Alma Rinta-Pollari. Foto: Pavel Doubek
7. 2. 2018 Extraliga žen (16) KOMENTÁŘŮ

POHLED Z FINSKÉ NIŽŠÍ SOUTĚŽE: Tréninky máte super, zápasy jsou méně fyzicky náročné, říká Alma Rinta-Pollari
Zajímavou posilu získaly na pár týdnů florbalistky Královských Vinohrad. Do konce února tým posílila finská útočnice Alma Rinta-Pollari, která v České republice studuje díky programu Erasmus a ve Finsku hrála třetí nejvyšší soutěž v rezervním týmu Happee. V rozsáhlém rozhovoru popisuje, že se jí líbí náplň tréninkového procesu a porovnává úroveň obou soutěží.

Alma přišla do Prahy primárně za studiem, díky programu Erasmus studuje na Karlově univerzitě literaturu. „Že chci studovat v Praze, jsem se rozhodla před dvěma roky, když jsem zde byla poprvé na výletě. Okamžitě jsem si zamilovala místní architekturu a kulturní scénu,“ popisuje.

Jako nadšená florbalistka se nechtěla vzdát ani oblíbeného sportu. Nicméně, nejsou Vinohrady, které hrají ve spodní polovině tabulky, pro Finku málo? „Nedostala jsem mnoho odpovědí, a když už někdo odepsal, tak se většinou jednalo o týmy, které nehrají registrovanou soutěž. Chtěla jsem hrát na výkonnostní úrovni, takže pro mě SKV bylo ideální, navíc – náhodou – bydlím v Praze poblíž naší haly, takže si myslím, že v tom je také obrovský kus štěstí,“ odmítá tuto tezi v pozitivním duchu.

Vinohrady jsou naopak prvním opravdu elitním působištěm Almy Rinty-Pollari. „V Happee jsem hrála za rezervu třetí nejvyšší soutěž, takže jsem se nepotkala třeba s Classic nebo SB-Pro, proto si myslím, že SKV je pro mě správný klub: necítím tolik tlaku a vysokých očekávání, naopak mám radost z toho, že mám možnost nadále hrát a trénovat,“ pokračuje s úsměvem na tváři.

Působení v české extralize už je jen bonus. „Navíc můžu hrát českou nejvyšší soutěž, což jsem při příjezdu do Prahy nečekala,“ hodnotí. Není nakonec škoda, že stihne jen pár utkání? „Bylo to tak, že jsem si původně nemyslela, že bych mohla za SKV – na takové úrovni – hrát, až posléze to zmínil trenér Doubek a já to nakonec musela zkusit,“ popisuje.

Nakonec tak využila novinky, kterou zavedla Mezinárodní florbalová federace. „Takže ten nápad o přestupu přišel později a limitovaný studentský transfer byl v tu chvíli jediné rozumné řešení,“ hodnotí.

V čem vidí největší rozdíly mezi finskou a českou nejvyšší soutěží? „Nikdy jsem ve finské ženské nejvyšší soutěži nenastoupila, ale z tréninků a od pohledu můžu říct, že má rychlejší tempo a je fyzicky náročnější,“ porovnává.

Nicméně, také pro Česko má slova chvály. „Co se týče tréninkového procesu, tak mě překvapilo, jak rozmanitá je jejich náplň a kolik různých taktických plánů se v Česku trénuje. Obecně jsou tréninky na velmi pokročilé úrovni,“ uznale hodnotí působení v Riegerových sadech.

Přidala také jeden nesmírně zajímavý postřeh. „Ale řeknu to ještě jinak: myslím si, že případný zápas mezi mým třetiligovým týmem Happee a Vinohrady, které zde hrají nejvyšší soutěž, by byl nesmírně zajímavý a vyrovnaný,“ přemítá.

Členkou Vinohrad ale bude pouze do konce února. „Vracím se do Finska už tento měsíc a bohužel si v této sezoně již nezahraji, protože Happee čeká už jen jeden turnaj. Od příští sezony ale budu opět působit ve třetiligové rezervě,“ odhalila své další plány.

Pomalu je tak čas na bilancování. „Budu si pamatovat dobrou úroveň českého florbalu. Vzhledem k tomu, že florbal ještě v některých zemích není tak známý, tak mě skutečně překvapilo, kolik je v Česku různých týmů na několika různých úrovních. Samozřejmě, že si také budu pamatovat celou organizaci SKV, pro zápal do hry, milý přístup a možnost hrát,“ uzavírá Alma Rinta-Pollari.


Autor: Michal DannhoferKOMENTÁŘE

 • Tom napsal:

  To je zase článek. Vlastně jsme se nic nedozvěděli, ani jak hrála, jestli se jí dařilo a zda měla nějaké kanadské body.
  Otázka na srovnání finské ligy a české je fakt super, když hraje finskou třetí ligu. Novinařina na úrovni.
  Co nám naopak článek přinesl je to, že ženská extraliga fakt nestojí za nic.

  • Gustav Ondrejčík napsal:

   Dobrý den, nic Vám nebrání založit si vlastní stránky, publikovat vlastní články, nastolovat jiná témata, příležitostí je hodně. 🙂

   • Tom napsal:

    Dobrý den,
    nerozumím tomu, z jakého důvodu bych nemohl naprosto svobodně zkritizovat obsah článku na webové stránce, kterou navštěvuji prakticky denně. Jak píše Mary, každá novinka je fajn, nebýt Vašeho zpravodajství tak bych se nikdy o Almě nedozvěděl, ale je to sportovní web, proto například počet zápasů a statistika je velice důležitá. Jelikož drtivou většinu článků pouze kopírujete (i s několika denním zpožděním) z jiných webů, mohli byste každou svou jedinečnou šanci “čapnout za pačesy” a trochu se tomu článku věnovat o 10 minut déle. Argumenty jako “nelibí se ti, udělej si svoji stránku”, nebo oblíbená řec Unie “kritizuješ rozhodčí? Začni taky pískat” je naprosto debilní, infantilní a sami sobě něco nalháváte. Dělejte dál svou práci, ale zkuste si na ní dát více záležet.

    • fanda napsal:

     Jak vypadá to jejich kopírování?

    • Gustav Ondrejčík napsal:

     Svobodně kritizovat můžete, ale vyjádření jako “to je zase článek” nebo “novinařina na úrovni” jsou podle mého zbytečná. A s pravdou už vůbec nekoreponduje to, že bychom kopírovali články z jiných webů.

 • Mary napsal:

  Ja jsem rad za kazdy novy clanek, taky me ale mrzi, ze kvalita, ale i kvantita clanku porad klesa. To je vas ted min, nebo cim to je ?

  • Andys napsal:

   Je to jednoduché. Lidi, co to dělali dřív, byli většinou studenti a ke škole to brali jako dobrý přivýdělek a praxi. Ono s honorářem většinou 100 Kč/článek se poté člověk moc neuživí a musí si najít práci a na tohle mu poté nezbývá moc časz.

 • Map napsal:

  Je to škoda, že prakticky jediný florbalový web, který takovou dobu dobře fungoval, najednou takto upadá. Tak držím palce pro sílu a chuť do práce na dalších článcích !

 • trenér napsal:

  je skutečně s podivem, jak „funguje“ mediální scéna kolem sportu s druhou nejpočetnější základnou v republice…ani web unie na tom není lépe (po pěti dnech od konce soustředění mužské repre není žádný výstup, žádná informace, žádný rozhovor !!! ) nejen, že nic neexistuje, ale i v opačném případě se většinou jedná o profesionálně problematické výstupy bez větší informační hodnoty, často s faktickými vadami přicházející s velkým zpožděním. Nakonec „zájem“ i samotné florbalové obce pouze dokresluje jejich kvalitu…

 • trenér napsal:

  a ještě malinký dodatek k příspěvku uveřejněném na webu čfbu – je ponechán v originále bez překladu ? pro rýpaly dopředu uvádím, že mě to nevadí, ale cosi to stejně vypovídá o redakci a o jejich profesionalitě…

  • taky trenér napsal:

   Ty seš taky profesionál – YT nepovoluje titulky u embedovaných videí, ale když si ho rozklikneš přímo na YT, tak je otitulkovaný. Vyndej si hlavu z půlek a čum: https://youtu.be/ieU6tvCPED8

   Ale do unie se kope vždycky nejlépe 😀

   • trener napsal:

    nesdělil jsi žádnou převratnou novinku, zase můžeš zalézt mezi půlky a čučet na drát…a do unie kopat nikdo nemusí, ta si vystačí sama

    • taky trenér napsal:

     Pro tebe to novinka evidentně byla 😀 Bolí to, když nejseš nejchytřejší, co? 😉

  • knize Potemkin napsal:

   A to chces, aby vyhrabali z hrobu Filipovskyho, aby to nadaboval nebo co? Vzdyt tam jsou titulky ty jelito.

Napsat komentář

*