Radek Valeš (vpravo) a spol. jsou blízko finále 1. ligy. Foto: Facebook FBC Liberec
21. 3. 2016 1. liga (1) KOMENTÁŘŮ

Liberec a Kladno jsou jedinou výhru od finále 1. ligy

Do finále 1. ligy mají po prvním víkendu semifinále velice blízko hráči Liberce a Kladna. V severočeském derby sice Ústí dovedlo jeden duel do prodloužení, v něm však téměř okamžitě padlo. Pražský Start pak 2x podlehl o gól, ale vždy na tento nejtěsnější rozdíl snížil až v poslední minutě.

Liberec v sobotu triumfoval 11:6, ovšem klání bylo vyrovnanější, než skóre napovídá. Ústí ve 2. minutě vedlo 2:0, krátce po polovině snížilo na 4:5. Šance na vyrovnání ale neproměnilo. „Pozitivní pro nás bylo, že jsme soupeře přehrávali,“ uvedl kouč Ústí Tomáš Syryčanský. Jeho tým zaostal za Libercem v počtu střel jen o 2.

O den později měli Valeš a spol. na dosah 20. vítězství v normální hrací době v řadě. Necelých 5 minut před koncem byli napřed o 2 góly, jenže nakonec museli úspěch vydřít až v prodloužení. Po 121 vteřinách jej přesnou střelou ukončil nejlepší kanonýr play off Prokop Ferdan. „30 minut jsme si koledovali o vyrovnání a nakonec jsme se dočkali. Soupeř hrál trpělivě a využil své šance. Naštěstí jsme se v prodloužení probudili a utkání rozhodli. Těšíme se do Ústí na další těžký zápas a tamější skvělou atmosféru,“ řekl liberecký trenér Zdeněk Skružný.

Lepší kulisa chyběla i jeho protějšku. „Dnes jsme navázali na včerejší výkon a byli jsme velmi blízko vítězství. Bohužel musím konstatovat, že v Liberci to ani v jednom utkání nemělo atmosféru semifinále play off. Proto se těšíme na oba domácí zápasy a věříme, že bude opět peklo, které nám pomůže v naší hře,“ doufal Syryčanský.

V Kladně se odehrály 2 oboustranně vyvážené bitvy. V té první Start svého protivníka přestřílel 26:20, avšak o gól byl lepší soupeř. Oba týmy bojovaly ještě v týdnu v 5. zápase svých čtvrtfinálových sérií, na hráčích se projevila únava. „Soupeři jsme první bod darovali svým letním florbalem. Musíme přepnout z florbalu na boj, protože florbal se hrál předchozí sérii,“ prohlásil lodivod Startu David Derka. Jeho kladenský Jan Buk přitakal: „Bylo vidět, že jsou oba týmy unavené a neměly čas se připravit na soupeře. Bylo to vítězství vůle a zítra to bude ještě víc na krev.“

Nepletl se. Málo střel (16:16), o to víc konfliktů na hřišti. Právě na vyloučení Start ve druhém duelu dojel, v oslabení inkasoval 4 góly včetně tref na 2:3 a na 4:3. Derka to vzal na sebe. „Špatně jsem postavil obrannou čtveřici. Druhá věc je, že jsme nedokázali vstřelit branku ze 4 situací sám na brankáře či v podobných,“ posteskl si.

Vyjasňuje se boj o záchranu. Ostravský MVIL sice jednou doma prohrál, ovšem nad Rožnovem vede v sérii 3:1. A stejný náskok mají i pražští Black Angels nad Pelhřimovem, kde v sobotu vyhráli pohodlně o 5 branek, v neděli jim nejtěsnější úspěch získal gól Daniela Štěrby z 39. minuty.

Semifinále play off – 1. zápasy:

FBC Liberec – Florbal Ústí 11:6 (2:2, 6:2, 3:2)
Branky a nahrávky: 9. Strobach (Klucho), 17. Klucho, 22. Veselý (Böhm), 26. Hůza (Blažek), 31. L. Böhm (Blažek), 35. Klucho z trest. střílení, 39. P. Ferdan (Valeš), 40. Veselý (Hůza), 48. Valeš (Klucho), 55. Valeš (P. Ferdan), 57. Hůza (Blažek) – 1. Filipec (Mareš), 2. Filipec (Schuschwary), 32. Kopecký (Pojar), 34. Kopecký (Stummer), 43. Šredl (Mareš), 50. Kopecký (Stummer). Diváci: 220. Stav série: 1:0.

FBC Kanonýři Kladno – FBC Start98 4:3 (2:1, 1:0, 1:2)
Branky a nahrávky: 3. Klápa (Nushart), 18. Lacko (Prošek), 37. Nushart (Přívara), 53. Nushart (Pertlík) – 15. Stejskal (Pražák), 43. Řehulka (Volf), 60. Vavro (Mareš). Diváci: 205. Stav série: 1:0.

2. zápasy:

FBC Liberec – Florbal Ústí 6:5p (4:2, 1:1, 0:2 – 1:0)
Branky a nahrávky: 7. P. Ferdan (Marek), 14. Valeš (P. Ferdan), 18. Veselý (D. Böhm), 18. P. Ferdan (Strýček), 23. Strobach (Valeš), 63. P. Ferdan (Klucho) – 11. Schuschwary (Glatz), 17. Kopecký (Stummer), 22. Pavelka (Brom), 55. Mareš (Brom), 59. Pojar (Schuschwary). Stav série: 2:0.

FBC Kanonýři Kladno – FBC Start98 6:5 (1:2, 0:1, 5:2)
Branky a nahrávky: 12. Přívara (Louvar), 48. Holčák (Louvar), 49. Přívara (Nushart), 51. Klápa (Holčák), 54. Nushart (Louvar), 57. Louvar – 15. Piňos (Volf), 20. Štyler (Stejskal), 29. Vavro (Vašíček), 60. Vavro (Slavík), 60. Vavro (Mareš). Diváci: 211. Stav série: 2:0.

Play down – 3. zápasy:

1. MVIL Ostrava – 1. FBK Rožnov pod Radhoštěm 8:7 (0:2, 3:3, 5:2)
Branky a nahrávky: 33. Šebesta (Tesárek), 36. Robenek (Šebesta), 39. Šrámek, 44. Kezua (Šebesta), 47. Tesárek (Robenek), 49. Robenek, 51. Garlík (Cabiš), 58. Kalous (Hudec) – 16. Kratochvíl (P. Barabáš), 17. Polášek (Viktořík), 23. Viktořík (Zimmer), 31. Pavlica (P. Barabáš), 37. Velech (Polášek), 45. Hegar, 60. Viktořík. Diváci: 92. Stav série: 3:0.

Spartak Pelhřimov – Black Angels 5:10 (2:1, 2:6, 1:3)
Branky a nahrávky: 10. Hendrych (Charouzek), 17. Kos (Fučík), 27. Charouzek (Kos), 28. Knězů (Hendrych), 54. Fučík (Kos) – 18. Hněvkovský, 24. Mátl (Štěrba), 31. Král (Moravec), 34. Bauman (Mátl), 35. Král (Moravec), 37. Štěrba (Mátl), 38. Velechovský (Vlasák), 44. Král (Hněvkovský), 47. Král (Nekola), 51. Nekola (Hněvkovský). Diváci: 106. Stav série: 1:2.

4. zápasy:

1. MVIL Ostrava – 1. FBK Rožnov pod Radhoštěm 2:5 (1:2, 0:1, 1:2)
Branky a nahrávky: 5. Šebesta (Robenek), 55. Kezua – 15. Velech (Polášek), 15. Viktořík (Doležel), 38. Viktořík (Velech), 54. Kratochvíl (Zimmer), 60. S. Barabáš (P. Barabáš). Diváci: 84. Stav série: 3:1.

Spartak Pelhřimov – Black Angels 2:3 (1:1, 1:2, 0:0)
Branky a nahrávky: 9. Poduška, 34. Kučera (Zrzavý) – 12. Nekola (Král), 23. Král (Nekola), 39. Štěrba (Velechovský). Diváci: 112. Stav série: 1:3.

Autor: Pavel Křiklan