Dominika Šteglová povedeným nájezdem pojistila výhru svého týmu. Foto: Otakar Prášek. Dominika Šteglová povedeným nájezdem pojistila výhru svého týmu. Foto: Otakar Prášek.
24. 11. 2015 Extraliga žen (12) KOMENTÁŘŮ

Zápas podzimu přinesl velkolepou podívanou. A obhájkyně jsou po něm až třetí…
Superšlágr 11. kola ženské extraligy nezklamal. V úžasné atmosféře se hrál ženský florbal nejvyšší světové úrovně. A tři body bral za výhru 5:3 trochu překvapivě Herbadent.

Než se fanoušci na zaplněné tribuně stihli pořádně rozkoukat, napálila Lucie Pilíková přízemní střelou tyč. Předznamenala tak parádní florbalový večer a také skvělou jízdu svého týmu v první třetině, na níž měla hlavní podíl.

Už ve 3. minutě zlatá dívka českého florbalu trefila nástřelem před branku patu Johany Vrbové, od níž se míček nešťastně odrazil do chodovské sítě. Druhý gól přidala po vynikající přihrávce Dominiky Šteglové zpoza brány sama a před třetím rozjela rychlý protiútok pro zakončující Martinu Čapkovou.

Chodovské florbalistky začátek zaspaly. Po ztrátě míčku často propadaly, některé hráčky v čele s Eliškou Vrátnou se více než hře věnovaly diskuzím s rozhodčími. V brance Herbadentu navíc čarovala Jana Christianová. Ta odehrála premiérovou „bitvu o Prahu 11“ v kariéře a hned se stala hlavní postavou duelu.

Eliška Vrátná v emotivní diskuzi s Jitkou Romančákovou. Foto: Ota Prášek.

Eliška Vrátná v emotivní diskuzi s Jitkou Romančákovou. Foto: Ota Prášek.

Prostřelila ji až v 35. minutě z dorážky Martina Řepková a záhy se po skvěle sehraném volném úderu trefila i Eliška Vrátná. Když hned po přestávce málem protrhla síť svou typickou bombou Kristýna Bachmaierová a vyrovnala, zdálo se, že otočení skóre na stranu obhájkyň titulu je jen otázkou času.

Famózní žena s maskou ovšem byla proti. Nejprve chytila trestné střílení Elišce Vrátné a poté i všechny šance v následné přesilovce. A tak se rozhodlo na druhé straně. Dominika Kubišová ještě po dalším z mnoha rychlých protiútoků napálila pouze břevno, Martina Čapková o chvíli později mířila přesně.

Gólmanku Herbadentu nedokázaly soupeřky prostřelit ani z obrovských šancí při vlastní powerplay. A Dominika Šteglová pak z nájezdu 4 vteřiny před koncem už jen pečetila výhru svého týmu.

Domácí se na supersilného soupeře připravily skvěle. Bránící hráčky zblokovaly spoustu střel a třeba Anet Jarolímové zápas otrávily tvrdou hrou na hranici únosnosti. Když se k tomu přidaly precizně provedené rychlé protiútoky, při nichž si hostující hráčky nevěděly rady zejména s Lucií Pilíkovou a Dominikou Kubišovou, bylo z toho nepříliš očekávané vítězství.

Chodov navíc nezahrál podle svých představ. „Byly tam nějaké individuální chyby, jedna byla třeba moje. Nepokryly jsme to, co jsme pokrýt měly. Hlavně jejich klasické výběhy…,“ přiznává obránkyně úřadujících mistryň Kristýna Bachmaierová.

Ideální to určitě nebylo ani v útoku, nejen kvůli skvěle chytající Christianové. „Bude to asi znít hrozně namyšleně, ale myslím, že hvězdu jsme z ní udělali hlavně my,“ myslí si chodovská ostrostřelkyně. „Ona toho spoustu vyrazila a my nebyly schopné to dorazit,“ krčí rameny.

A vymlouvat se nechce ani na únavu po čtvrtečním pohárovém zápasu v Jihlavě. „Na to se to nedá svádět. Kdybychom hrály tak, jak jsme hrát měly, tak by to možná vyšlo,“ říká narovinu členka All Star týmu z MS juniorek 2012.

Kristýna Bachmaierová (vpravo) střílela na branku několikrát, z gólu se ale mohla radovat jen jednou. Foto: Ota Prášek.

Kristýna Bachmaierová (vpravo) střílela na branku několikrát, z gólu se ale mohla radovat jen jednou. Foto: Ota Prášek.

Vzhledem k náročnému programu překvapilo, že Markéta Šteglová i Michaela Marešová po většinu zápasu volily hru na dvě formace. Třetí útok využívaly obě ostřílené trenérky pouze sporadicky a některé zajímavé hráčky se do hry nedostaly vůbec. Herbadent nechal celý zápas sedět Annu Alexandru Sukovou nebo Slovenku Šárku Boľovou, Chodov zase Magdalenu Pláškovou, Karolínu Suchou nebo Adélu Jůzovou.

Tyto mladé talentované hráčky se tak fanouškům neukázaly, jinak si ale příznivci ženského florbalu na své přišli. Asi jen sami pořadatelé ví, proč Herbadent nenainstaloval v hale na Jižním Městě pro podobné zápasy obvyklé mobilní tribuny za branky, aby se diváků do arény vešlo víc. Na modrých sedačkách se jich nakonec tísnilo slušných 365.

I tak ale fanoušci přispěli k úžasnému florbalovému představení. Fankluby obou týmů povzbuzovaly hráčky prakticky celý zápas a navzájem se trumfovaly v hlasitosti – na většině florbalových utkání nevídaná věc. Jen poměrně časté pískání na rozhodčí utkání Jitku Romančákovou a Lucii Hejnovou si mohli odpustit…

Sudí, které budou reprezentovat český florbal na MS v Tampere, odřídily zápas kvalitně (i když se možná mohly po některých tvrdších zákrocích odhodlat k vyloučení) a přispěly tak k hodnotné florbalové zábavě. A to i přesto, že se zdálo, že zejména starší hráčky k nim bohužel nemají takový respekt, jako mají k jejich mužským kolegům, a nezdráhají se otevřít si na ně ústa.

Chodov po prohře spadl až na 3. místo. Obhájkyně titulu v zápasech proti méně silným soupeřům mnohdy předvádějí doslova neskutečnou hru a často vítězí obrovským rozdílem, obě utkání s konkurenty v boji o vítězství v základní části ale prohrály.

To druhý ze sobotních soupeřů má důvod k radosti. Herbadentu kdekdo před sezonou předpovídal ústup z elitní trojky, nakonec ale mají „Tigers“ po polovině základní části pouze tříbodovou ztrátu na vedoucí Vítkovice.


Autor: Dominik HrubýKOMENTÁŘE

 • Názor napsal:

  Neměl by Janovský přehodnotit svoje zásadní rozhodnutí v
  otázce reprezentačních brankářek? Zvláště když mladá a perspektivní nominovaná
  nemá ani patřičnou důvěru ve vlastním novém klubu?Nejde jen o účasti na soustředěních,ale je dobré vidět i důvody,které této účasti bránily .

  • florbalový fanoušek napsal:

   Laskavě nehodnoťte něco, o čem vůbec nic nevíte. Třeba trenérka Marešová měla své důvody k tomu aby Ranochová nechytala. Je také možné, že se brankářka necítila dobře nebo byla zraněná a chtěla se před blížícím se MS šetřit. Podle slov trenérek z obou týmů tento zápas stejně naprosto nic neznamenal.

   • Názor napsal:

    Nelze přistoupit na názor,že při takovýchto zápasech o nic nejde,to bychom mohli potom zrušit veškeré soutěže ve sportu a hrát jenom pro potěšení a zábavu,ale tak to není.I ten poslední oddíl se snaží být předposlední a bojuje o postup a být lepší.V tomto zápase byla vidět snaha a bojovnost o co nejlepší výsledek na obou stranách.
    Hodnotit můžeme až po mistrovství světa,kde by měli hrát ti nejlepší.

  • Petr-Ostrava napsal:

   Kamaráde, vůbec nic nevíš a píšeš tady nějaké moudra? Radši si prvně zjisti informace, pak jsi za blbce 🙂

 • Petr napsal:

  Pane Hrubý, nechte si ty články od někoho jazyka znalého redigovat. Máte neustále problémy se správným psaním i/y, shoda podmětu s přísudkem je Vaším kamenem úrazu.

  Jinak k zápasu, zápas to byl hezký a na naši ženskou ligu nadprůměrný, světová úroveň nikoliv, to by vypadalo ještě jinak.

  Jsem občasným kritikem hry Herbadentu, tentokrát do reprezentace nominované hráčky zahrály velmi dobře. Nicméně problém Herbadentu, tedy obrana, neustále trvá, což potvrdila mj. i hráčka 64 Polívková, jejíž přímou nedůsledností padly dvě branky, při třetí brance byla také v obranné dvojici. Další hrubé obranné chyby, na které komentátoři v TV několikrát upozornili, Chodov nepotrestal. Kombinace dopředu se Herbadentu dařila a tým z toho střílel branky, dozadu to je ale stále problém a zdá se, že je systémový. Pokud chtějí hrát na jednoho obránce a útočit ve čtyřech, tak musí mít rychlostní typy na eliminaci protiútoků, ty tam ale nevidím. Pravděpodobně tým spoléhá na to, že nastřílí víc branek než jich dostane, to je ale proti kvalitním týmům sebevražedné a netaktické.

 • old boy napsal:

  Až se Chodov zbaví Vrátné, možná se mu bude dařit vítězit i nad Herbadentem a Vítkovicemi. „Líza“, i když zcela jistě solidní hráčka, totálně poškozuje svůj tým svým chováním na hřišti. Každý zákrok odpískaný proti jejímu družstvu chodí prodiskutovat s rozhodčím, na každý zákrok a situaci má „svůj“ názor, který dává velmi nahlas najevo, čímž vnáší nervozitu do vlastních řad a zároveň si staví proti sobě a svému týmu i rozhodčí. Není (zaplaťbůh) kapitánkou, proto jsou její výlevy naprosto mimo mísu a často se setkávají s pískotem v hledišti.
  Možná by stálo za to, aby jí rozhodčí občas poslali vychladnout na trestnou lavici.
  Neplatí totiž (bohudíky) že „Líza má vždycky pravdu“. Byť se ona tak stále tváří…

 • pepe napsal:

  priserny zapas… ani bych tomu nerekl florbal. zenska extraliga proste nema kvalitu to se nezlobte.. jestli tohle byl zapas elitnich tymu extraligy..

  • Petr napsal:

   Ženský florbal má svá specifika. Toto byl naopak celkem povedený zápas. Při těch nepovedených byste asi dostal infarkt. Je to dáno rozdíly mezi pohlavími ve fyziognomii, myšlení, reakcích atd. Je potřeba si uvědomit, že srovnatelnou kategorií s ženami na klubové úrovni jsou v opačném pohlaví starší žáci. Tak to prostě je, což ovšem nedává právo ženám zakazovat hrát. Je potřeba však respektovat daná specifika a nekoukat na jejich výkony čistě mužskou optikou.

  • Kerim napsal:

   Asi nikdy nepochopím snahu osob vašeho typu ponižovat to, co se vám nelíbí, případně za každou cenu dokazovat, že stejná činnost je ve vašem podání mnohem lepší a kvalitnější.
   Když se vám to nelíbí, tak to nesledujte, nemluvte o tom, nepište o tom. Nikoho nezajímá, že nějaký pepe ženský florbal neuznává. Myslím, že Petr v příspěvku nade mnou ženský florbal popsal výstižně. Buď to přijměte a respektujte, anebo se tvařte, že ženský florbal neexistuje.
   Mimochodem, píšete třeba do Šlágr TV (případně Rebel TV – vyberte si podle vašeho osobního odporu), že to co vysílají, se nedá poslouchat?

   • coze napsal:

    A proč by nemohl kritizovat? Dokud je tady demokracie, jen at píše podobné věci. Na holky se opravdu nedá koukat, odčerpávají z oddílů celkem velké finance a napsat, že se na to nedá dívat je jednak názor, a druhak pravda.

    • Páca napsal:

     Já bych teda nechtěl snižovat kvalitu tohohle sportu, mám ho pořád rád, ale dívat se nedá ani na zápasy můžu, takže poznámka s odčerpáváním financí mi nepřijde moc smysluplná. 😛

   • pepe napsal:

    jen sem rekl svuj nazor.. florbal holkam nezakazuju naopak je obdivuju ze hraji na takove urovni za zadne penize a pracuji/studuji u toho a ze delaji neco pro sebe a ne ze jen sedi u pc a kynou.

Napsat komentář

*