Ondřej Mikeš. FOTO: Per Wiklund.
25. 2. 2017 Švédsko (0) KOMENTÁŘŮ

Mikeš dvěma góly zařídil výhru Thorengruppenu, Warberg i po ukázkovém freestylu žije

Vedle postupu do play off se ve švédské superlize zákonitě řeší i sestup. A na chvostu tabulky je v těchto týdnech možná živěji než na prvních osmi příčkách zaručujících účast ve vyřazovacích bojích. Záchranu si po výhře 9:6 nad AIK zřejmě už definitivně zajistil nováček SSL Team Thorengruppen. Lví podíl na tom měl proti soupeři ze Stockholmu český reprezentant Ondřej Mikeš, který po návratu vstřelil první dvě branky, jeho druhý zásah byl navíc rozhodující. Nesmírně cenný bod po prohře v prodloužení proti Helsingborgu získal Warberg a vyhoupl se tak na první nesestupovou příčku.

Zraněné koleno připravilo Ondřeje Mikeše nejen o prosincové mistrovství světa, ale i o podstatnou část základní části švédské SSL. Jeden z lídrů české reprezentace však v posledním utkání Teamu Thorengruppen dal florbalovému světu jasně najevo, že je zpátky.

Jeho tým z města Umeå přijel v rámci 31. kola pro body na hřiště AIK do hlavního švédského města Stockholmu. Domácí celou sezonu spoléhají na objev roku Andrease Stefanssona, který se i proti Thorengruppenu dvakrát prosadil a na kontě má za 31 zápasů už 49 zásahů.

Dvakrát se nicméně ve zmíněném zápase prosadil právě i český centr třetí formace hostů Mikeš. Bývalý hráč Chodova v půlce duelu získal míček na vlastní půlce, přeběhl zhruba deset metrů a i přes dotírajícího Joakima Olssona vyslal na branku AIK nechytatelnou ránu zápěstím.

Druhá chvíle českého reprezentanta přišla ve 47. minutě. Střelu spoluhráče Jonase Landströma Mikeš napoprvé zblízka nedorazil, v krkolomnější pozici o mžik později už ale byl úspěšný a vstřelil rozhodující gól.

Thorengruppen vyhrál 9:6 a pět kol před koncem se zřejmě definitivně vzdálil trojici Warberg-Karlstad-Höllvikens, z níž dva celky nejvyšší švédskou ligu nakonec opustí.

Už dříve jsme zmínili, že v případě sestupu Warbergu zůstane v SSL Pixbo jediným původním týmem. Kdyby ale končila základní část v tuto chvíli, „tradiční“ klub z jihu Švédska by se heroicky zachránil.

Warberg se dostal na 12. místo zaručující záchranu díky bodu za prohru v prodloužení na hřišti Helsingborgu.

Přístavní tým vedený legendárním Mikou Kohonenem sice vedl 4:2, celek Tomáše Sladkého a Toma Ondruška však stačil vyrovnat. O všechny čtyři branky hostů se postaral první útok ve složení Daniel Karlander, Mattias Kongstad a kapitán Rikard Eriksson, žádný z Čechů nebodoval.

Pouhých dvanáct sekund po začátku prodloužení ovšem zavzpomínal na zašlou slávu florbalového freestylu nejproduktivnější hráč domácích Daniel Johnsson a svým 55. bodem sezony rozhodl o výhře Helsingborgu (branku zvolil server FloorballToday nejzdařilejší brankou kola, video níže).

Výsledky 31. kola švédské ligy:

AIK Team Thorengruppen 6:9 (0:1; 1:4; 5:4)
Branky: 29. Nordström, 48. a 57. P. Hagberg, 52. a 55. Stefansson, 55. Olsson – 20. Holmgren, 30. a 48. Bergfors, 30. a 38. Lindberg-Dellsand, 34. a 47. MIKEŠ, 44. Hedlund, 60. Reinholdt. Diváci: 649.

Karlstad Dalen 4:5 (1:1; 2:1; 1:3)
Branky: 7. Nilsson Allansson, 30. a 60. Björkström, 35. A. Colling – 18. Edholm, 39. Ljunggren, 53. Johansson (SUCHÁNEK), 54. Rokka, 55. Wallgren. Diváci: 620.

Pixbo Linköping 3:4 po prodloužení (2:1; 0:0; 1:2 – 0:1)
Branky: 11., 19. a 52. Walhgren – 8. a 60. Dagman (na druhou JENDRIŠÁK), 50. Lanver (JENDRIŠÁK), 64. Karlsson. Diváci: 307.

Storvreta Sirius 9:4 (1:1; 4:2; 4:1)
Branky: 2. a 38. Sjögren, 29., 56. a 60. Pettersson, 32. Winrtoh, 33. a 51. Stenberg, 57. Paulsson – 4. a 40. Kostov-Bredberg, 24. Berlin, 41. B. Edberg. Diváci: 1 796.

Helsingborg Warberg 5:4 po prodloužení (2:1; 2:1; 0:2 – 1:0)
Branky: 9. Dargren, 18. a 61. Johnsson, 23. Nilsson, 29. Skoglösa – 6. a 55. Kongstad, 39. Eriksson, 48. Karlander. Diváci: 651.

Mullsjö Växjö 6:7 (2:1; 1:4; 3:2)
Branky: 5. Ingesson, 7. Rosén, 30. a 53. Hedlund, 54. Nygårdh, 60. Palmqvist – 11. a 32. K. Ahlroth, 22. V. Ahlroth, 28. Roos, 33. a 59. Ramirez, 50. Johansson. Diváci: 1 078.