Florbalistky Ivanti Tigers a Chodova čeká vzájemný šlágr. Foto: Otakar Prášek
10. 9. 2018 Extraliga žen (0) KOMENTÁŘŮ

Chodov získal pražské derby, Ostrava se trápila a Karli debutovala nulou

Nejvyšší ženská soutěž má za sebou první kolo ročníku 2018/2019 a lze konstatovat, že žádné vyložené překvapení se nestalo. Nováček z Plzně potěšil aktivní hrou, presto odjel z Olomouce poražen poměrem 4:9, Liberec dlouho držel krok s Ostravou, ale rovněž podlehl. V posledním zápase kola pak porazil Chodov v pražském derby Panthers.

Nejzajímavější zápas měl být ten úplně poslední, ve kterém se proti sobě postavily celky Chodova a Panthers. Poslední vzájemný duel skončil nečekanou výhrou Panthers, Chodov ale z pozice favorita v prvním kole nového ročníku překvapení nepřipustil. Po dvou třetinách vedl 3:0 a když v poslední části dokázala na branku Lochmannové odpovědět Jiráková, zvítězil nakonec 4:1.

Nejen z vyjádření obou trenérů je zřejmé, že zápas příliš florbalové krásy nenabídl. „Dneska jsme hráli spíš jako nováček, hrali jsme málo odvážně a chyběl nám pohyb, od druhé třetiny přišlo zlepšení, ale i branky do naší sítě. Soupeř vyhrál zaslouženě a ukázal nám realitu,” uvedl za Panthers Štěpán Weber. Spokojen nebyl ani Lukáš Procházka. „Zápas absolutně bez tempa z obou stran. Je to ale naše chyba, pokud se soupeř postaví k utkání takto, musíme si tempo udělat sami. Pozitivní jsou pouze 3 body, nic víc se hodnotit nedá,“ hořekovala chodovská legenda.

Dlouhý výjezd do Liberce opět nepříliš sedl favorizované Ostravě. Přitom to v 15. minutě, když vedla 3:1, vypadalo na klidnou výhru, jenže v dresu soupeře řádila Hana Koníčková. Ta svůj návrat do kádru Crazy girls oslavila třemi góly a přihrávkou, po dvou třetinách tak bylo na ukazateli skóre 3:3. V čase 40:40 dokonce Liberec po brance Mlejnkové vedl, za necelé dvě minuty ale srovnala Paulína Hudáková. Vše se rozhodlo až v posledních třinácti minutách: Ostrava nejprve přežila oslabení, aby vzápětí čtyřmi brankami utkání získala na svou stranu. „Důležité tři body na začátku sezony. Věděli jsme, že nás nečeká nic lehkého, a to se po trochu vlažné první třetině potvrdilo. Jsem rád, že jsme zápas nakonec poměrně kontrolovaně zvládli, ale Liberec každopádně zaslouží pochvalu,“ sympaticky uznal kouč Ostravy Jakub Robenek.

Dobrý dojem zanechal v Olomouci nováček z Plzně. Litovat může nepovedené první třetiny, kterou prohrál 1:5, když už v osmé minutě ztrácel 1:3. Jinak se ale prezentoval sympatickým výkonem a snažil se hrát aktivní florbal, bohužel pro něj ale neproměňoval šance. Byť se dočkal alespoň remízy 1:1 v závěrečné třetině, tak Olomouc nakonec zvítězila 9:4, čtyřmi body se blýskla Lucie Cholinská. „V dnešním utkání rozhodl výkon brankářky a naše produktivita. Plzeň předvedla velice pěkný výkon v prvním extraligovém utkání,“ zhodnotila duel trenérka Olomouce Alice Pavlíková. „Dnes jsme udělali příliš mnoho chyb plynoucích z naší nervozity plynoucí z extraligové premiéry. Přesto utkání hodnotíme pozitivně. S ohledem na dění na hřiště je pro nás výsledek určitě až příliš krutý,“ oprávněně smutnil kouč Plzně Vít Procházka.

Extraligový debut s vychytanou nulou prožila brankářka Ivanti Tigers Kristýna Karli. Posile z Mladé Boleslavi k tomu stačilo deset zákroků na půdě Židenic. Pražský favorit předvedl kontrolovaný duel, už ve 14. minutě vedl 3:0 a nakonec vyhrál 6:0. Dvě branky zaznamenala Lucie Řezáčová, jednou skórovala také navrátivší se Jitka Procházková. „Dnešní zápas byl úvodní v této sezoně a jsme rádi, že skončil s nulou. Prní třetina se nám herně moc nevydařila, ale pak už to bylo trochu lepší,“ nebyla trenérka Ivanti Tigers Markéta Šteglová úplně spokojená.

Pod otevřeným nebem se odehrálo střetnutí mezi Bohemians a Tatranem. Střešovický celek může tuze litovat prostřední části, kterou prohrál poměrem 1:7, jinak se i pod novým trenérem prezentoval aktivní hrou, kterou dokázal soupeře především při rozehrávce dostat do problémů. Spokojeni ale nemohou být ani Bohemians, protože poslední třetinu utkání, ve kterém slavili výhru 9:4, prohráli 1:3. „Zápas jsme začali dobře a zaslouženě vedli. Ve druhé třetině jsme si vytvořili rozhodující náskok. Výpadku ve třetí třetině se musíme vyvarovat,“ věděl Tomáš Grigar. Čtyři body zapsala Adéla Bočanová, hattrick pak Andrea Kadidlová.

Vítkovice, které v létě prošly výraznou obměnou kádru, se na Dubině utkaly s Jičínem, který v letní přestávce získal posily v čele s Anet Jarolímovou. Ostravský favorit ale – podobně jako Ivanti Tigers nebo Chodov – drama nepřipustil a nakonec bral výhru v poměru 9:1. Zuzana Šponiarová, která se do extraligy vrací po těžkém zranění kolene, zapsala hattrick a asistenci. „Vcelku povedený vstup do sezóny. Ne všechno ještě ladilo, souhra je ještě na začátku. Nicméně nechyběla energie, chuť hrát, být aktivní a snaha o kompaktní hru,“ zhodnotil zápas trenér Vítkovic Tomáš Martiník.

Přehled výsledků 1. kola extraligy žen

FBS Olomouc – FBŠ SLAVIA Fat Pipe Plzeň 9:4
branky: 8. Tereza Mošťková, 8. Michaela Žáková, 8. Lucie Cholinská, 18. Tereza Mošťková, 19. Pavla Manová, 28. Lucie Cholinská, 30. Lucie Cholinská, 33. Michaela Žáková, 43. Tereza Tomanová – 8. Michaela Mašková, 23. Barbora Krňoulová, 27. Kateřina Šnebergrová, 52. Nikola Staňková; rozhodčí: Michal Prouza – Petr Rogowski; vyloučení: 1:0; využití: 0:0; diváků: 85; zásahy brankářů: Martina Franková 30 – Kateřina Fialová 26; po třetinách: 5:1, 3:2, 1:1;

FbŠ Bohemians – Tatran Střešovice 8:4
branky: 20. Andrea Kadidlová, 23. Hana Poláková, 24. Eliška Reischlová, 38. Adéla Bočanová, 39. Andrea Kadidlová, 39. Eliška Reischlová, 40. Adéla Bočanová, 57. Andrea Kadidlová – 25. Daniela Reindlová, 47. Barbora Zabavská, 55. Daniela Reindlová, 55. Lucie Šindelářová; rozhodčí: Barbora Beranová – Lucie Hejnová; vyloučení: 3:4; využití: 2:0; diváků: 512; zásahy brankářů: Daniela Kreisingerová 16 – Eliška Drbalová 15, Markéta Antalová 7; po třetinách: 1:0, 6:1, 1:3;

Crazy girls FBC Liberec – FBC ČPP Bystroň Group OSTRAVA 4:8
branky: 8. Hana Koníčková, 34. Hana Koníčková, 36. Hana Koníčková, 41. Michaela Mlejnková – 4. Kristína Hudáková, 11. Nela Kapcová, 15. Markéta Vrlíková, 43. Paulína Hudáková, 48. Nela Kapcová, 52. Denisa Kotzurová, 56. Nela Kapcová, 60. Veronika Káčová; rozhodčí: Jan Brejcha – Lukáš Husák; vyloučení: 0:1; využití: 0:0; diváků: 50; zásahy brankářů: Marcela Štěpánová 27 – Veronika Tomšová 8; po třetinách: 1:3, 2:0, 1:5;

1. SC TEMPISH Vítkovice – KM automatik FBK Jičín 9:1
branky: 5. Denisa Hyršová, 7. Eliška Planková, 15. Zuzana Šponiarová, 24. Alžbeta Ďuríková, 30. Veronika Enenkelová, 32. Sára Seevaldová, 36. Zuzana Šponiarová, 36. Denisa Hyršová, 49. Zuzana Šponiarová – 32. Lucie Paulovičová; rozhodčí: Michal Prouza – Petr Rogowski; vyloučení: 1:2; využití: 1:0; diváků: 64; zásahy brankářů:Nikola Příleská 20 – Veronika Samková 21; po třetinách: 3:0, 5:1, 1:0;

K1 Florbal Židenice – Ivanti Tigers Jižní Město 0:6
branky: 3. Jitka Procházková, 8. Adéla Polívková, 14. Iveta Hyršlová, 26. Lucie Řezáčová, 29. Dominika Kubišová, 52. Lucie Řezáčová; rozhodčí: Patrik Mik – Petr Szilvási; vyloučení: 1:0; využití: 0:0; diváků: 78; zásahy brankářů: Lenka Remešová 24 – Kristýna Karli 10; po třetinách: 0:3, 0:2, 0:1;

FAT PIPE FLORBAL CHODOV – Panthers Praha 4:1
branky: 10. Eva Preisslerová, 28. Petra Beránková, 39. Martina Řepková, 50. Nela Jiráková – 43. Kristýna Lochmannová; rozhodčí: Luděk Franc – Václav Patera; vyloučení: 0:1; využití: 0:0; diváků: 91; zásahy brankářů: Jana Christianová 13 – Kristýna Horňáková 25; po třetinách: 1:0, 2:0, 1:1;