Alexander Galante Carlström a Jonas Svahn se radují po jednom z gólů do sítě Německa. FOTO: Flickr IFF Alexander Galante Carlström a Jonas Svahn se radují po jednom z gólů do sítě Německa. FOTO: Flickr IFF
8. 12. 2016 Mistrovství světa (0) KOMENTÁŘŮ

Švédové se rozjíždí. Ve čtvrtfinálové rozcvičce německému sparingpartnerovi nadělili jedenáct gólů

Nic jiného než jednoznačná výhra Švédů nad Němci se ve druhém čtvrtfinále mistrovství světa nečekalo. Cokoliv jiného by znamenalo obrovské překvapení a senzaci v jednom. Tým útočící na zlatý hattrick táhli při výhře třemi brankami především švédští střelci Alexander Galante Carlström a Kim Nilsson.

Už v útrobách stadionu před rozcvičkou panovalo ve švédském týmu naprosté soustředění. V motivačním kroužku spočinuli poslední mistři světa několik minut. Jejich následné rozchytání gólmanů se naopak neslo v nesmírně dynamickém tempu. Švédi se jednoduše před čtvrtfinálovým utkáním nechtěli dopustit jakéhokoliv podcenění.

Nicméně ani Němci se nemínili vzdát největšímu favoritovi turnaje zcela bez boje. Na začátku utkání proto všechny střely Švédů končily jen na dobře postavených německých blocích. Tedy pouze do 6. minuty, kdy fanoušci viděli typickou akci Alexandra Galante Carlströma, jenž svým opět senzačním výběhem poslal žluto-modré do vedení.

Carlströmovi se na turnaji velmi daří, což potvrdil hned ve 12. minutě další brankou, kterou mu připravil nejlepší nahrávač švédského týmu Jonas Svahn.

V utkání bylo patrné, že Švédi hrají první zápas play-off v podstatně větší pohodě než duely základní skupiny. Jejich hra v minulých zápasech často končila nepřesnými kombinacemi, což už ve čtvrtfinálovém klání bylo spíše úsměvnou vzpomínkou.

Švédské nahrávky jezdily po ploše těsně přilepené, jejich autoři v rozehrávce efektivně nabíhali a rotovali a bezmocným Němcům sázeli jeden gól za druhým.

Galante do horního rohu trefil svůj třetí gól, hattrick zaznamenal i Kim Nilsson. Veškerá útočná snaha Němců naopak končila na jistém Johanu Rehnovi. Na švédského gólmana nevyzrál ani v samostatném úniku dvě minuty před koncem Němec Niklas Broker. Vzápětí pečetil švédský postup jedenáctou brankou utkání Henrik Stenberg.

Němcům nepomohla ani aura charismatického kouče Philippa Souttera, jenž v minulosti vedl na klubové úrovni například bývalého reprezentanta Aleše Zálesného. Poražený celek bude hrát už pouze o umístění.

Švédy pak čeká v sobotním semifinále vítěz z dvojice duelu Švýcarů s Norskem. Jestli nebudou fanoušci v Riga Areně během třetího čtvrtfinále svědky herního výbuchu v podání hráčů s „helvétským křížem na prsou“, střetnou se florbalisté Švédska o finále turnaje právě se Švýcary.

Výsledek druhého čtvrtfinále mistrovství světa v Rize:

ŠVÉDSKO – NĚMECKO 11:0 (2:0, 5:0, 4:0)

Branky: 6. Galante Carlström (Johansson), 9. Galante Carlström (Svahn), 24. Nilsson (Hedlund), 35. Galante Carlström (Nordgren), 36. Eriksson, 37. Nordgren (Svahn), 38. Stenberg (Enström), 42. Nilsson (Sundstedt), 53. Eriksson (Galante Carlström), 59. Nilsson (Hedlund), 59. Stenberg (Enström). Rozhodčí: Martins Larinovs, Martins Gross. Vyloučení: 0:2. Využití: 0:0. Diváci: 979.