Jonas Svahn (vlevo) a Alexander Galante Carlström slaví rozhodující švédský gól na 4:2 v parádní bitvě s Finskem.
9. 12. 2014 Reprezentace (0) KOMENTÁŘŮ

Göteborg – souhrn 4. dne: Švédové otočili duel s Finskem, Fauskanger dal Švýcarům 4 góly

Švédové i nadále demonstrují svou sílu. V severském derby s Finskem otočili výsledek z 0:2 na 5:2 a do play off jdou z 1. místa! Utkání obrátili definitivně ve svůj prospěch během posledních 6 minut, kdy se jim podařilo vstřelit 3 góly. Střelecky se dnes dařilo Willymu Fauskangerovi. Legendární útočník Norska zaznamenal proti Švýcarům 4 góly. Určitě ho však mrzí, že jeho tým i přesto prohrál s favoritem 7:10 a musí do předkola.

Švýcarsko však mělo namále. Houževnatí Norové po Češích prohnali i Švýcary a znepříjemnili jim cestu za přímým postupem do čtvrtfinále. Výběr Švýcarska však duel zvládl a zvítězil 10:7, kvůli horšímu skóre však skupinu B nakonec neovládl a obsadil až 2. místo za Českem.

Čtyřmi góly favorita potrápil matador Willy Fauskanger. Nezmar norského florbalu je ve 38 letech na svém 10. šampionátu a opět o sobě dává velmi nahlas vědět. Ani jeho galapředstavení však na body proti švýcarskému týmu nestačilo. Když bylo třeba, Švýcaři zabrali a vytvořili si rozhodující náskok. Norové se tak do čtvrtfinále musejí prokousat přes předkolo, ve kterém vyzvou celek USA.

Češi po trpělivém výkonu deklasovali Estonce 12:2 a díky lepšímu skóre si zajistili prvenství ve skupině B. K tomu jim stačilo porazit outsidera o 7 branek, což svěřenci Radima Cepka ještě s rezervou splnili. Čtyřmi góly se na vysokém vítězství přičinil Jan Natov. Český tým se tak díky 1. místu ve skupině vyhnul případnému semifinále s výběrem domácího Švédska.

Severské derby mělo fantastickou atmosféru. V hale Scandinavium se tísnilo více než 10.000 diváků. Úspěšněji načali duel Finové. V 18. minutě je poslal do vedení Eemeli Salin. Domácí fanoušci byli ještě více zaskočeni po trefě Nica Sala, který zvýšil na 2:0. Pak už se však činili pouze Švédové, ještě ve 2. třetině stihli vyrovnat a během posledních 6 minut definitivně zvrátili vývoj na svou stranu. Vítězný gól vstřelil při odloženém vyloučení a hře 6 proti 5 Rasmus Enström.

Jako příští soupeř se Švédům mohou postavit Slováci. Ti zvítězili i ve 3. utkání na turnaji a s přehledem ovládli skupinu C. V zítřejším předkole play off vyzvou Estonsko. Vítězství nad Spojenými státy se však nerodilo úplně lehce. Američané dokonce po úvodní části vedli 1:0. Jenže pak přišla slovenská gólová smršť. Slováci dokázali během prostřední části nasázet do sítě soupeře 4 trefy a nakonec dokráčeli k výhře 4:2. Spojené státy obsadily ve skupině 2. příčku.

V 1. třetině souboje dvou asijských týmů gól nepadl. Do vedení pak mohlo jít Japonsko, jenže Ičiro Ueda neproměnil trestné střílení, a tak se činili Korejci. Dvakrát se prosadil Baek Hee Lee a jednou Kyoung Hoon Seo. Japonsko už pouze snížilo. Třetí místo ve skupině C tak po výhře 3:1 vybojovala Korea.

Dánové potvrdili v souboji s Austrálií roli favorita a do předkola play off postoupili stejně jako Slováci z 1. místa. Australané sice kladli odpor, ale na 5 gólů Dánska ve 3. třetině už odpověď nenašli. Dvěma góly přispěli k výhře svého týmu Andreas Glad a Brian Nielsen. Australané sice po úvodní výhře nad Ruskem měli nakročeno do vyřazovací části, nakonec se však budou muset spokojit s 3. místem ve skupině a následným bojem o konečné umístění.

VÝSLEDKY 4. HRACÍHO DNE

DIVIZE A

Norsko – Švýcarsko 7:10 (1:1, 4:5, 2:4)
Branky: 12., 34., 40. a 40. Fauskanger, 27. vlastní, 50. Jansson, 57. Gidske – 57. a 60. Maurer, 16. Fankhauser, 25. Gerber, 25. Ch. Meier, 27. Bolliger, 34. Antener, 38. Ch. Hofbauer, 49. Zürcher.  Rozhodčí: Skoog, Hamberg (Švéd.). Vyloučení: 1:3. Využití: 3:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 732.

Estonsko – Česko 2:12 (1:4, 1:3, 0:5)
Branky: 6. Markus, 38. Koiv – 20., 24., 44. a 59. Natov, 13. a 54. Tokoš, 3. Curney, 9. Jendrišák, 27. Dóža, 31. Fridrich, 43. Sladký, 49. Tomašík. Rozhodčí: Henriksen, Ingebrigtsli  (Nor.). Bez vyloučeníDiváci: 1834.

Finsko – Švédsko 2:5 (1:0, 1:2, 0:3)
Branky: 18. Salin, 25. Salo – 26. J. Samuelsson, 36. Malmström, 55. Enström, 58. Galante Carlström, 59. Iraeus. Rozhodčí: Baumgartner, Kläsi (Švýc.). Vyloučení: 5:3. Využití 0:1. Diváci: 10414.

DIVIZE B

USA – Slovensko 2:4 (1:0, 0:4,1:0)
Branky: 19. Forare, 50. Winkler – 23. Řezanina, 27. Kubovič, 35. Pelegrin, 35. vlastní. Rozhodčí: Černý, Janoušek (ČR). Vyloučení: 0:3. Využití: 1:0. Diváci: 297.

Japonsko – Korejská republika 1:3 (0:0, 0:1, 1:2)
Branky: 54. Macuba – 35. a 51. B. Lee, 44. Seo. Rozhodčí: Burek, Czarnecki (Pol.). Vyloučení: 2:5. Využití: 0:2. Diváci: 176.

Dánsko – Austrálie 9:5 (2:0, 2:3, 5:2)
7. a 58. Glad, 14. a 46. Nielsen, 31. Danielsen, 37. Andersen, 47. Hedorf, 52. Nisbeth, 57. Jensen – 23. a 53. Monckton, 36. Diffen, 40. Boteler, 50. Frazer. Rozhodčí: Lim, Sharil (Sing.). Vyloučení: 1:2. Využití: 2:0. Diváci: 216.