Švédové se radují. Foto: Flickr IFF Švédové se radují. Foto: Flickr IFF
3. 12. 2016 Mistrovství světa (2) KOMENTÁŘŮ

Riga – souhrn 1. dne: Estonci zlobili Švýcary, Švédové nezaváhali

Světový šampionát v Rize má za sebou zahajovací den a dá se říct, že bez překvapivých výsledků. I když na jedno překvapení bylo zprvu zaděláno. Estonci dokázali otočit duel se Švýcarskem a ještě v poslední minutě úvodní třetiny vedli 2:1. Pak si favorit vzal slovo a nakonec vyhrál 8:4.

Švýcarští florbalisté to ale s Estonci rozhodně neměli jednoduché. Christoph Meier srovnal až deset vteřin před úvodní sirénou, a to ještě jeho tým hrál v oslabení. V prostředním dějství pak tým bratrů Hofbauerů nasázel do sítě Estonska pět zásahů a definitivně rozhodl o svém triumfu.

Estonci v první třetině Švýcary zaskočili. Foto: Flickr IFF

Povinné vítězství si v úvodním zápase na mistrovství připsali také Finové. Německo zdolali vysoko 12:1, přičemž už po dvaceti minutách je hřál pětigólový náskok. Dvakrát se do střelecké listiny zapsala také legenda finského národního týmu Mika Kohonen, jednou se prosadil rovněž matador Tero Tiitu. Gratulace ovšem patří i Eriku Schuschwarymu, bývalý hráč Ústí byl jediným střelcem poražených.

Bývalý hráč Ústí Erik Schuschwary vstřelil gól Finům. Foto: Flickr IFF

Premiéru na šampionátu má za sebou Thajsko! A nebyla ledajaká: dát Američanům čtyři góly a prohrát v předposlední minutě je slušný počin i velká smůla! V euforii byli florbalisté Thajska zejména ve 36. minutě, kdy se jim podařilo dokonat obrat a Santipong Sukkasem poslal Asiaty do vedení. Američané však v závěru třetiny zabrali, ztrátu dorovnali a nakonec o výhře rozhodli 78 vteřin před koncem základní hrací doby.

Thajsko odehrálo svůj první zápas na MS. Foto: Flickr IFF

Ani ve zbylých zápasech se neurodilo překvapení. Dánové deklasovali Austrálii 8:1, Kanada ve vyrovnaném a na branky chudém souboji porazila Singapur těsně 2:1 a Švédové v závěrečném zápase úvodního dne přehráli domácí Lotyše 7:2. Zápasu přihlíželo 8011 fanoušků, kteří v hale vytvořili pekelnou atmosféru! Švédové přesto zachovali klid a prosadili se i jejich největší hvězdy Kim Nilsson či Alexander Galante Carlström.

Lotyše hnala vpřed plná aréna. Foto: Flickr IFF

Výsledky 1. hracího dne:

Skupina A:

Estonsko – Švýcarsko 4:8 (2:2, 1:5, 1:1)
Branky: 4. Wolduma, 18. Kivi, 27. Kareliusson, 55. Widercrantz – 20. a 48. Meier, 2. Graf, 23. Bischofberger, 24. Buchli, 29. Maurer, 32. M. Hofbauer, 36. Antener. Diváci: 1084.

Německo – Finsko 1:12 (0:5, 1:1, 0:6)
Branky: 23. Schuschwary – 6., 11. a 19. Kukkola, 10. a 56. Mika Kohonen, 40. a 57. Kailiala, 17. Salo, 43. Tiitu, 51. Pylsy, 51. Kotilainen, 59. Manninen. Diváci: 1261.

Skupina B:

Česko – Norsko 8:4 (2:0, 3:1, 3:3)
Branky: 18. a 41. Curney, 26. a 45. Šebek, 32. a 60. Jendrišák, 8. Tomašík, 25. Ondrušek – 40. Torp, 44. Valbye, 53. Pedersen, 53. Lindgjerdet. Diváci: 2358.

Lotyšsko – Švédsko 2:7 (1:3, 1:2, 0:2)
Branky: 14. Kovalevskis, 33. Blinds – 14. a 21. Sundstedt, 10. Nordgren, 12. Holmgren, 32. Eriksson, 41. Nilsson, 49. Galante Carlström. Diváci: 8011.

Skupina C:

Dánsko – Austrálie 8:1 (3:0, 4:1, 1:0)
Branky: 3., 30., 34. a 58. Glad Pedersen, 2. a 10. Wede, 37. Hedorg, 39. Eldholm – 26. Prior. Diváci: 145.

Skupina D:

USA – Thajsko 5:4 (2:0, 2:3, 1:0)
Branky: 18. a 38. Zimmermann, 15. Brown, 40. Winkler, 59. McVey – 25. a 45. Thaidit, 27. Rinefalk, 36. Sukkasem. Diváci: 326.

Kanada – Singapur 2:1 (1:0, 1:0, 0:1)
Branky: 15. Barber, 22. Robillard – 53. Phua. Diváci: 95.