Úvodními dvěma zápasy v Praze odstartoval v sobotu duel o setrvání v nejvyšší domácí soutěži žen, jenž svedl dohromady domácí Elite Praha a FBS Olomouc. Oba celky tak plynule navázaly na poslední kolo základní části, kdy se Pražanky představily na Moravě a zvítězily tehdy jednoznačným poměrem 7:0.
26. 2. 2009 Extraliga žen (0) KOMENTÁŘŮ

Hanačky přivezly vítězství i naději

Elite Praha – FBS Olomouc 3:4 p (2:1, 1:1, 0:1, 0:1)

Zatímco střetnutí na „moravském poli“ se po úvodní třetině změnilo v bezstarostnou jízdu Elite za jasnou výhrou, zápasy o udržení měly všechny atributy bitev o bytí a nebytí – hru určovala obezřetnost a ve snaze neudělat chybu se oba celky tu a tam uchylovaly k až alibistickým přihrávkám. Ospravedlněním budiž fakt, že v sázce je uchování si extraligové příslušnosti i pro nadcházející sezónu, a tak diváci byli (a nejspíš i v dalším průběhu budou) svědky podobně taktických soubojů, jaké svého času předváděli nad šachovnicí nesmiřitelní rivalové Gary Kasparov a Anatolij Karpov. Na uvedeném faktu nic nemění brankově poněkud divoký začátek v podání obou protagonistů. Třebaže vstup vyšel lépe domácím hráčkám, které hned v úvodu otestovaly pozornost navrátivší se Kořenkové, Olomouc svůj první pobyt před brankou Elite proměnila ve vedoucí branku. Šimoníková vybojovala míček za brankou a její přihrávku srazila do vlastní branky Klára Gregorová – 0:1. Hanačky úspěch povzbudil, nicméně jejich radost netrvala dlouho, když se v počínající 5. minutě prosadila střelou ke vzdálenější tyči Zvonková – 1:1. Ještě veseleji bylo na pražské střídačce o tři minuty později, před brankou se nejlépe zorientovala Teunerová a prostřelila vše včetně Kořenkové – 2:1. Tím jako by se útočný potenciál vyčerpal, oba soupeři vyčkávali, Olomouc spoléhala na nahazované míče, Pražanky pro změnu stereotypně kombinovaly za brankou. O zpestření se tak nechtěně postaral až jeden z dvojice sudích, který se nevida překážku vydal nedobrovolně za mantinel, což jeho kolega doprovodil úsměvem. Krátce nato orazítkovala olomoucká Kamínková horní tyčku, za domácí kontrovala hezkou individuální akcí Zvonková, ale její projektil mířil mimo brankovou konstrukci. V samém závěru úvodního dějství pak scházel krok Šimoníkové k tomu, aby zasunula míček do zčásti odkryté klece.

Olomoucké vzývání střelce ale netrvalo dlouho. Ve 23. minutě unikla po křídle Matulíková a její přihrávku uklidila Vobořilová svižnou ranou do horní části branky. Pak se připomněla i do té doby neviditelná Poláková, jež ještě vloni hájila barvy Olomouce. Její hereckou etudu by směle mohl okopírovat i věčně dobrovolně plachtící Milan Baroš. A že podala velmi přesvědčivý výkon, to hned vzápětí potvrdil i hvizd rozhodčího (kteří jinak odvedli vynikající výkon). V nabízené přesilovce Pražanky hned dvakrát zkoušely střelbu po diagonální přihrávce, ale uspěly až na třetí pokus, když se předtím Olomouci nepodařilo odehrát míček do bezpečí. Úspěšnou střelkyní, jež skórovala do prázdné branky, byla Klára Girgleová. Hostující výběr ale branka nezlomila, z dálky pokoušela štěstí Vobořilová, Šimoníkovou hned dvakrát vychytala Provázková, nejprve nohou pokryla bekhendovou střelu zblízka, poté si poradila i s vysokou ranou na vzdálenější tyč. I po 40 minutách hry tak domácí florbalistky vedly o jednu branku.

Závěrečné dějství začalo mírnou převahou Olomouce, ale do vyložené šance se žádný z celků nedostal. Za zmínku stojí jen dalekonosný pokus olomoucké Vobořilové, na který odpověděla Poláková. Velké štěstí měl pak domácí celek po průniku Pavlíkové, jejíž pokus málem propadl Provázkové pod paží. V té době Pražanky utkání takticky kouskovaly a snažily se šetřit čas za brankou protivníka. Nakonec se jim však přílišná pasivita vymstila. Olomouc rozhodně nepůsobila odevzdaným dojmem a po jednom z průniků si vynutila standardní situaci, ze které se zrodil vyrovnávací gól. Více než úmysl pomohla náhoda, když se míček do branky odrazil od Pavlíkové – 3:3. Domácí se z mrákot sbíraly jen těžko, přesto se jim necelých 10 vteřin před koncem nabídla zajímavá standardka. Její provedení si z hlediska uměleckého dojmu vysloužilo hodně vysokou známku, leč k technické dokonalosti scházel nějaký ten centimetr, aby se po křížné přihrávce Zvonková dostala do koncovky. Skóre 3:3 vydrželo i navzdory poslednímu pokusu Elite, a tak utkání dospělo do prodloužení.

V něm měly od úvodních minut navrch Pražanky, a třebaže jejich pokusy nenesly přízvisko gólové, udržovaly obranu hostí v permanentní pohotovosti. Z ní se Hanačky vysvobodily jen jednou, a rovnou gólově. V čase 63.20 se Šimoníková zmocnila výhozu Kořenkové, oprostila se od obránců, a i když její pokus o kličku Provázková zastavila, proti dorážce už byla bezmocná. Vítězný krok tak v sérii udělala, navzdory všem prognózám, Olomouc.

Elite Praha – FBS Olomouc 5:3 (1:2, 1:0, 3:1)

Po nečekané porážce v úvodním duelu série se dalo očekávat, že Elite přitvrdí, což se také potvrdilo. V nedělním měření sil se hrálo pěkně od podlahy, souboje se přiostřily a také časoměřiči trestů měli o poznání více práce. Přesto opět převládala oboustranná opatrnost a snaha neinkasovat. V tomto ohledu jako první selhaly domácí, když na sobotní výkon navázala svou další trefou Šimoníková. V končící 5. minutě si zpoza branky vykroužila do střelecké pozice a přesnou ranou ke vzdálenější tyči získala hostům vedení. Elite mohla pomoci přesilová hra při vyloučení Pavlíkové, jenže v početní výhodě se vůbec neprosadily. Srovnat mohla Rullová, ale měla to „na dlouhou hůl“, Gregorová pak špatnou přihrávkou pokazila nadějně vyhlížející přečíslení. Bohorovnost domácích tak potrestala Šimoníková gólem na 2:0, když prostřelila domácí zeď. Naději vrátila domácím Rullová v samém závěru třetiny perfektně provedeným blafákem do bekhendu a snížila na 1:2. O oboustranně obezřetném charakteru zápasu vypovídá počet střel na branku, domácí hráčky se prezentovaly osmi pokusy, Olomouc byla ještě o dva zásahy zdrženlivější.

Ani po změně stran se obraz hry příliš neměnil. Z ojedinělé šance zahrozila Rullová, ale její trefa se mezi tyče nevešla, mnohem agilněji si na druhé straně počínala Matulíková, jejíž únik zmařila Zvonková v rozporu s pravidly, a rozhodčí nařídili trestné střílení. K jeho exekuci se postavila olomoucká Prouzová, ale Provázkovou, která v kritické chvilce zastoupila v brance Lhotákovou, nepřekonala, když bekhendový pokus nedokázala zasunout do odkryté branky. V následné početní výhodě se několikrát zaskvěla Lhotáková, zejména při ráně Matulíkové z bezprostřední blízkosti. Pražanky i díky přestálému oslabení postupně nabíraly dech, když ještě předtím přečkaly další početní výhodu soupeře. Před odchodem do šaten se pak dočkaly vyrovnání z hole Polákové. Po jejím průniku už rozhodčí signalizoval výhodu, ale míček si nakonec trochu kuriózně přes záda Kořenkové našel cestu za brankovou čáru – 2:2.

Třetí dvacetiminutovka vyzněla ve prospěch domácích. Olomouci, oslabené od 18. minuty o zraněnou Kamínkovou, už poněkud docházely síly, což se projevovalo zejména v útoku, kde musel trenér Cholek improvizovat pouze se třemi křídly. A Elite toho dokázalo využít. Nejprve se v 49. minutě prosadila Krajčová a krátce nato zvýšila na 4:2 Poláková, která demonstrovala své odhodlání i důraz a opakovanou střelou propasírovala míček za Kořenkovou. Když pak v počínající 55. minutě potrestala Pavlíkové vyloučení ranou „pod víko“ Beranová, vypadalo to s Olomoucí bledě. V čase 55.28 sice Pavlíková napravila svůj předchozí prohřešek, ale to už byla olomoucká labutí píseň. Pražský celek žádný zvrat nepřipustil, a tak je série před dvěma duely na olomoucké půdě zatím nerozhodná.

Kdo s koho. Olomouc, nebo Elite? Hodně napoví už třetí zápas a jeho vítěz nastoupí přinejmenším s notnou dávkou psychické převahy ke čtvrtému pokračování, v němž, šachovou terminologií řečeno, potáhne bílými kameny. Už prvním vystoupením v Praze Olomouc naznačila, že se extraligy vzdát nehodlá a ve své revoltě je odhodlána pokračovat i na vlastním hřišti. A pokud se jí podaří ubránit Rullovou a Polákovou, ještě vloni olomoucké akvizice, není bez šancí na úspěch.

Autor: Petra Prouzová