10. 7. 2012 Extraliga žen (11) KOMENTÁŘŮ

Arbitráž nebude, ženy Ostravy míří po dohodě klubů do Vítkovic

 Sága o ženských složkách ostravských klubů FBC a Vítkovic končí. Nečekaně bez účasti Arbitrážní komise České florbalové unie, ačkoliv se její zapojení zdálo nevyhnutelným. Oba rivalové ale nakonec našli společnou řeč a dohodli se na odstupném za šestici vytipovaných hráček, které tak mimo jiné budou mít možnost startovat za nový oddíl na Czech Open.

S příchodem šestice Denisa Ratajová, Zuzana Halfarová, Nikol Vinklerová, Kamila Paloncyová, Ivana Šupáková a Monika Léblová jsou ve Vítkovicích spokojeni. „Jsou to hráčky, u kterých jsme přesvědčeni o tom, že budou herně přínosem a zároveň se bezproblémově začlení do stávajícího kolektivu,“ uvedl sportovní manažer klubu Dušan Dudešek.

Celý tento transfer se odehrává v rámci projektu, jehož cílem je vytvořit v Ostravě jeden vysoce konkurenceschopný celek. „Záměrem je vytvoření kvalitní hráčské základny napříč ženskou složkou, zvednout konkurenci v jednotlivých kategoriích a poskytnutí kvalitního tréninkového procesu,“ popisuje Dudešek, jenž sám v posledních dvou letech působil coby kouč žen Remedica.

A jeho přáním nyní bylo vyhnout se arbitráži. „Chtěli jsme holky arbitráže ušetřit a zároveň se domníváme, že přestupy hráček v dorosteneckém a v juniorském věku nejsou případy, které by měla arbitráž řešit,“ vysvětluje, proč chtěly oba kluby dospět k dohodě. „Nyní dostanou větší prostor se aklimatizovat tím, že si zahrají Czech Open,“ připomněl účast na prestižním turnaji, který týmy ve většině považují za vrchol přípravy. A Vítkovice mají co napravovat, vždyť loni byla jejich bilance tristní: 6 zápasů – 6 proher.

Nejednalo se o gólmance Lence Kubíčkové. Bronzová medailistka z MS žen totiž v FBC působila formou hostování, které skončilo 30. června.

Jednání nebyla jednoduchá, nakonec se ale oba týmy dohodly. „Vedení Remedica si řeklo o částku, kterou jsme byli ochotni a schopni akceptovat, uvědomujeme si a respektujeme, že čtyři hráčky v FBC vyrostly a FBC má na jejich vývoji nezpochybnitelný podíl, další dvě pak prožily v jeho dresu dobrou sezonu,“ uvedl Dušan Dudešek. Na kolik Vítkovice šestice hráček přišla, ale zůstane utajeno. „Finanční detaily dohody nebudou zveřejněny,“ uvedl Dudešek.


Autor: Michal DannhoferKOMENTÁŘE

 • aladin napsal:

  snad to přinese své ovoce, i když vítky v kraji vyzobou kde co.
  Ale to je úděl malých regionálních klubů…
  už se těším na co budou lákat mladou Káčovou z Opavy, kdo viděl finále mládežnického florbalu ví….

  • Diťous napsal:

   Co takhle rozvést svou myšlenku, Aladine? Jak jinak to mají kluby dělat, než „vyzobat“, co se v regionu dá? Když je to talentované a hraje to za provinční klub, má takhle zůstat do konce své kariéry, nebo jak si to představuješ? Růst hráčky je přece jasný, pokud jí má co větší klub dát, tak ať jde. Bránit jí, znamená bránit jí v růstu. Ano, někdy se to nepovede, ta hráčka se ve větším klubu nechytne. Ale není právě tohle konkurence, po které se volá? holt se musíš o to místo porvat, když to nezvládneš (a to třeba jen psychicky), tak bohužel. Já osobně si myslím, že je mnohem horší nezkusit to, než se nechytnou. Pořád se můžeš vrátit, ale příležitost kariérního postupu může přijít taky jenom jednou…

  • R. napsal:

   A Vítky zase vyzobe cizina (viz. jejich chlapi)…tak to prostě chodí.

 • el presidento napsal:

  …i provinční kluby mají na to, aby hrály nejvyšší soutěže (peníze i podmínky)…ovšem, pod podmínkou, že jim jejich hvězdy nevyzobou giganti, z velké části poskládaní jak puzzle – každý dílek jiná provincie…

  • Diťous napsal:

   V dnešní době? Vážně? Pokud to není někde v blízkosti D1, tak o tom opravdu hodně pochybuju.
   Nalijme si čistého vína. Tenhle „provinční klub“, o kterém el presidento hovoříš, je dle mého úsudku utopie. Případně je to klub z nižších pater extraligy, jejíž ambice začínají a končí udržením se, protože do pralesa se jim už zpátky nechce.
   Troufám si tvrdit, že před 75% hráček v Extralize žen je studentek. O tom, ve kterých městech jsou vysoké školy, tě doufejme nemusím informovat. Pointou toho je, že buď hráčky z onoho „provinčního“ klubu jsou mladé, že ještě nestudují VŠ a proto v provinčním klubu jsou, případně onu VŠ studují a sem tam se nedostaví na trénink (2/3, 1/3…to je jedno, na celkové účasti a kvalitě tréninku se to projeví, protože provinční pro mně znamená, že sází na odchovankyně a o širším kádru si může nechat zdát. Dorostenky mu hrají juniorky, juniorky ženy a tak. B-tým to nemá, případně B-tým je z bližšího města a na tréninky extraligistek nechce/nemůže chodit). Jak dlouho se dá tenhle jistě velmi prosperující klub se zářnou budoucnocí dotovat? jak dlouho to bude ty hráčky s nejvyšší účastní na tréninku bavit, že ony trénují a nehrají třeba na úkor některé takové odchovankyně vracející se do svého provinčního klubu hájit pověst trpaslíků na florbalové mapě?
   Problém je v tom, že jsme se naučili myslet pouze na rok dopředu, myslíme pouze na aktuální /v současné době nadcházející ročník/. Nemyslíme výhledově a v realitě ženského florbalu. Všem provinčním klubům hodně štěstí v jejich jedno až dvouročních etapách v extralize žen.
   P.S.: Nemyslím tím Jihlavu, ta má na D1 vlastní výpadovku a z Extraligy jen tak nevypadne;-)

  • M. napsal:

   Hodně si protiřečíš…na jednu stranu tvrdíš, že na to mají, na druhou stranu říkáš, že nemají na to udržet dobré hráčky. Přitom mít hráčky je řekl bych trochu víc základ, než mít podmínky a peníze.

 • Vladim73 napsal:

  Na druhou stranu je také dost hráček o které je v extraligových týmech zájem a ony chtějí zůstat v „pralese“ . A co víc, existují i hráčky které jsou už v mladém věku situací v extraligových týmech znechuceny a hledají radost ze hry v nižších soutěžích „pralese“. A co hůř, většina „vyzobávaných“ hráček vyrůstá v provinčních týmech, které na rozdíl od gigantů nedosáhnou na programy podpory ČFBU.

  • T. napsal:

   To ale podle podmínek pro ženský florbal nedosáhne kromě pražských týmů vůbec nikdo, protože na to jinde ani není infrastruktura soutěží.

Napsat komentář

*