Florbalistky Vítkovic vyhrály první čtvrtfinále poměrem 8:0. Foto: Pavel Růžička - CzechOpen.cz
18. 10. 2017 Extraliga žen (2) KOMENTÁŘŮ

Holky mají obrovský zájem, říká Urban. Vítkovice podle něj nemusí za každou cenu nakupovat
Před letošní sezonou před ním stála velká výzva, zdá se ale, že se pere statečně. Bývalý extraligový brankář Richard Urban převzal po Jiřím Veleckém ženy Vítkovic, které již několik let mají ty nejvyšší ambice. Ustál nepovedený turnaj Czech Open a porážku od Tigers, po vysoké výhře nad rivalem z FBC Ostrava pak poskytl rozhovor Florbal.cz. Přiznal, že podle něj tým roste, a porovnává, jaké je to trénovat ženy a dospívající chlapce.

O konci Jiřího Veleckého se mluvilo v posledních letech stále častěji, po loňské sezoně pak padlo rozhodnutí a jeho nástupcem u žen Vítkovic se stal Richard Urban. Jak se zatím cítí v nové roli jako trenér ženského týmu? „Užívám si to, holky mají obrovský zájem a jsem rád, že jsem mohl převzít tým po takové osobnosti, jakou je Jiří Velecký,“ říká Urban.

Velecký, který mu je stále po ruce, je jeho vzorem. „Jednou bych chtěl dosáhnout alespoň z části takových úspěchů jako on,“ složil poklonu dvojnásobnému českému mistrovi a kouči, který jako první dovedl český ženský tým do finále Champions Cupu.

Bývalý brankář si musí zvykat na úplně jiné pojetí florbalu. „V ženském florbalu mě spousta věcí neustále překvapuje, nicméně jednou z věcí je fakt, že ženský kolektiv vyžaduje větší informovanost a zaměření na detail než kolektiv mužský,“ porovnává. Vzápětí zavtipkuje na téma, že stále spolupracuje s Veleckým a Dušanem Dudeškem, strůjci vítkovické zlaté éry. „Mně se s nimi spolupracuje výborně, ale jestli to je tak také opačně, to se musíte zeptat jich,“ směje se.

V nové pozici prožil doslova křest ohněm, tradiční Czech Open totiž Vítkovicím vůbec nevyšel. „Czech Open se jen výsledkově nepovedl, ale v postupném objevování problematiky ženského florbalu mi moc pomohl, navíc jsme si cíle stanovili až na konec sezony,“ nedělá si zpětně těžkou hlavu.

K dispozici dostal opět vylepšený kádr: přišla brankářka Nikola Příleská, univerzálka Hana Koníčková, polská reprezentantka Justyna Krzywak a v neposlední řadě se vrátila Veronika Enenkelová ze studia ve Švédsku. „Posily se zapracovaly do týmu celkem rychle: Justyna si pomalu zvyká na náročnější ligu, Hanka dostala spíše útočnější úkoly, které zvládá skvěle,“ chválí Richard Urban.

Nabité je brankoviště, ve kterém se točí Příleská s Lenkou Kubíčkovou, přičemž posila z Brna zatím chytala oba exponované ligové duely: jak s Tigers, tak nyní s Ostravou. Převzala pozici jedničky? „S tímto názorem nesouhlasím, obě jsou kvalitními brankářkami, které se navzájem respektují, a v základní části chci, aby byly ve stejné zátěži,“ nabízí kouč Vítkovic svůj pohled.

Výrazným rysem sestavy je také větší podíl vítkovických odchovankyň. „Mládí je ve Vítkovicích díky trenérskému týmu pod vedením Tomáše Martiníka na velmi dobré úrovni a nevidím důvod, proč bychom měli nakupovat hráčky za každou cenu, když máme ve vítkovické líhni obrovský potenciál,“ popisuje.

Czech Open se nepovedl, s Tigers Vítkovice prohrály, ale Ostravu jednoznačně porazily. Jdou vzhůru? „S tím mohu jen souhlasit, výkonnost holek jde nahoru, ale je před námi ještě dlouhá cesta,“ zakončil Richard Urban.


Autor: Michal DannhoferKOMENTÁŘE

Napsat komentář

*