MS 2014: Austrálie - Rusko 11:9. Foto: flickr IFF, Calle Ström MS 2014: Austrálie - Rusko 11:9. Foto: flickr IFF, Calle Ström
6. 12. 2014 Reprezentace (1) KOMENTÁŘŮ

Göteborg – souhrn 1. dne: Mistrovství světa začalo česko-australskou senzací!

První zápas a hned prvotřídní senzace! Florbalisté Austrálie šokovali Rusko a urvali zasloužené vítězství 11:9. Nadšeně hrající tým z Oceánie, který koučuje Čech Daniel Dorňák, zaskočil Rusy na konci 1. třetiny, kdy 3 slepenými góly a díky hattricku Timothyho Botelera obrátil ze stavu 2:3 na 5:3. Poslední zápas dne patřil Čechům, kteří porazili Norsko po nepříliš přesvědčivém výkonu 7:6.

Jako první z elitní čtyřky okusili hřiště v hale Scandinavium Finové. Ti už si v prvních minutách duelu s Německem vypracovali solidní náskok a nenechali svého soupeře dopustit žádné překvapení.

Úřadovali tradiční střelci a hráči ze švédské Superligy – Rickie Hyvärinen a Tero Tiitu překonali Janka Köhlera dvakrát, stejně jako Jami Manninen. Německo sice na posledním mistrovství světa prošlo až do semifinále, ale na kvalitu Finů tentokrát nemělo.

Odpoledne začal naplno šampionát i pro domácí Švédsko. Na zápas s Lotyšskem přešlo přes 7500 diváků a tým Tre Kronor se činil hlavně v první polovině zápasu. Johan Samuelsson otevřel skóre už ve 23. sekundě utkání a během prvních 10 minut dal domácí tým 5 gólů.

Švédy ale trápil mladík Atis Stepans, který dal oba dva lotyšské góly a navíc neproměnil trestné střílení. Domácí tým táhnul svými góly zejména Kim Nilsson. Brankostroj domácího týmu ale nečekaně skončil už ve 35. minutě. V závěrečné třetině už se diváci dalších branek nedočkali.

Češi sehráli s Norskem poslední zápas prvního dne. Tým Radima Cepka byl sice florbalovější, dával hezké góly, ale drtila ho velká spousta fatálních chyb. I proto bylo ze zápasu valnou většinu času pořádné drama.

Po divoké první třetině pomohla českému celku branka Patrika Dóži v poslední sekundě druhé části. Díky ní se Češi na chvíli uklidnili a po Curneyho střele dokonce odskočili na rozdíl tří gólů. Jenže obrovské kiksy, z nichž jeden přišel i při přesilovce, dostaly Nory do hry. Hubené jednobrankové vedení ale nakonec Kafka a spol. ubránili.

Australané se postarali o divizi B o velkou senzaci. V utkání s Ruskem byli opravdu lepším týmem. Své rivaly přehrávali díky bojovnosti i rychlým a nápaditým kontrům. V brance pak byl spoleh na dalšího Čecha Vladimíra Plocka. Naopak ruský gólman Alexej Pronjakov neměl dobrý den a v průběhu 2. třetiny přenechal místo náhradníkovi Naubrejtovi. Rusové si ke své smůle dali i málo vídaný vlastní gól.

I když Australané vedli už o 4 branky, nakonec zápas končil malým dramatem. Po dvou gólech Azova byl stav zápasu 66 sekund před koncem 11:9 a Rusové si vzápětí vybojovali trestné střílení. Taldonov ale selhal, a tak mohla vypuknout australská radost.

Kanada s Dánskem sice brzy vedla, ale brzy se projevila vyzrálost a zkušenost evropského týmu. Dánové těsně před koncem první třetiny otočili skóre a postupně navyšovali vedení. Stefan Hedorf pak v posledních minutách zkompletoval svůj hattrick.

Slovensko se v utkání s Japonskem dlouho rozehřívalo, ale nakonec tým z Asie jednoznačně přehrálo. Slováci přestáli menší krizi ze druhé třetiny a v posledním dějství odskočili až na rozdíl šesti branek. Pět z devíti slovenských gólů dali hráči z české extraligy. Po vítězství 9:4 se Slovensko usadilo na čele skupiny C.

Výsledky 1. hracího dne

Divize A

Německo – Finsko 2:9 (1:3, 0:2, 1:4)
19. D. Mucha, 49. Von Pritzbuer – 2. a 18. Hyvärinen, 7. a 53. Manninen, 41. a 55. Tiitu, 26. Lax, 30. Salo, 48. Salin. Rozhodčí: Skoog, Hamberg (Švéd.). Vyloučení: 2:1. Využití: 0:1. Diváci: 2103.

Švédsko – Lotyšsko 11:2 (5:1, 6:0, 0:0)
9., 27. a 31. Nilsson, 1. J. Samuelsson, 8. Svahn, 11. Galante Carlström, 12. M. Samuelsson, 26. Stenberg, 30. Adriansson, 35. Östholm, 36. Enström – 3. a 28. Stepans. Rozhodčí: Baumgartner, Kläsi (Švýc.). Vyloučení: 1:2. Bez využití. Diváci: 7529.

Česko – Norsko 7:6 (4:3, 1:0, 2:3)
13. a 40. Dóža, 3. Jendrišák, 4. Ondrušek, 20. Suchánek, 44. Curney, 56. Tokoš – 20. a 52. Skau Jansson, 51. a 57. Kronberg, 11. Olesen, 19. G. Evensen. Rozhodčí: Burek, Czarnecki (Pol.). Vyloučení: 2:2. Bez využití. Oslabení: 0:1. Diváci: 2077.

Divize B

Austrálie – Rusko 11:9 (5:4, 4:2, 2:3)
14., 17. a 19. Boteler, 33., 43. a 47. Moran, 13. Hammarlund, 18. Monckton, 27. Veron, 30. Woods, 38. vlastní – 14. a 39. Šarapov, 16. a 42. Semjonov, 57. a 59. Azov, 3. Jurijev, 20. Taldonov, 27. Bryn. Rozhodčí: Lim, Sharil (Singapur). Vyloučení: 6:6. Využití: 2:2. Diváci: 344.

Kanada – Dánsko 2:7 (1:2, 0:2, 1:3)
7. Haigh, 44. Petrie – 16., 56. a 58. Hedorf, 20. Krogsgaard, 25. N. Jensen, 35. S. Jensen, 51. Nielsen. Rozhodčí: Černý, Janoušek (ČR). Vyloučení: 2:1. Využití: 0:1. Diváci: 486.

Slovensko – Japonsko 9:4 (3:1, 2:2, 4:1)
14. a 46. Řezanina, 16. a 25. Gál, 16. Koščo, 27. Grlický, 42. Pelegrin, 45. Kubovič, 58. Komínek – 10. a 28. Macuba, 38. Kuraba, 60. Hirokawa. Rozhodčí: Fordell, Vuola. (Fin). Vyloučení: 0:1. Bez využití. Diváci: 399.