Tomáš Krásný. Foto: Jiří Zerzoň Tomáš Krásný. Foto: Jiří Zerzoň
26. 11. 2017 Superliga (25) KOMENTÁŘŮ

Vydat nový soutěžní řád je nyní nepřípustné, říká Krásný. Vítkovice jej chtějí zrušit u ORK
Filip Langer může od 1. prosince nastupovat v Tipsport Superlize. Po přímluvě reprezentačního trenéra Petri Kettunena se talentovaný útočník dočkal a teoreticky tak 3. prosince může figurovat v sestavě Tatranu Střešovice proti Ústí nad Labem. Langerovo ostaršení rozdělilo florbalovou obec na dva nesmiřitelné tábory, navíc muselo dojít k vydání nového soutěžního řádu. To se nelíbí Vítkovicím, které podaly podnět Odvolací a revizní komisi, ve kterém žádají jeho zrušení.

Jak serveru Florbal.cz řekl prezident Vítkovic Tomáš Krásný, jeho oddílu nejde o samotného Langera, ale o fakt, že došlo v rozehrané sezoně k vydání nového soutěžního řádu, přičemž tento samotný řád je podle své preambule v rozehrané sezoně nezměnitelný. „Už loni jsme se postavili proti změně systému a formátu play off, která byla v rozporu se soutěžním řádem, letos jsme se zachovali podobně,“ vysvětluje.

Vystudovaný právník a v současnosti advokát totiž na základě výkladu soutěžního řádu považuje jeho nové vydání v rozehrané sezoně za nepřípustné. „Bereme to jako příspěvek ke kultivaci právního prostředí ve florbalovém hnutí, o Filipa vůbec nejde,“ říká Tomáš Krásný. „Filipovi přejeme vše nejlepší a jako klub fandíme talentovanému mládí, nechceme se pouštět do posuzování, zdali je to systematické, byť víme, že není. Jde nám v tuto chvíli pouze o tu právní formu, které podle nás není přípustná,“ vysvětluje nejvyšší představitel vítkovického florbalu.

Vítkovický podnět je napsán na dvě strany formátu A4, jeho jádro je ale zřejmé: nový soutěžní řád – platný od 1. prosince – obsahuje proti původnímu, podle kterého se hrálo dosud, bod 5. 8.: Start dorostence či dorostenky v nejvyšší soutěži dospělých. Právě na základě tohoto bodu mohlo formálně dojít k udělení výjimky Filipu Langerovi.

Původní soutěžní řád (a také ten platný od 1. 12.) ovšem v kapitole Základní ustanovení, konkrétně v bodě 1. 2. říká že: „Změny a doplňky tohoto SŘ mohou být schváleny pouze před začátkem nového soutěžního ročníku a musí být oznámeny oddílům minimálně 14 dní před zahájením soutěže.“ Z pohledu Vítkovic tedy nelze v průběhu sezony soutěžní řád měnit, natožpak vydávat soutěžní řád nový, který je podle klubu pouhým doplněním původního o zmíněný bod 5. 8..

Tomáš Krásný nabízí na závěr ještě jeden pohled. „Jako klub důrazně trváme na tom, že musí platit základní princip fair play, tedy že pravidla hry není možno měnit v jejím průběhu,“ zakončil prezident Vítkovic.


Autor: Michal DannhoferKOMENTÁŘE

 • Včelka napsal:

  Závan zdravého rozumu od Vítkovic.
  Tady přece nejde o samotného hráče Langera, ale obecně o systémové řešení a florbalový precedens do budoucna.

 • JV napsal:

  Hlavně se o tom má vést dlouhá diskuze před sezonou a ne řešit tak zásadní změnu soutěžního řádu v průběhu sezony.

 • vyjimka? napsal:

  aha, ona mu nebyla udelena výjimka? kvůli tomu museli menit rad?

 • vocasvodvosla napsal:

  Vůbec nerozumím tomu, proč se o tom pořád jen diskutuje, když počet dorostenců kteří mají na to hrát extraligu je naprosto minimální…ale je fakt, že vítkovice mají pravdu v tom, že řád se během rozběhnutého ročníku neměl měnit a to ani na přímluvu repre trenera…bohužel vedení unie si stejně vždycky prosadí to co chce…už je nejvyšší čas na změnu 🙂

 • Bohemka napsal:

  Jsem zvědavý,jak na tuto změnu zareagují rozhodčí. Měli by dodržovat řády platné před sezonou. Jsem se doslechl, že už měsíc neexistuje Komise rozhodčích a tedy nikdo rozhodčí neřeší. Tedy nikdo jim tu změnu neoznámí, natož nařídí. Pěkně na to VV kálí.

  • Standa napsal:

   … nevím, kde jste to slyšel, ale na stránkách unie je další řádná schůze komise rozhodčích 30.11. v Pardubicích a pak hned další po Silvestru.

   Nevím tedy jak jste myslel to „neexistuje“:

   A) fyzicky není – ale na webu je
   B) fyzicke je, ale jen papírově – ???

   • Kerim napsal:

    To, že je „něco“ na webu, ještě neznamená, že to tak je i ve skutečnosti. Obzvláště složení všech možných orgánů se na stránkách unie často aktualizuje s dost velkým zpožděním.
    Faktem je, že předseda komise rozhodčích a delegátů Luboš Malý odstoupil z funkce.
    Druhým faktem je, že když odstoupí předseda, tak končí celá komise. Co všechno má KRD na starosti a co všechno je aktuálně OFF, se můžete dočíst ve Statutu KRD na webu unie. Je toho poměrně dost, takže nemá cenu to tady vypisovat.
    Termíny zasedání KRD jsou vypsány dlouho dopředu. Co, a jestli vůbec, se bude dít 30.11. v Pardubicích, se zeptejte nejlépe sekretáře komise KRD.

    • Michal napsal:

     Řekl bych, že nemáte pravdu. Členové pokračují protože je jmenuje VV resp. F.Šuman. Takový přístup by asi platil jen u ORK a možná u AK.

 • Sasky napsal:

  Hloupá nařízení by se měla rušit a nahrazovat lepšími kdykoliv. Zbytek je jenom byrokracie. Nevidím v takto bagatelní změně soutěžního řádu naprosto žádný problém. A pan Krásný nemá pravdu. Právě, že o Filipa Langera jde tu především. Ne snad z pohledu Vítkovic, ale z pohledu jeho samotného a jeho florbalového vývoje. Jestliže je ze všech stran hodnocen tak, že přechod k dospělým zvládne, tak nevidím důvod, proč by mu v tom nějaký byrokratický háček měl bránit. A ano… v SŘ je napsáno, že se může měnit jen před soutěží a další bla bla… Tak necháme kluka rok stát jenom proto, že nemáme dokonalý SŘ? Nesmysl. Jestli mu to pomůže, tak proč ne.

  • vocasvodvosla napsal:

   je fakt, že to je naprosta byrokracie která ničemu nepomáhá ale s váší logikou by se z toho stal holubník…jestliže jsou nějaká pravidla pro danou sezonu měla by se dodržovat…pomalu to začíná vypadat jako v české politice…
   pochopitelně filipu langrovi to přeju ale měl by si ještě rok počkat…

  • Kerim napsal:

   To je velmi krátkozraký pohled.
   O Filipa Langera tu opravdu nejde vůbec. Jestli by to místo Filipa byl Franta nebo Pepa, je úplně jedno.
   Jde o to, že VV porušuje předpisy, které sám vydal. Už se o to pokoušel v loňské sezóně, kdy se znažil změnit formát play-off. Jde o zásadní princip, že v průběhu sezóny nelze měnit soutěžní řád měnit (což je ostatně součástí samotného soutěžního řádu) a je úplně jedno, o jakou změnu se jedná. Když v průběhu sezóny VV projde jakákoliv změna poprvé, tak potom už kdykoliv a jakákoliv. A tomu je třeba zabránit, jinak se dostáváme do režimu anarchie.

  • trenér napsal:

   nechápete základní principy včetně tak jednoduché věci, že se během rozjeté soutěže nemohou měnit pravidla hry – což má sama unie v sř… přes přijímání výjimek, a to podle vás kdykoliv, se dopracujeme leda tak do chaosu…

  • florbalfanda napsal:

   A jak víš že mu to pomůže ??

 • dudacek napsal:

  To jsme celý my, nařízení jsou od toho, aby se porušovaly.

 • Mary napsal:

  Ja s vyjimkou souhlasim. Myslim, ze argumenty jako, ze kazdy tym ma nekoho jako je on, kdo by mel dostat vyjmku jsou uplne nesmyslne. To, ze dorstenci nesmi hrat superligu ma svou logiku a opodstatneni. Na druhou stranu, pokud se jednou za desetileti narodi nekdo, kdo je takto florbalove, ale i fyzicky na svou kategorii vyspely a prevysuje takovym zpusobem sve vrstevniky, tak je jasne, ze by mu mela byt vyjimka udelena. Fakt, ze to muze mit prinos pro narodni tym, je take velmi podstatny.

  • narcis napsal:

   A jaký přínos pro národní tým má Filip Langer? Upřímně talentovaný je, ale zas tak moc svojí ligu nepřevyšuje a v reprezentaci hrál s velice dobrými hráči. Dovolím si tvrdit, že tak jak on by zahráli 3 z 10 talentovaných hráčů u nás. Je to prostě jen zase tlačení někoho kupředu (kupodivu je z Tatranu). Výhružky jeho otce, že by jinak šel hrát do finska, švédska nebo švýcarska 😀 je vidět, že synem žije ale tohle už je opravdu moc… nemá soudnost… to je jako by otec velice talentovaného českého hokejisty chtěl aby rovnou hrál NHL.

   Takže nedělejme z Langra Superstar myslím si že mu celá ta kauza spíše uškodí. Hřejme mu hodně štěstí a za rok hrát bude moc normálně. Pravidla za běhu prosím neměňme. Ikdyž se jedná o malý zásah, to si pak ta unie může dělat cokoliv…….

  • trenér napsal:

   není to moje starost, ale za svúj aktivní, sportovní život jsem viděl tolik supertalentů v různých sportech, kteří shořeli do dvaceti jako papír a to z rúzných dúvodú, nejčastěji to však bylo zdraví…vyspělý múže v patnácti být, fyzicky i psychicky, dúležitá je ale odolnost takového organizmu a tu prostě nemúže adolescent mít a to je kámen úrazu…

  • Honza napsal:

   ….ad Mary „Myslim, ze argumenty jako, ze kazdy tym ma nekoho jako je on, kdo by mel dostat vyjmku jsou uplne nesmyslne“…. Proč nesmyslné? Filip není jediný, těch talentů je víc a věděl bych i o větším. Florbal sleduji už spousty let a souhlasím s tím, že hráči / byť je to sebevětší talent / uškodí jak předčasné posunutí do extraligy mužů, tak i tato diskuse.

  • Kerim napsal:

   Mary, bohužel jste vůbec nepochopil, o co v tomto sporu jde.
   Je zcela nepodstatné, jestli výjimku dostal Filip, Honza nebo Martin a už vůbec není důležité, jestli je hráčem Tatranu, Bolky, Vítkovic či Brna.
   Jde o to, že VV mění SŘ v průběhu sezóny a nahrazuje předchozí SŘ, v němž je výslovně uvedeno, že v průběhu soutěže se SŘ měnit nesmí. A co se týká výjimek, tak před několika lety bylo VV osuhlašeno, že se udělovat žádné nebudou. Bez výjimek.

 • KAREL MALY napsal:

  Chudák paní Šteglová ta se asi nestačí divit. Ta sedm let bojuje o to aby byli výjimky a nic a přijde jeden FIN a jde to hned.
  Já bych navrhoval že ligu vyhrají Vítkovice a VV rozhodne že ho vyhrájí PARDUBICE to bylo super ne

  • Jim napsal:

   Nejen paní Šteglová,ale další desítky lidí, co florbalu obětovali mnoho let, mnohdy skoro celý život bylo pravidelně ignorováno a to jejich návrhy byly daleko komplexnější a v souladu s předpisy. Z tohoto pohledu je případ jakéhosi Langra i plyvnutí do tváře ze strany unie všem těmto lidem.

Napsat komentář

*