnech.

Autor: Tomáš RambousekKOMENTÁŘE

 • flrbl napsal:

  Yes pojďme další Falun nebo Kalmarsund. Ta SSL je fakt neskutečná liga jak je to vyrovnaný!

 • Kolins napsal:

  Na to, že to není od Dannhofera to obsahuje šílené množství překlepů a chyb.

  • Petr 2 napsal:

   Dvakrát vypadlá předložka o, jedno vypadlé zájmeno to a jedna chybějící čárka za vloženou větou není zas tak šílené množství chyb. Ale samozřejmě korekturu by to chtělo, aby se ani takové chybky nestávaly. Vyjmenovaná slova a shoda podmětu s přísudkem jsou v pořádku, to by byl větší mluvnický mazec.

Napsat komentář

*